Zaman

Zaman kelimesinin anlamı bir iş ya da oluşun, bir eylemin içinde geçmekte olduğu, geçtiği veya geçeceği süredir. Çok değerli ve kıymetli olan soyut bir kelimedir zaman. Geriye ya da ileriye alamadığımız ve bir o kadar da hızlı geçen zamanımızı nasıl geçiriyoruz hiç düşünüyor muyuz ?

Şuan sorulunca belki kafa yorup, yaptıklarımızı düşününce üzülüyoruz ama boş işlerle uğraşırken zamanımızın ne kadar değerli olduğunu düşünemiyoruz. Belki farkındayız ama uygulamada problemeler yaşıyoruz. Keza bunları yazan ben bile uygulamada sorunlar yaşıyorum ve düzeltmeye çalışıyorum. Ama her şeyin zamanla ilerleyip, geliştiğini biliyoruz. Tabi biz çaba gösterdikten sonra.

Peki nasıl zamanımızı kontrol edebiliriz?

Saatlerimizi, günlerimizi kontrol edebilirsek, hayatımız daha verimli hale gelir, bu da plan yapmakla mümkündür. Kimisi bunu bir kağıt üzerinde, kimisi dijitalde, kimiside düşünerek aklında plan yapar. Hepsinin amacı aynı olduğundan hangi yöntemin olduğu fark etmez bu süreçte. Bu kısmı fazla uzatmadan zamanı anlamlı kılan ve özelleştiren eylemlerden bahsetmek isterim. Okumak, öğrenmek, yazmak, bir sanat dalıyla uğraşmak, meditasyon yapmak ve ibadet etmek bize verilen bu değerli şeyi daha da anlamlı kılıyor. Şahsen ben bunları uygulamaya çalışıyorum, çünkü biliyorum ki akıp giden zaman geri gelmiyor ve her saniyesini dolu dolu geçirmek ve yararıma olacak şekilde değerlendirmek istiyorum. Bu yüzden sizlere de tavsiyem, vaktinizin kıymetini bilmeniz ve onu güzel şeylerle geçirmeniz. Bizi kendine bağımlı etmiş interneti ve sosyal ağları kendimizi geliştirmek ve daha çok araştırmalar yapmak için kullanın. Her bir olanağın olumlu ve olumsuz tarafları vardır ve biz iyi olan taraflarından yararlanalım. Böylece hayatımızı düzeli ve yaşanılır bir hale getirelim.

Siz vaktinizi  nasıl geçiriyorsunuz, neler yapıyorsunuz?

Azo
Okumak ve yazmak özgürleştirir.
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ilk blog yazım
Sonraki
Minimal Sanat

Minimal Sanat

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
Mart ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.