Teknolojiyle Eğitimin Buluştuğu Yer: Morpa Kampüs

Morpa Kampüs Nedir?

Morpa Kampüs Ne Zaman, Nasıl Ortaya Çıktı?

Morpa, 1980’de ansiklopedi, Türk ve dünya klasiklerini yayınlayarak okuyucuları ile buluştu. 1995 yılında ise okul öncesi eğitime yönelik yayınlara yer vererek “eğitim yayıncılığı” alanına girdi. 1998 gelindiğinde ilköğretim öğrencileri için kitaplar yayınlayarak miniklerle buluştu. 2007 yılına gelindiğinde eğitim alanında teknolojiden yararlanmaya karar vererek minikler için Morpa Çocuk platformunu, ortaokul öğrencileri için ise Morpa Kampüs eğitim portalını oluşturdu. Böylece eğitim sektörüne farklı bir bakış açısı kazandırdı. Morpa firması sayesinde FATİH Projesi kapsamında YEĞİTEK  ile yapılan protokollerle MEB’e bağlı tüm okullarda öğretmenler, Morpa Kampüs ile tanışma fırsatı buldu.

Morpa Kampüsü Kimler, Ne Şekilde Kullanabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredata uygun olarak hazırlanan Morpa Kampüs portalı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin eğitsel içeriklerden yararlanabildiği bir eğitim portalıdır. Khan Academy ‘nin bir benzeri olan Morpa Kampüs sadece ilkokul ve ortaokul öğrencileri için tasarlanmadı. Morpa Kampüs eğitim portalından öğretmenlerde yararlanabiliyor.

Peki “Morpa Kampüs” öğrenci ve öğretmenlere başka ne gibi imkanları sağlıyor? Öğrenciler Morpa Kampüs eğitim portalına girdiklerinde üç boyutlu belgeseller, video konu anlatımları, BBC Worldwide Learning Belgeselleri ve animasyonlu konu anlatımları izleyerek görsel olarak konuları daha iyi kavrama imkanı buluyorlar. Sonrasında ise Morpa kampüs portal içinde yer alan  testler, deneme sınavları, ödevleri yaparak öğrendikleri bilgileri ölçme imkanı buluyorlar.

Böylece hangi konuda eksikleri var ise o konui ile ilgili video anlatımları, kitapları tekrar okuma fırsatı bularak konu eksikliğini kapatmış oluyorlar. Morpa Kampüs ile öğrenciler ve öğretmenler gelişim süreçlerini takip edebiliyorlar. Morpa Kampüsün en büyük avantajı ise İnternetin olduğu her yerde Morpa Kampüse giriş yaparak binlerce konu anlatım, belgeseler, testlere erişim yapabiliyor olmanızdır. Morpa kampüsün renkli bir arayüzü olması, zaman ve mekan bakımından esnek olması Morpa kampüsün kullanıcılara sunduğu en güzel olanak.

Böylece Morpa kampüs sayesinde internet bağlantısının olduğu her yerde; starbucks’ta arkadaşımızı beklerken ya da cafe neroda oturmus sakin bir şekilde kahvemizi yudumlarken Morpa kampüs sitesine girerek konu anlatımları izleyebiliyoruz. Web tabanlı bir e-öğrenme eğitim portalı olan Morpa kampüs kullanan öğretmenler ve öğrenciler web tabanlı e-öğrenme yöntemiyle farklı bir öğrenme metodunu tecrübe ettiler. Morpa kampüsün web tabanlı olması sayesinde farklı coğrafyalardaki öğrenci ve öğretmenler aynı zaman dilimi içinde ya da  farklı zaman dilimlerinde internetin olduğu her ortamda Morpa Kampüse girerek alıştırmalarından, belgesellerden, dökümanlardan, aktivitelerden yararlanabiliyorlar.

Morpa Kampüs ve E-Öğrenme Metodunun Rolü

Morpa kampüs ayrıca e-öğrenme metodu ile önemli bir rol de üstleniyor.

Bunlardan ilki, Morpa kampüs ortamında öğrenci ve öğretmenlere eşit haklar verilmesidir. Aynı zamanda hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin Morpa kampüs portalını kullanmaları öğrencilerin öğrenme sürecinde motivasyonunu artırıyor. E-öğrenme metodununun diğer etkilerinden biri de;  web tabanlı bir e-öğrenme portalı olduğundan örgün öğretimden daha ekonomik olduğu görülüyor.

Dünya çapında öğrenme metodu yaygınlaştıran nokta ise öğrencilerin internetin olduğu herhangi ortamda uygun oldukları zaman diliminde Morpa kampüse girebiliyor olmaları ve de farklı öğrenme metotlarının öğrencilere Morpa kampüs çatısı altında sunuluyor olmasıdır. Morpa Kampus  sitesinde görüldüğü üzere iş dünyası ve eğitim kurumları e-öğrenme için ciddi yatırımlar yapıyor. Ancak Morpa kampüs gibi diğer e-öğrenme portallarında olduğu gibi e-öğrenme için sadece internet değil; kişinin motivasyonu ve self disiplin de şart. Motivasyon ise sık kitap okuma ve yazma becerisinin iyi olmasından geçiyor.

E-öğrenme portalı Morpa kampüs ve benzeri eğitim portalı sitelerinde kısıtlı bir zaman olmaması, öğrenmeyi olumlu etkiliyor. Öğretmenlere gore Morpa kampüs ilkokul öğrencilerine fen bilimleri dersinde geri bildirim alma fırsatı veriyor. Ne şekilde mi; Morpa Kampüs portalında yer alan oyunlar, yapbozlar, deneyler sayesinde öğrenciler derste gördüklerini pekiştiriyorlar; bu da derste yapılan aktiviteleri destekliyor. Peki öğrencilere ve öğretmenler bu kadar avantaj sunan Morpa Kampüse üye olmak için öncelikle ne yapmalari gerek ?

Morpa Kampüs’e Nasıl Üye Olunur, Nasıl Giriş Yapılır?

Öğrenciler Morpa Kampüs’e internet üzerinden gerçekleştirecekleri ödemeden sonra Morpa Kampüs’e hızlı bir şekilde üye olabilir ya da kapıda ödeme yaparak Öğrenci Üyelik kartı sahibi olabilirler. Diğer bir yol ise banka havalesi yaparak Üyelik kartı satın almalarıdır. Havale ödemenizi yaptıktan sonra ise cep telefonunuza gelen aktivasyon kodu ile üyelik işlemlerinizi başlatabiliyorsunuz. Sonrasında ise internet üzerinde Morpa Kampüs sitesine girerek üyelik kaydı oluşturabilirsiniz. Morpa Kampüs’e üye olduktan sonra www.morpakampus.com adresine girerek kullanıcı adı ve şifrenizi girerek Morpa Kampüs avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Morpa Kampüs’e Veliler Nasıl Üye Olabilir? Veli Üye Kaydı Nasıl Olur?

Morpa kampüse veliler ücretsiz bir şekilde üye olabiliyorlar. Veli üyeliği yapabilmeniz için ise çocuğunuzun Morpa Kampüs’e üye olması yeterli. Zengin eğitim kaynaklarını öğrenciler ile buluşturan Morpa Kampüs 128 bit SSL ile korunuyor. Morpa Kampüs veli üyelik süresi ise çocuğunuzun Morpa Kampüs üyelik bitimine kadardır.  Eokul mantığında olan Morpa Kampüse girerek çocuğunuzun ders ve sınavlardaki performansını, dersteki aktiflik durumunu görebilirsiniz. Çocuğunuzun Morpa Kampüs’teki performansına bakarak eğitsel gelişimini de takip edebilirsiniz.


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çocuklarınızla Yapabileceğiniz Yaratıcı Bir Etkinlik: Etkileşimli Hikaye Oluşturma

Çocuklarınızla Yapabileceğiniz Yaratıcı Bir Etkinlik: Etkileşimli Hikaye Oluşturma

Sonraki
Mutluluk Dağıtan Bir Proje: HoneyBox

Mutluluk Dağıtan Bir Proje: HoneyBox

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.