16 Yaşındaki Genç Bilgisayar Oyunuyla 3 Milyon Dolar Kazandı

16 Yaşındaki Genç Bilgisayar Oyunuyla 3 Milyon Dolar Kazandı

Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen ücretsiz online bilgisayar oyunu Fortnite dünya genelinde 200 milyon kişi tarafından oynanıyor. Fortnite’ın yapımcısı Epic Games, ABD New York’ta Fortnite Dünya Kupası’nın finalini düzenledi. Turnuvanın elemelerine toplam 40 milyon oyuncu katılmış ve her biri 10 hafta süresince finallere kalmaya çalışmıştı. ABD Açık Tenis Turnuvası’nın da oynandığı 23 bin kişi kapasiteli Arthur Ashe Stadyumu’nda oynanan turnuvanın finaline ise 100 oyuncu katılmayı başardı. Oyuncular büyük bilgisayar ekranlarında birbirleriyle mücadele etti. Finalde 100 oyuncunun karakterleri, bırakıldıkları bir adada birbirleriyle savaştı ve en son kalan oyuncu turnuvanın büyük ödülünü kazandı.

16 Yaşındaki Genç Bilgisayar Oyunuyla 3 Milyon Dolar Kazandı

Prens Harry Oyunun Yasaklanmasını İstedi

Ancak finali kazanan kişinin sadece 16 yaşında olması ve ödül olarak 3 milyon dolar (yaklaşık 17 milyon lira) kazanması tüm dünyada büyük ses getirdi. Rekor ödülü kazanan 16 yaşındaki Amerikalı Kyle Giersdorf, turnuvanın bireysel yarışma birincisi oldu. Ayrıca finale kalan her oyuncu da turnuvayı kazanmasa da 50 bin dolarla (277 bin lira) ödüllendirildi. Fortnite Dünya Kupası’nın genelinde toplam 30 milyon dolarlık ödül dağıtıldı. Bu para, bir e-spor etkinliğinde dağıtılan en yüksek tutar olarak tarihe geçti. Öte yandan özellikle İngiltere’de bu dünya genelindeki turnuvaya tepkiler geldi. Pek çok kişi oyunun ergenlik dönemindeki çocuklarda bağımlılık yaptığını iddia etti. Özellikle İngiltere Kraliyet Ailesi’nin popüler ismi Prens Harry, oyunun bağımlılık yaratmak için üretildiğini belirterek oyunun yasaklanması çağrısında bulundu.

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.