1.SINIF ÇOCUK EĞİTİMİ NASIL OLMALI

1.SINIF EĞİTİMİ NASIL OLMALI 

samimî bir ortam hazırlanmalı, çocuğa güvende olduğunu ve sakin kalması sağlanılmalı.

Çocuğa ben buradayım,yanındayım duygusu hissettirilmeli. Çocuğa grupla nasıl kalması ve nasıl yaşaması gerektiği öğretmeli. Çocuk okuldan çıktığında ebeveyn hazır olmalı. Düzenli beslenmeli ve düzenli uyumalı. zamanında okula götürülmeli.

sevgi ve şefkatle çocuğa davranılmalı.

Çocuğun ihtiyaçları karşılanmalı.

DOĞRU DAVRANIŞLAR

Karmaşık duygular içinde olan çocuğa eşlik edilmeli.  Eve geldiğinde okul ile ilgili sorular sorun. OKulda hangi davranışlarda bulunduğu,  nasıl arkadaşlıklar edindiği ve  günün nasıl geçtiği sorunmalı.  Okula götürüldüğünde vedalaşması gerektiğini ve okulda güvende olacağını hissettirin.  Stres ve kaygısını gidirmeye çalışın.  Düzenli olmasını ve sağlıklı iletişim kurmasını öğretin.

ÇOCUK İLE NASIL İLETİŞİM KURULMALI

kendini ifade etmesini ve doğru iletişim kurmasını sağlayın.  Sosyal çevreye olan uyumunu güçlendirin. Kurduğu arkadaşlıkları gözlemleyin ve arkadaşlarıyla bire bir iletişim kurun, arkadaşlarının velileriyle de iletişim kurmayı deneyin. Doğru iletişim kurun sağlıklı sos yo-kültürel etkileşim gücünü yükseltin .

saygılı olmasını sağlayın. Nasıl oturması gerektiğini ve nasıl davranılması gerektiğini öğretin.  Sosyal çevrenin iyi ve kötü yönlerini açıklayın ve doğru çevreyi seçmesini öneriniz. yaşam biçimini ve alışkanlıklarını sosyal çevreye uyum içinde olmasını sağlayın. Okul ortamına adapte olmasını sağlayın. Nasıl bir kişilik olmasını ve doğru kişiliğin nasıl toplumda yer edindiğini öğretin.  Arkadaşlarını sevmesini  ve onlara iyi davranmasını öğretin. Öğretmenlerine saygı ve üslup çerçevesinde iletişim kurmasını öğretin. Aile içinde de okul ortamını şunun. Eve geldiğinde okul ortamının verdiği heyecanı giderilmesini sağlayın. Arkadaşlarını eve davet edin ve evde onlarla eğlenin. Evde rahat olmasında ve doğru bir kişiliğin oluşmasında yardımcı olun. Yolda gelirken sağa sola bakmasını ve dikkatli olmasını öğretin.  Zamanında okula gitmesini ve kahvaltıyı hazırlamaya dikkat edin. Evde varsa bir sorun yansıtmamaya özen gösterin. Sağlıklı bir uyku için yardımcı olun. Kendi kendine yetebilecek bir güçlülüğe sahip olmasını sağlayın.  Rahat ve düzenli bir yemek programı hazırlayın.  Doğru arkadaşlıklar edinmesini sağlayın. Güçlü bir birey ve doğru karakterin oluşmasına katkı sunun.

Çocuk ile iletişim kurarken  jest ve mimiklerinize dikkat edin.Rahat bir ev ortamı sağlayın.

 Okula götürün ve kaygısını giderin.

 Sakin olmasını sabırlı olmasını ve tekrar eve geleceğini hatırlatın. Okulda öğrendiklerini tekrar etmesini sağlayın.

İshak Demirtaş
Sosyal hizmet uzmanı
11 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Öfkenizi Görünebilir Bir Hale Getirebilseydiniz O Ne Olurdu?

Öfkenizi Görünebilir Bir Hale Getirebilseydiniz O Ne Olurdu?

Sonraki
Farkındalık günlüğüm 3

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Ocak ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
Ocak ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.