YouTuber Olmak – Para Kazanmak Ne Kadar Kolay?

Selamlar dostlar. Bugünkü yazımda sizlere YouTube’dan bahsedeceğim. “YouTube’un ne kadar aktif kullanıldığını, nasıl YouTuber olunduğu, nasıl para kazanıldığı” gibi birtakım sorulara cevap vermeye çalışacağım. Dilerseniz yazıya geçelim.

YouTube, 15 Şubat 2005 tarihinde 3 eski PayPal çalışanı tarafından Amerika’da kurulmuş olan bir video oynatma sitesidir. Kurulduğu dönemden bu yana göstermiş olduğu performansla alanındaki en iyi site olma başarısına sahip olmuştur. Göstermiş olduğu bu başarı ile de Kasım 2006 yılında Google tarafından satın alınmıştır.

YouTube hepimizin her gün dakikalarca zaman geçirdiği bir platform haline geldi. Yemek yaparken, elektronik bir cihazımızda sorun çıktığında, izlemek istediğimiz bir dizi ya da filmin yorumlarına bakmak istediğimizde soluğu genelde YouTube’da alıyoruz. Gelin YouTube’a ve çağımızın bir diğer yükselen mesleği olan YouTuber grubuna yakından bakalım.

YouTube’a yüklenen ilk videonun ne olduğunu biliyor muydunuz? 

YouTube’a yüklenen ilk video 23 Nisan 2005 tarihinde platformun kurucularından Jawed Karim tarafından yüklenmiştir. “Me at the zoo” yani “Hayvanat bahçesindeyim” isimli 18 saniyelik bu video üzerinden tam 16 sene geçti. Bu bilgi hayatınızın neresinde lazım olur ya da lazım olur mu bilemem ama bahsetmek istedim. 😀 Videoya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

İstatistikler ne diyor?

2019 yılındaki verilere göre günlük 30 milyon, aylık ise yaklaşık 2 milyar kişinin ziyaret etmekte olduğu YouTube, oldukça geniş kitlelere hitap etmektedir. Google’da en çok aranan ikinci platform olan YouTube’da kullanıcıların %62’sini erkekler oluştururken %38’lik kısmı da kadınlar oluşturmaktadır. Cinsiyetlere göre izlenilen içeriklerin türüne baktığımızda kadınların daha çok “güzellik ve moda” içeriklerini, erkeklerin ise “spor, siyaset ve oyun” kategorilerini takip ettiğini görüyoruz. YouTube’da şimdiye kadar en çok izlenen video ise Güney Koreli Pinkfong şirketi tarafından kaydedilen çocuk şarkısı Baby Shark olmuştur. Şarkının görüntülenme sayısı an itibariyle 8 milyarın üzerindedir. Ülkemizde ise en çok izlenen içerik +500 milyon görüntülenme ile Aleyna Tilki’nin Cevapsız Çınlama isimli şarkısıdır.

YouTuber nedir? Ne iş yapar?

YouTuber, Youtube platformuna yüklemek amacıyla videolar çeken, içerik üreten kişilere denmektedir. Alanında çekmiş olduğu videolar ile takipçilerine bilgi verebilir, keyifli zaman geçirmelerine yardımcı olurlar.

Peki nasıl YouTuber olunur? Başarılı bir YouTuber olmak için neler yapılmalı?

  • Her şeyden önce hangi türde videolar çekeceğinize karar vermeniz gerekiyor. İlk başta tek bir alanda içerikler üretmeniz, sonrasında farklı alanlara yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • İçeriklerinizde olabildiğiniz kadar özgün olmaya özen gösterin. Dakikada binlerce video yüklenen bu sitede sizi başarıya en kısa sürede götürecek olan yol içeriklerinizdeki özgünlük olacaktır.
  • Takipçilerinizle etkileşim içinde kalın. Onlara değer verdiğinizi hissettirin. Fikirlerine ve düşüncelerine saygı duyun.
  • İçeriklerinizde mutlaka bir süreklilik olsun. YouTube’un algoritması için bu çok önemli bir adımdır. Haftada bir, iki haftada bir içerik yükleyecek şekilde planınızı yapın ve bu plana sadık kalın.
  • Pes etmeyin. Yüklediğiniz her içerik viral olmayabilir fakat bu durum sizi üzmesin. Sabırlı bir şekilde içerik yüklemeye devam edin. 
  • İçeriklerinizde ses kalitesine çok dikkat edin. Görüntü kalitesi de çok önemli bir yere sahiptir fakat ses kalitesi bir videonun her şeyidir diyebiliriz. Sesin kaliteli olması videonuzu olumlu etkileyecektir.

YouTube’dan nasıl para kazanılır?

Gelelim en çok merak edilen sorunun cevabına. YouTube’dan para kazanmaya başlamak için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekir.

  • En az 1000 aboneye sahip olmak.
  • Kanalınızda son 1 sene içinde en az 4000 saatlik toplam izlenme süresine ulaşmış olmak.
  • Bağlı bir AdSense hesabına sahip olmak.
  • YouTube para kazanma politikalarının tamamına uymak.

Eğer bu şartların hepsini yerine getirirseniz sizler de YouTube üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Durmayın, harekete geçin. 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 Yorum