Uzay Robotu Dünya’nın Çöpünü Temizleyecek

Uzay Robotu Dünya’nın Çöpünü Temizleyecek

Çin Başlatma Aracı Teknolojisi Akademisi (CALT) tarafından 2016’da tasarlanan ve üretilen robotik kol, ilk olarak Long March-7 roketi tarafından piyasaya sürülmüştü. Roket emisyonları ve parçalanma, erozyon, çarpışmadan kaynaklanan parçalar dahil olmak üzere uzaydaki kalıntıları toplamak için test edilen uzay robotu, dünyanın çöplerini toplamak için kullanılmaya başlanacak. Bilim insanları uzay ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak, robotik kolu çöp ayırma aracına dönüştürdü. Bilim insanları uzay için geliştirilen kola bu kez çöp ayrıştırma görevi verdi. Aynı anda 30 robotik kol ile geliştirilen 4 uzay robotu günde 300 ton çöp ayrıştırabilecek. Görsel bir tanımlama sistemiyle çöp öğelerini tarayan robot, her türlü ev çöpünü hızlı bir şekilde tanıyor.

Uzay Robotu Dünya’nın Çöpünü Temizleyecek

300 Ton Çöpü Hızla Ayrıştırdı

Robotik kol, elle sıralamaya kıyasla yüzde 94’ten fazla keskinliğe sahip. Örneğin bir çöpün sadece yüzde 30’u görünüyor olsa bile robot, bunu doğru şekilde tanımlayıp sıralıyor. Yapılan testlerde bir kamera ve dört robotla, günde 300 ton çöp ayrıştırıldı. Bu robotik kollar çöp toplama dışında teslimat, gıda, ilaç ve tarım ürünlerinin paketlenmesinde de kullanılabilecek. Çin’deki çöp ayrıştırma hareketi doğrultusunda, 2020 yılının sonuna kadar 46 büyük Çin şehrinde çöp sıralama sistemi inşa edilecek. Robotlar hem bu uygulamada hem de tüm dünyadaki çevre temizleme çalışmalarında önemli rol oynayacak.

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.