Tutkunuzu takip etmek aptalca mı ?

Georgetown Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü ve yazarlarından Cal Newport, Steve Jobs‘ın Apple‘a olan tutkusunun peşinden gitmediğini söylüyor. İşler önceden oturmadı ve dünyayı değiştirecek bir teknoloji yaratmak istediğini söyledi. Bunun yerine, Apple‘a bir tür tökezledi ve sonra o tutkuyu oraya vardığında hızla geliştirdi, diyor Newport.

Tutkuyu takip etmediğiniz, yeni becerilerle geliştirdiğiniz fikrinin çoğumuz için geçerli olduğunu söylüyor.

Newport, bu tezi bir Hızlı Şirkette “Sizi Yoksaymamak Çok İyi: Neden Sevdiğiniz İş Arayışında Beceri Tutkusu” kitabından alıntı yaparak ilerlediğinde, olumsuz geribildirim barajıyla körleştirildi.

Newport, Bir dergiye verdiği demeçte, “İnsanlar bunu ‘Steve Jobs tutkulu değildi’ olarak yorumluyordu, ancak bunun doğru olmadığı açıktı.

Newport’un amacı, tutkunun takip ettiğiniz bir şey olmadığıdır; nadir ve değerli beceriler edinerek geliştirdiğiniz bir şeydir.

Bu becerileri kullanmaktan kaynaklanan yetkinlik ve özerklik, ustalık, etki ve bağlantı duygusu, yaptığınız şey için bir tutku yaratan şeydir. Başka bir deyişle, önce işi yaparsınız ve sonra tutkuyu toplarsınız.

“Çoğu insanın çalışmalarından önce var olan bir tutkusu olduğuna dair çok fazla kanıt yok”.

“Doğru çalışma, doğru işi bulmaya çalışır.”…

                                                                              

                                                                                           ***

Tutkular nadirdir

Tutkular nadirdir ve çoğu insanın işlerini neden sevdiğiyle ilgisi yoktur. İnsanları sevdikleri iş hakkında gerçekten neyin çektiğini bulmak için ayrıntıya inerseniz, kariyerleri başlamadan önce nadiren ilgilerini çeken bir şeyle eşleştiğini görürsünüz.

Newport, “Bundan daha karmaşık” dedi. “Ortaya çıkardığınız şey, özerklik, ustalık, etki ve bağlantı gibi duygular. Bunlar, ‘Bunu yapmaya hazırdım ve şimdi bunu yapıyorum. Ve bu yüzden mutluyum.”

Newport, “Tutkunuzu takip edin” hatalı bir klişe ve kötü bir kariyer tavsiyesi, dedi.

Sevdiğiniz bir kariyer oluşturmanın sırrı, geçiminizi kontrol altına almak için kaldırabileceğiniz nadir ve değerli beceriler geliştirmektir. İyileş, tutku gelecek.

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aşka inanıyor musun?
Sonraki
Hayatta Gerçekten Ne İstediğinizi Bulmanın 7 Yolu

Hayatta Gerçekten Ne İstediğinizi Bulmanın 7 Yolu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.