Vizesiz Gidilen Büyüleyici Ülkeler

Vizesiz Gidilen Büyüleyici Ülkeler

Vizesiz Gidilen Büyüleyici Ülkeler

Herkese yeniden merhabalar! Bu güzel yazıda sizlere; kendine hayran bırakmış ve bir o kadar da büyüleyici yerlerden bahsetmek için buradayım. Üstelik bu ülkelere vizesiz de gidebileceksiniz.

1. Bosna-Hersek 

Vizesiz Gidilen Büyüleyici Ülkeler

Bosna-Hersek

Başkenti Saraybosna olan ve Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç bölgeden oluşmaktadır. Haliyle resmî dilleri bu üç bölgedeki dillerdir. Bosna kuzey bölgede, Hersek güney bölgede yer almaktadır. Burada mutlaka görülmesi gereken yerler;  Milijacka Nehri, Umut Tüneli, Viyeçnitsa Kütüphanesi, Mostar Köprüsü, Inat Kuca Evi, Kravitse Şelaleleri görülmesi taraftarıyım. Bosna-Hersek’te her mevsim yaşandığı için istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Cevapi, Pila, Bey Çorbası, Klepe yemeden dönmeyin. Bu yer aynı zamanda film ve caz festivali yapan sanata önem veren ülkelerdendir.

2. Endonezya

Endonezya

Endonezya en sıcak ve en nemli ülkenin olmasının yanında dünyanın en büyük takımada devletidir. Endonezya’da yanardağların patladığı, deprem, tsunami gibi doğal afetlerin sıkça yaşandığı bölgedir. Endonezya Güneydoğu Asya’da bulunan bir takımada ülkesidir. Ülkenin resmi dili Endonezce’dir fakat ülkenin büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır. Ülkede İslam, Hristiyanlık, Hinduizm gibi dini inançları vardır. Endonezya’da kış mevsimi yaşanmaz ama hemen hemen her gün yağmurludur. Nisan ile Ekim arası gidilmesi taraftarıyım.

3. Maldivler

Maldivler

Başkenti Male olan Maldivler, Hint okyanusunda binden fazla adadan oluşan devlettir. Palmiye adaları, bembeyaz sahilleri; mavi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu büyüleyici yerde otellerde konaklayabilirsiniz. Maldivlerin büyük bir kesimi müslümandır. Resmi dili Dhivehidir ancak İngilizce de konuşmaktadırlar. Nisan ile Mayıs ayları arası gidilmesinden yanayım. Türkiye’den direkt uçuş yok ama Dubai aktarmalı gidebilirsiniz.

4. Malezya

Malezya

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur olan Güneydoğu Asya’da yer alır. Ülke geçmişte Baharat Yolu üzerinde bulunduğu için çeşitli etnik kökenden insanlar bulunmaktadır. Doğu Malezya ve Batı Malezya olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Halkın büyük bir kısmı deniz kenarına yakın yerlerde oturmaktadır. Resmi dili Malayca’dır ama yine haklın büyük bir kesimi İngilizce konuşmaktadır. Malezya’nın resmi dili islamdır. Temmuz ile Kasım ayları arasında turistlerin sıkça uğradığı yerdir. İstanbul’dan direkt uçuş vardır.

5. Senegal

Senegal

Batı Afrika’da yer alan ve başkenti Dakar olan Senegal; değişik ağaçları ve evleriyle hayran bırakıyor.  Resmi dilin Fransızca olduğu bu ülkenin çoğunu müslümanlar oluşturmaktadır. Senegal’e gitmek için en iyi ay; Kasım ile Şubat ayları arasındadır.

6. Sri Lanka

Sri Lanka

Eski adıyla Seylan olan Sri Lanka, antik dönemden kalma tapınaklarıyla, gökkuşağı renginde balıkçı kayıklarıyla, palmiyelerle çevrili kumsalları ve huzur veren yağmur ormanlarıyla kendini büyülemeyi başarıyor. Anuradhapura şehrindeki Mahamewna Bahçesi’ndeki dünyanın yaşayan en yaşlı ağacını dünya görmenizi tavsiye ederim. Çok dilli olan bu güzel şehirdeki insanların çoğu Budist’tir. Sri Lanka’ya her dönem gidebilirsiniz ama bana soracak olursanız Temmuz ile Ağustos ayları arası gidilmesi taraftarıyım çünkü o aylar festivallerle geçmektedir.

7. Seyşeller

Seyşeller

O hayalinizdeki pudramsı kumları, hindistan cevizleriyle dolu, palmiyeli sahilleri arıyorsanız işte tam yeridir. Başkenti Victoria’dır. İngilizce ve Fransızca resmi dilleridir. Halkın çoğu katoliktir. Gitmek için en uygun dönem Haziran ile Kasım arasıdır. Maalesef direkt uçuş bulunmadığı için Dubai aktarmalı gidebilirsiniz.

8. Jamaika

Vizesiz Gidilen Büyüleyici Ülkeler

Öncelikle bu ülke rahat bir ülkedir. Birleşik Krallıktan bağımsızlığını kazanan Jamaika, küçük bir ülke olmasına rağmen kültürü zengin bir ülkedir. Ayrıca Bob Marley, Sean Paul gibi ünlü isimlerin doğum yeridir. Başkenti Kingston olan Jamaika Karayiplerdedir. Bu ülkede halk Patois dilini konuşmaktadır. İlginçtir ki İngilizce konuşan yok denecek kadar azdır. Bir diğer konuşulan dil ise İspanyolca’dır. Dini inançları Hristiyanlıktır. Ziyaret etmek için en ideal dönem Aralık ile Nisandır.

9. Kosta Rika

Vizesiz Gidilen Büyüleyici Ülkeler

Kosta Rika

En güzelini en sona bırakmak istedim. Benim en sevdiğim ülkelerden bir tanesidir. Başkenti San Jose olan Kosta Rika’nın İspanyolca’daki anlamı “zengin sahil”dir. Panama ile komşu olan bu ülkenin doğusunda Karayip Denizi vardır. Hem bitki hem de hayvansal anlamda nadir görülen ve şelalelerle öne çıkan bir ülkedir. Kosta Riks’nın resmi dili İspanyolca’dır. Halkın çoğunu Katolikler oluşturmaktadır. Bunun yanında Yahudiler de vardır. Yağışın hiç olmadığı dönemde gitmek isteyenler için Aralık ile Nisan ayları uygundur. 

Aurora
Hello, everyone! My name is Bilgesu. I have been writing since I was a little girl. It became my passion. Beyond everything, I am a pianist and photographer/videographer. Every time I go out, the photos that I have captured. I have graduated MSc Marketing and Brand Management in the UK.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kazayla Dökülmek
Sonraki
Etrafındaki İnsanların Senin Üzerindeki Gizli Gücü

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.