Türkiyede Aydınlıkçı(Maocu)'ların Doğu Türkistan ve Uygur Düşmanlığı

Türkiye’de  hiç  bir siyasi oluşum  başka bir ülkenin propagandasını  böyle pervasızca  yapıp 5. kol faaliyetinde bulunmadı.

Ülkemizde pek çok Amerikancı, Sovyetçi, hatta İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi hayranı gazete yayınlandı.hiç biri açıktan bir ülkeyi desteklemedi.

Maoculuğu Türkiye’ye getiren ve 50 yıldır Çin Propaganda Bürosu gibi çalışan Aydınlıkçılar, Çin’in Doğu Türkistan’daki işgalini ve Uygur Türklerine yönelik asimilasyon ve soykırım politikalarını canla başla savunur. Küçük bir seçkiyle Aydınlıkçıların Çin yandaşlığının ve Doğu Türkistan düşmanlığını   Dünya  Türklüğünün sarsılmaz  kalesi Türkiyede  cüretkarca  yaparlar.

TOPLAMA KAMPLARI ASLINDA “KÖY ENSTİTÜSÜ”YMÜŞ!

Perinçek 2019’da Çin’e gitmiş, Urumçi’yi bir hafta boyunca gezmiş ve gözlemlerini anlatmış. Perinçek’e göre, “toplama kampları” Batı’nın uydurmasıymış, oralar aslında “eğitim merkezi”ymiş. Hatta “Çin’in Köy Enstitüsü”ymüş!

AYDINLIK’A GÖRE DOĞU TÜRKİSTAN’DA HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIK!

Aydınlık’ı okuduğunuzda Doğu Türkistan’ın Çin’in en zengin bölgesi olduğunu bile düşünebilirsiniz… Baksanıza, bütün rakamlar çok iyi. Korona döneminde bile “Sinciang” zenginleşmeye devam etmiş, %3,4 büyümüş. Hatta Covid-19 testleri bile ücretsizmiş… “Kültürel miras” da korunuyormuş. Bunu da yine “rakam” vererek savunmuşlar: 127 koruma projesi varmış…

UYGURLARA ASİMİLASYON YOK. KANIT? ŞANGHAY’DA CUMA NAMAZI KILINIYOR

Doğu Türkistan’da camilerin yıkıldığı, ibadetin yasaklandığı haberleri üzerine Aydınlık hemen savunmaya geçmiş. Şanghay’daki bir camide cuma namazı kılındığını yazmış. Dikkatinizi çekeriz… Şanghay… Yani Çin’in en doğusunda, Doğu Türkistan’dan 1.500-2.000 kilometre ötede… Anlaşılan Şanghay’a ticaret için gelen Müslümanlara cuma namazı izni veriliyor!

FAİK IŞIK NAMAZ KILDIYSA DOĞU TÜRKİSTAN’DA SORUN YOKTUR!

Bozacının şahidi şıracı… Aydınlık, Çin’deki “namaz kılma özgürlüğü”nün şahitliğini AKP’li avukat Faik Işık’a yaptırmış. Faik Işık’a göre Çin’de “şahane camiler” varmış. Çin, İslam’a düşman değilmiş…

  Çin işgalcileri tarafından  1997 yılından bu yana Doğu Türkistan genelinde 1200’ün üzerinde büyük camiyi ibadete kapattı. Bunun dışında yüzlerce küçük mescidin de kapısına kilit vuruldu.Doğu Türkistan’ın Hoten şehrine bağlı Keriye ilçesindeki 13. yüzyılda inşa edilen Keriye Atika Cami, Çin Komünist Partisi tarafından yıkıldı.

Yüzbinlerce insanın bayram namazı cuma namazı kıldığı Kaşgarın tarihi İdgah Camî bugün yıkılmış durumdadır. 

UYGUR TÜRKLERİNE KARŞI AYDINLIK-CUMHUR İTTİFAKI  MI?

İYİ Parti, TBMM’de “Çin’in Uygur Türklerine yönelik eylemlerinin araştırılmasını” isteyince, AKP ve MHP paniğe kapıldı ve hemen Çin’i savunmaya geçti. AKP’li vekil Atay Uslu “CIA’nın ve FETÖ’nün tuzağına düşmeyelim” derken MHP’li Lütfi Kaşıkçı da “ABD Uygur Türklerini siyasi ve emperyal amaçları için bir enstrüman olarak kullanmaya çalışıyor” dedi. Konumuz AKP ve MHP’nin neden Uygur Türklerinin yanında değil de karşısında konumlandığı değil. MHP zaten AKP ne derse onu destekliyor. AKP’nin bu tavrının nedeni de bir gün ortaya çıkar ve emin olun “tamamen duygusal” olacaktır. Bu yazımız açısından önemli olan Aydınlık’ın bu açıklamayı 8 sütuna manşetten vermiş olması..MHP’yi  öve öve  bitirememesi  Doğu Türkistan karşıtı tavır alması Aydınlıkçılar için günün en önemli olayı tabii ki..

.UYGUR KIZINI KÜRSÜYE ÇIKARTAN AKŞENER’E MANŞETTEN SALDIRILAR

Meral Akşener, 27 Ocak’taki grup toplantısında kürsüyü Uygur kızı Nursiman Abduraşid’e bıraktı. 3 yıldır ailesine ulaşamadığını, toplama kampına gönderildiklerini öğrendiğini anlatan Abduraşid, konuşmasında Uygurların Çin’de yaşadıkları baskı ve zulümlerden örnekler verdi.Bu konuşmanın ardından Aydınlık gazetesi günlerce Akşener’e manşetten saldırdı. Akşener “milliyetçilik maskesi” takmakla, FETÖ’cülükle, hatta PKK’yla kol kola olmakla suçlandı.Aydınlık’ın saldırılarından Abduraşid de kurtulamadı. Ablasının CIA ajanı olduğu iddia edildi

.“KIŞKIRTICI” UYGUR EYLEMCİLER VE “SÖZDE” DOĞU TÜRKİSTAN8 Mart’ta eylem yapmak için İstanbul’dan Ankara’ya yürümek isteyen Uygur kadınları polis tarafından durduruldu. Aydınlık da bu polis müdahalesini “sevinç”le haber yaptı.Aydınlık’a göre eylemci Uygur olunca “kışkırtıcı”ydı. 8 Mart’ı istismar etmişlerdi. Haberde binlerce yıllık atayurdumuz Doğu Türkistan’ın başına da “sözde” kelimesi eklenerek tarihi gerçekler çarpıtıldı.

Ailerini aramak için Eylem yapan ”Ailem  nerede”  diye soran  Uygurlar Aydınlık’a göre  kışkırtıcı  oluyor. Aynı Aydınlık  Uygur Kızı Nursiman Abduraşid’i  CİA ajanı olmakla suçlayarak Kız kardeşinin  RFA  Uygurca bölümü  çalışanı olduğunu  yazmıştı. Doğu Perinçekin Kızı  Kiraz Perinçekin  CRI  (Uluslararası Pekin Radyosu   Türkçe   Yayınlar   Servisinde)çalıştığını  bilmeyen kalmadı.

UYGURLARIN İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ ÇİN ANAYASASI’NIN GARANTİSİ ALTINDAYMIŞ

Uygurlar baskı altında mı dediniz? Aydınlıkçılar hemen Çin Anayasası’ndan örneklerle Uygurların aslında ne kadar “özgür” olduğunu yazmış. Halbuki özgürlük Anayasa maddelerinde değil fiiliyatta ve uygulamadadır…

ÇİN’E “SADIK” UYGURLAR AYDINLIK’TA MANŞET

Çin, “ÇKP’nin Doğu Türkistan (Sinciang Tecrübeleri)” başlıklı bir video konferans düzenlemiş. 80 ülkeden 200 partinin (muhtemelen Vatan Partisi gibi Çin yanlısı partilerdir) temsilcisini toplamışlar, Doğu Türkistan’da bir soykırım ya da asimilasyon olmadığını anlatmışlar.Çinli olmayan sadece 4 konuşmacı varmış, biri de Doğu Perinçek’miş. Toplantıya AKP adına da kim katılmış tahmin edin…  Perinçek’in 80 öncesi İstanbul İl Başkanı… Yıllarca Aydınlıkçıların “kasa”sı… Şimdinin hızlı yandaş işadamlarından…Konferansta Uygur Özerk Yönetimi Başkanı ve Başkan Yardımcısı da konuşmuş. Bu iki ismin konuşması Aydınlık tarafından “Uygurlar Konuşuyor” sürmanşetiyle verilmiş!

Konferansta bir de sonuç bildirgesi yayınlanmış. Doğu Türkistan konusunda “içimize su serpen” bu bildirgeye göre “Çin etnik grupların dini inanç özgürlüğünü, kendi sözlü ve yazılı dillerini kullanma haklarını koruyormuş ve bölgelerin ekonomik ve sosyal gelişimini teşvik ediyormuş.”Anlayacağınız, Aydınlık’ta bir başka Çin propagandası ve Doğu Türkistan’daki zulmün güzellemesi…“Hainleri  işbirlikçileri savunmak   Türkiye’de Aydınlıkçıların geleneğinde  var. Bunlara göre  Uygur  Davasını satan,Uygur  muteber Uygur,  Doğu Türkistan’ın  bağımsızlığını savunan  Çin emperyalizmine karşı savaş açan Uygur  kötü Uygur.

DOĞU TÜRKİSTAN RAPORU” HAZIRLAYAN CHP’YE SALDIRI

CHP, Doğu Türkistan ile ilgili bir rapor yayınlayınca, Aydınlık’ın manşetten hedefi oldu. Aydınlık’taki haberde, Doğu Türkistan’ın özgürlüğü için mücadele edenler “Uygur bölücüsü”, Uygurların yaşadığı zulüm ise “CIA yalanı” olarak nitelendirildi.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile görüşen Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk de ağır ifadelerle hedef alındı.

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANINA GÖRE “UYGUR” YOK “SİNCİANGLI” VAR

Emperyalist ülkelerin kendilerine yönelik soykırım ve asimilasyon iddialarını yalanlaması sık görülen bir şeydir. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Doğu Türkistan için “soykırım iddiaları deli saçması” diye buyurmuş.Wang’a göre 25 milyon Sincianglı (“Uygur” dememiş tabii ki!) bölgede huzur içinde yaşıyormuş ve Sinciang’daki “güvenlik ve kalkınma”yı kimse bozamazmış.Çin sömürgeciliğinin Dışişleri bakanı  tarihsel ve bilimsel  hiç bir temele dayanmayan kadim Türk  yurdu Doğu  Türkistana  Sinciang,   Doğu  Türkistanın kadim halkı Uygur Türklerinin kimliğinide  inkar ederek Çin -Han faşizminin tezlerine  göre  safsataya dayanan bir konuşma yapmış.

Çin mahallesinin aydınları  olan aydınlıkçılar bazı  görüş ayrılıkları olsada  Çini savunmak konusunda  birleşiyorlar. Aydınlık  Perinçek grubu  hükümete  yakın duruyor. Buna karşılık  muhalefet safında yer almış gibi görünen  sözcü  yazarı  Söner Yalçın ve Cumhuriyet Yazarı M.Ali  Güler,AKP’nin bazı politikalarını eleştirmiş gibi  görünseler ‘de, Çinin Toprak bütünlüğünü savunmada  Çin işgalcilerin  Doğu Türkistan’da  uyguladığı soykırım politikalarını  örtmede hem fikirler.. Aydınlıkçıların  bir diğer yayın organı  olan  ODA ‘TV’de  Çini savunmada  Doğu Türkistan bağımsızlık hareketine düşmanlıkta  diğer  aydınlıkçılarla aynı fikirleri taşıyor. Çin -Han  milliyetçiliğinin sözcülüğünü yapıyor.

Yücel Tanay
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dünyaca Ünlü Olan Frida Kahlo’nun Hüzün ve Sanat Dolu Hayat Hikayesi

Dünyaca Ünlü Olan Frida Kahlo’nun Hüzün ve Sanat Dolu Hayat Hikayesi

Sonraki
TEKNOLOJİ DEDİKLERİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.