1.SINIF ÇOCUK EĞİTİMİ NASIL OLMALI

1.SINIF EĞİTİMİ NASIL OLMALI 

samimî bir ortam hazırlanmalı, çocuğa güvende olduğunu ve sakin kalmasını saģlanılmalı.

Çocuğa ben buradayım yanındayım duygusunu hissettirmeli. Çocuğa grupla nasıl kalmasını ve nasıl yaşaması gerektiğini öğretmeli. Çocuk okuldan çıktığında ebeveyn hazır olmalı. Düzenli beslenmeli ve düzenli uyumalı. zamanında okula götürülmeli.

sevgi ve şefkatle çocuğa davranılmalı.

Çocuğun ihtiyaçları karşılanmalı.

DOĢRU DAVRANIŞLAR

Karmaşık duygular içinde olan çocuğa eşlik edilmeli.  Eve geldiğinde okul ile ilgili sorular sorun,  Okulda hangi davranışlarda bulunduğu,  nasıl arkadaşlıklar edindiği ve nasıl geçtiğini sorun.  Okula götürüldüğünde vedalaşması gerektiğini ve okulda güvende olacağını hissettirin.  Stres ve kaygısını götürmeye çalışın.  Düzenli olmasını ve sağlıklı iletişim kurmasını öğretin.

ÇOCUK İLE NASIL İLETİŞİM KURULMALI

kendini ifade etmesini ve doğru iletişimin kurmasını sağlayın.  Sosyal çevreye olan uyumunu güçlendirin. Kurduğu arkadaşlıkları gözlemleyin ve arkadaşlarıyla bire bir iletişim kurun, arkadaşlarının velileriyle ile de iletişim kurmayı deneyin. Doğru iletişim kurun sağlıklı sos yo-kültürel etkileşim gücünü yükseltin .

saygılı olmasını sağlayın. Nasıl oturması gerektiğini ve nasıl davranılması gerektiğini öğretin.  Sosyal çevrenin iyi ve kötü yönlerini açıklayın ve doğru çevreyi seçmesini öneriniz. yaşam biçimini ve alışkanlıklarını sosyal çevreye uyum içinde olmasını sağlayın. Okul ortamına adapte olmasını sağlayın. Nasıl bir kişilik olmasını ve doğru kişiliğin nasıl toplumda yer edindiğini öğretin.  Arkadaşlarını sevmesini  ve onlara iyi davranmasını öğretin. Öğretmenlerine saygılı ve üslup çerçevesinde iletişim kurmasını öğretin. Aile içinde de okul ortamını şunun. Eve geldiğinde okul ortamının verdiği heyecanı yemesini sağlayın. Arkadaşlarını eve davet edin ve evde onlarla eğlenin. Evde rahat olmasını ve doğru bir kişiliğin oluşmasında yardımcı olun. Yolda gelirken sağa sola bakmasını ve dikkatli olmasını öğretin.  Zamanında okula gitmesini ve kahvaltıyı hazırlamaya dikkat edin. Evde varsa bir sorun yansıtmamaya özen verin. Sağlıklı bir uyku için yardımcı olun. Kendi kendine yetebilecek bir güçlülüğe sahip olmasını sağlayın.  Rahat ve düzenli bir yemek programı hazırlayın.  Doğru arkadaşlıklar edinmesini sağlayın. Güçlü bir birey ve doğru karakterin oluşmasında katkı sunun.

Çocuk ile iletişim kurarken dikkat edin jest ve miniklerinize. Rahat bir ev ortamı sağlayın.

 Okula götürün ve kaygısını giderin.

 Sakin olmasını sabırlı olmasını ve tekrar eve geleceğini hatırlatın. Okulda öğrendiklerini tekrar etmesini sağlayın.

kooplogger

Yazar: İshak Demirtaş

Sosyal hizmet uzmanı

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 Yorum