Enola Holmes: Abisi Sherlock Holmes Kadar Yetenekli Olan Bir Genç Kız

Kaynak belirtilmedi

Enola Holmes Da Kim?

“Holmes” soyadı,  okurlar ve film tutkunları tarafından iyi bilinmektedir.  Bu soyadı, hayatı Arthur Conan Doyle’un romanlarına konu olan ve beyaz perdeye taşınan yetenekli dedektif Sherlock Holmes’a aittir. Birbirinden ilginç ve karmaşık vakaları, güçlü hislerinin yanı sıra keskin zekasıyla çözüme kavuşturan dedektifin hikayesi, şimdilerde farklı bir uyarlamayla film severlerin karşısına çıkmaktadır. 

Sherlock Holmes’un küçük kız kardeşi Enola Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un orijinal hikayelerinin bir parçası değildir, dedektif genç kız hakkında yedi kitap yazan Nancy Springer’ın eseridir.  Abisi kadar yetenekli olan kız kardeş Enola Holmes, onun izinden gitmekte kararlı görünmektedir. 1800’lü yılların İngiltere’sinde geçen senaryo, çeşitli karakterlere ve ilginç bir olay örgüsüne sahiptir. 

Bu film serisinde son derece önemli olan noktalardan birisi, Enola’nın güçlü, bağımsız ve kendi savaşını verebilen ama aynı zamanda kırılgan, hassas ve yumuşak huylu bir genç kız olarak resmedilmesi olabilir.  Dönemin siyasi ve sosyolojik şartları düşünüldüğünde, kadınların toplumda sahip oldukları önem modern dünyadaki gibi değildi.

Kalıplaşmış düşüncelere karşı çıkan, özgürlüğüne ve kişisel gelişime önem veren bir anne tarafından yetiştirilen Enola, kendine güveni ve inanılmaz enerjisi sayesinde yaşıtları ve hemcinsleri arasında adeta parlamaktadır.

 

‘İlk bilmeniz gereken şey, bana “Enola” adını annemin koyduğu. İkincisi ise “Enola”nın tersten okunmuş hali “yalnız” (alone) demektir.’
-Enola Holmes

 

 

Maceralarla Dolu Bu Hikayenin Konusu Nedir?

Serinin ilk filmi, Sherlock ve Mycroft Holmes adlı iki ağabeyinin gölgesinde yaşarken gençlik hayatını sürdüren Enola Holmes’un hayatını anlatmaktadır. Bu üç kardeşin anneleri ansızın kaybolduğunda, onun nereye gittiğini bulmak Enola’ya düşmektedir. Bir yanda abilerini endişelendiren kendi sorunları varken o, tüm cesaretiyle başının çaresine bakmaya çalışmaktadır. 

Serinin ikinci filmi ise Enola’yı ve kendi dedektiflik bürosunun açılışını anlatmaktadır. Ünlü ağabeyi Sherlock’un gölgesinde çalışan Enola, Viktorya dönemi İngiltere’sinde bağımsız, profesyonel kadınlara güvenilir araştırmacılardan çok şüpheli muamelesi yapıldığını fark etmektedir. Enola’nın ilk vakası, kaybolan kız kardeşini arayan küçük bir kızdır. Dedektif genç kız vakayı çözmeye kararlıdır. Bu filmdeki gizemle ilgili büyüleyici olan bir diğer nokta, konunun aslında Sarah Chapman adında bir kadınla ilgili gerçek bir hikayeye ve özellikle sanayi endüstrilerinde kadın işçi hakları için nasıl mücadele ettiğine dayanmaktadır. 

1888 yılında İngiltere’nin başkenti Londra da “Byrant and May” isimli kibrit fabrikasında çalışan yüzlerce işçi kız, dezavantajlarla dolu çalışma şartlarına karşı isyan başlattı. Kibrit yapımında kullanılan fosfor, zaman içerisinde genç kızların sağlıklarına oldukça önemli ölçüde zarar vermekteydi.  Bu isyan, dönemin şartları göz önüne alındığında başarılı bir kitlesel kadın hareketi olarak yorumlanabilir. 

Karakterleri Hangi Oyuncular Canlandırıyor?

  •  Enola Holmes
  • Enola Holmes 2

şeklinde iki seri olarak gösterime giren filmlerin birincisi, ilk dört hafta boyunca tahmini 76 milyon hanenin izlediği en çok izlenen filmlerden biri olarak Netflix tarihine geçti. Serinin yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda ana karakter olan Enola Holmes’ü Millie Bobby Brown canlandırmaktadır. Bu isim, dizi severlere, yakından takip ettikleri Stranger Things’ den tanıdık gelebilir. Bu zamana kadar pek çok oyuncudan izlediğimiz Sherlock Holmes karakterine ise Henry Cavill hayat vermektedir. Netflix platformunu yakından takip edenler için, “The Witcher” dizisinin başrolü, bu filmde yetenekli bir dedektif olarak boy göstermektedir. Abi kardeş farklı maceralara yelken açarken onları seyretmek sinemaseverlere keyif verebilir. 

Merak uyandıran gizemli vakaların ipuçlarını bulup birlikte çözüme ulaşmaya çalıştıkları bu zorlu serüvende kardeşler, karşılaştıkları problemlerin üstesinden de beraber gelmektedir. Heyecanlı maceraları boyunca güzel bir genç kız olan Enola’ya, yakışıklı Vikont Tewkesbury eşlik etmektedir. Bu karakteri İngiliz genç oyuncu Louis Partridge canlandırmaktadır. Holmes kardeşlerin anneleri olan Eudoria Holmes rolünde Helena Bonham Carter yer almaktadır.

 

Oyuncuların, film hakkında sohbet edişlerine, fragmana  ve kamera arkasına dair kısa videoları aşağıda bulabilirsiniz. İyi Seyirler !

 

 

 

 

ahsen blog
observations, interviews, and what's more • enjoy! ✌ • 📨blog.ahsen@gmail.com
Önceki
Film Review: Enola Holmes – Talented As Her Brother Sherlock Holmes

Film Review: Enola Holmes – Talented As Her Brother Sherlock Holmes

Sonraki
Pazarlamada Renklerin Anlamı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.