Tolstoy ve Dostoyevski Kimdir?

Kaynak belirtilmedi

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Bugün sizlere iki önemli yazar olan Tolstoy ve Dostoyevski’den bahsedeceğim. 

Lev Nikolayeviç Tolstoy 

Bana göre en iyi yazarlardan olan Tolstoy 1828 yılında Moskova’da dünyaya gelmiştir. Anne va babasını erken yaşta maalesef kaybetmiştir. Annesini ve babasını erken yaşta kaybettiğinden çocukluğunu halalarının yanında geçirmiştir. Edebiyata olan ilgisi çocuk yaşta başlamıştır. Dickens, Pascal gibi büyük yazarlar okumuştur çocukluğunda. Tolstoy Hukuk okurken öğrenimini yarıda bırakıp çiftliğine geri dönmüştür. 3 yıl sonra Rus ordusuna katılmıştır. Astsubay olarak topçu bataryalarında görev yapmıştır. Bu dönemlerde sağlığı kötüye gitmiş ve kendini yazmaya vermiştir. 

Çocukluk adlı romanı çok beğenilmiş ve çağdaş dergisinde yayımlanmış. Lev Nikolayeviç Tolstoy savaşın içinde büyüdüğü için bundan kurtulmaya can atan biriymiş fakat savaşın onun için en iyi yanı birikimlerini aktarabileceği bir kitap olmuştur. Savaştan sonra petersburg’a taşınmış ve yazar olacağına karar vermiştir. O sıralarda birçok ülke gezme fırsatı bulmuştur. Yaşadığı yerde toprak sahipleri ve köleleri arasında borç anlaşmazlığı çıktığı için bir süre yargıçlık yapmıştır. O sıralar karşı çiftlıikte yaşayan resim çizen ve yazılar yazan 18 yaşında ki Sonya ile tanıştı Tolsoy o sıralar 34 yaşındaydı kısa bir süre evlendiler ve 13 tane çocukları oldu. Eşi Sonya Tolstoy’un kitap yazmasını hep desteklemiştir Savaş ve Barış bu dnemlerde yazılmıştır.

Tolstoy’un bize verdiği 6 hayat taktiği;

 1. cahil insanlarla tartışmaktan kaçının.
 2. başa gelen talihsizliği çabuk kabullen.
 3. Kişiler ve olaylar hakkında daha az konuş.
 4. Sorunlara üzülme, çözüme odaklan.
 5. Başkalarının hatalarını daha az yargıla
 6. Canını sıkanları hayatından çıkar.

Tolstoy’un en önemli eserleri;

Bana göre bütün eserleri önemli ama ilk okunması gerekenleri yazalım;

 • İnsan neyle yaşar 
 • Efendi ile Uşağı
 • Diriliş
 • Sivastopol(savaş anıları)
 • Anna Karenina
 • Savaş ve Barış

Tolstoy’dan sözler;

Gerek yokken yanındalar, ihtiyacın olduğunda uzakta. Unutma ki kimi hayatına girdiğinde hayatını aydınlatır, kimi çıktığında.

Kadın ne kadar az hoşa giderse o kadar vefalı olur.

Ne zaman imkansızı seversen, işte o zaman gerçek seversin.

Birine çamur atmadan önce düşün ve sakın unutma; ilk önce senin ellerin kirlenecek.

Mutluluğu ihtiraslarda değil kendi yüreğinizde arayın. Mutluluğun kaynağı dışımızda değil içimizdedir

Tolstoy maalesef 82 yaşındayken 1910 yılında öldü. Kış ortasında evini terk edip hasta düştükten sonra bir tren garında zatürreden öldü…

Peki siz Tolstoy hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski; 

Dostoyevski 1821 yılında Yoksul bir evde dünyaya geldi. Yoksulluk ile daha çocuk yaşta tanışan Dostoyoyevski doktorluk yapan alkolik bir babaya ve hasta bir anneye sahipti. Kendisi maalesef annesinin yanında mutsuz bir çocukluk geçirdi. Altı çocuklu ailenin 2. çocuğuydu yoksulluk ömrü boyunca onun peşini bırakmadı.Küçük yaşta tüberküloz  hastalığından anne ve babasını kaybetti. Babasının ölümünü kendisi istedği düşüncesiyle yani suçluluk psikolojisine kapılıp depresyona girdi. O sıralar birde epilepsi hastalığı ortaya çıktı. Dostoyevski Petersburg’ta mühendislik okuduktan sonra edebiyata yöneldi. Para kazanmak için geceleri çalışarak Balzac ve Schiller’i çevirdiği zamanda ilk romanı olan insancıkların bir bölümünü şair Nikolay Neksarov’a okuttu. Kitabın bir bölümünü okuyan Neksarov birkaç gün aradan sonra dönemin en ünlü eleştirmeni Belinski’ye giderek genç yazar Dostoyevski’yi yeni bir gogol yetişiyor diye tanıtacaktı Belinski’nin yanıtı hiç beklediği gibi olmadı. “Sizin oralarda da mantar gibi gogol yetişiyor” dedi Belenski, fakat insancıkların sayfalarını çevirdikten sonra fikri değişti ve Dostoyevski’ye dönüp sen neyi başardığının farkında mısın? dedi bunu duyan Dostoyevski mutluluktan ağladı. 

Dostoyevski 1846 yılında Petraşevksi ile tanıştıktan sonra sosyalizme yöneldi. Bir süre sonra Petraşevksi Çar’a karşı başarısız bir protesto gerçekleştirdi. Bu sosyalistler için iyi bir şey değildi. Dostoyevski’de bir gece ansızın evine gelen askerler tarafından tutklandı ve 10 ay boyunca ne suç işlediği söylenmeden hapis yatmıştır ve onun için verilecek kararı bekledi. Bu bekleyiş Dostoyevski için zorlu bir süreçti. Karar verildiğinde ise Dostoyevski’nin başından aşağı kaynar sular döküldü sanki. Karar ölümdü… İsyancılarla birlikte meydanda kurşuna dizilecekti. Meydanda ölümü beklerken bir anda karar değişikliği olmuştur. Ölüm cezası 4 yıl kürek 4 yıl hapis cezasına çevrildi. Bunun için Sibirya’da bulunan omsk cezaevine gönderildi kürek cezası çekerken birçok kez sara nöbetleri geçirdi.

Dostoyevski’den sözler;

 1. İnsanlara saygın sonsuz fakat sabrın sınırlı olsun.
 2. Her insan herkes karşısında her şeyden sorumludur.
 3. Zamana güven her şey unutulur.
 4. Hayatta hep mutlu olursam hayal kuracak neyim kalır ?
 5. Eğer kirli bir ırmağı içine alıyorsan, bozulmadan kalabilmen için deniz olman gerekir.

Dostoyevski’nin en önemli eserleri;

Yine benim için hepsi önemli ama ilk okunması grerekenleri yazıyorum;

 • Suç ve Ceza
 • Kumarbaz
 • Karamozov kardeşler
 • İnsancıklar
 • Beyaz Geceler
 • Ölüler evinden anılar

Karamozov kardeşleri üç yılda bitiren Dostoyevski bir ciğer kanamasıyla yatağa düştü. 28 Ocak 1881 tarihide maalesef ki öldü. 31 Ocak 1881 tarihinde yapılan cenaze törenine yaklaşık otuz bin kişi tabutunun arkasından yürüdü.

Edebiyatın öncüleri olan bu iki yzarın kitapları bence kesinlikle okunmalı insana çok şey katıyor hayatları da kitapları da, zaten yazdıkları kitaplar hayatlarının yansımasıdır.

Kaynaklar;

Dostoyevski Sözleri: En güzel ve özlü Dostoyevski (Kısa-Uzun …


 

Kısa ve Önemli Ufkunu Açan Tolstoy Sözleri – NeOldu.com

NeOldu.com

https://www.neoldu.com › SÖZLER

Posta Gazetesi

https://www.posta.com.tr › Yaşam › Pratik Bilgiler

Elifnur Turhan
Psikoloji araştırmacısı , Klasik Kitap kurdu , Yüzüklerin efendisi hayranı
Önceki
GÜNLÜK RUTİNLER VE ALIŞKANLIKLAR KAZANMAK
Sonraki
Bu Bir Merhaba Ama Edilmeli Bir Veda

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.