1. Dünya Savaşı

SAFLAR:                          

İtilaf:                                                                                                          İttifak:

İngiltere                                                                                                   Almanya

Fransa                                                                                                      İtalya

Rusya                                                                                                      Avusturya-Macaristan İmp.

Sırbistan

Avrupada sanayi devrimi ve fransız ihtilalinden sonra avrupada modernleşme çağı başlamıştı gelişmiş silahlar güçlü ordular ve sömürgeler neredeyse bütün güçlü avrupa ülkelerinde bulunuyodu osmanlı o zamanlar azınlıklarla ve ekonomiyle uğraşmaktan ve tabi ricahitse modern silahlara uçaklara gavur malı diyerek elini tersiyle itiyordu ve çoğu avrupa devleti osmanlını dış işlerine azınlıklar aracılığıyla karışıyordu osmanlı çok kötü durumdaydı ardından 20. yüzyıla gelindi osmanlı 20.yy nin başında 2 büyük harp yaşadı 1. balkan savaşları ve trablusgarp 1. balkan savaşında osmanlıyı balkanlardan atan balkan devletleri osmanlıya hezimet çektirmişti o sıralarda gerçekleşen osmanlını afrikadaki son toprağı olan trablusgarpa italyanlar saldırmıştı Muatafa Kemal ve arkadaşları orayı savunsada o sırada gerçekleşen balkan harbi yüzünden oraya gitmek zorunda kaldılar ve trablus işgal edildi.

1.Dünya Savaşını nedenleri:

-Sömürge yarışı

– Silahlanma yarışı

– Fransa Almanya arasında geçen alsas loren kavgası

-Rusların sıcak deniz isteği

Osmanlı tarafsız olduğunu ilan etsede meclis içinde bi bölünme vardı İtilaf tarafına geçelim diyenler ve ittifak tarafına geçelim diyenler ama osmanlı şuanlık sessiz kalmaya karar verdi tüm avrupa bir kıvılcım bekliyordu herkes hazırdı ve o kıvılcım sırbistandan geldi avusturya macaristan veliahtı ferdinand suikaste uğramıştı ve avusturya macaristan sırplara savaş ilan edince 2 tarafda birbirine ilan etti. o sırada alman gemileri ingiltere gemilerinden kaçarken boğazlara sığındılar ve ingilizler osmanlı bağımsız bir devlet bunu yapamaz diye isyan etti ve sonra o gemilerin başına osmanlı sancağı dikildi ve o gemiler rus limanlarını bomba yağmuruna tuttular ve osmanlı resmi olarak savaşa katılmış oldu.

Ve savaş son hızıyla devam ediyordu ve almanlar üstünde almanya rus cephesinde çok iyi gidiyordu batıdada işleri iy gidiyorudu ama avusturya küçük devlet sırbistanı bi türlü yenemiyordu ve almanlar onlarada yardım edince kazandılar herşey iyi gidiyordu taki o ana kadar ve abd savaşa itilaf devletlerinin yanında katıldığını açıkladı ve almanların moralleri alüst oldu abd gelince itilaflar savaşta üstünlüğü aldı tabi o sırada osmanlı devleti bazı cephelerde kötü giderken bazılarında iyidi bu şaşrıtıcıydı çünkü osmanlı o zmana göre çok güçsüz bi devletti ancak o sırad almanlar teslim oldu ve savaşı itilaflar kazandı ve her devlete çok ağır antlaşmalar imzalattılar helede osmanlıya: SEVR ANTLAŞMASI.

Semih SARI
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayalsiz Bırakılmak
Sonraki
2. Dünya Savaşı

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.