Teknolojinin Hayatımıza ve Çevremize Etkileri Nelerdir?

Teknoloji, insanların ihtiyaçlarına yönelik araç ve gereçlerin üretilebilmesinde gerekli olan bilgi, yetenek, yöntem ve teknikler bütününe denir. Teknolojinin hem yararları hem zararları vardır. Aslında bu teknolojiyi nasıl kullandığıyla alakalıdır. Mesela bilinçli kullanılmadığı durumlarda teknolojinin zararları ile karşı karşıya kalıyoruz!

Enerji açısından bakarsak; kitapların yerini tabletler, bisikletlerin yerini arabalar, klasik kol saatlerin yerini akıllı saatler teknolojik yeniliklerden yalnızca birkaçı. Verilen örneklere bakılacak olursa; şarjını sürekli olarak kontrol etme zorunluluğumuzun olduğu tabletleri ve akıllı saatleri kitap ve klasik kol saatleri yerine kullanıyoruz. Aynı şekilde uğruna ülkeler arası savaşların yapıldığı ve dünya üzerinde kısıtlı miktarda bulunan petrolün kullanılmasıyla çalışabilen arabaları bisikletlere veya yeni yeni yaygınlaşan, yenilenebilir enerjiyle çalışan arabalara tercih etmekteyiz.

Psikolojik açıdan ise teknolojinin insan özgürlüğünü olumsuz yönde etkileyebildiğini söylememiz mümkündür. İnsan düşüncüleri ile var olan bir canlıdır. Düşünebildikleri ölçüsünde ise özgürdür. Bu özgürlüğü, teknolojiye çoğu zaman değişebilmekteyiz, farkında olmadan. Örneğin; çoğu zaman hiç düşünmeden sosyal medyada sürekli olarak güncellenen bilgi akışını takip ederiz. Bu takip, bizim zamanımızı aldığı gibi uzun süreli düşünmemelere de mahkum bırakmaktadır.

Kabul edilmelidir ki hızla geliştirilen bu teknolojilerin tatmin edici bir konfor getirdiği kadar doğru kullanılmadığında da özgürlüğümüzü kısıtlamaktadır. Bu bağlamda günümüzde geliştirilen bu teknolojilere körü körüne hapsolmak yerine daha akıllı davranıp ihtiyaçlarımız doğrultusunda bu teknolojileri kullanmamız yerinde olacak ve bize fayda getirecektir.

Gelişen teknolojiyle beraber insanlar hep en iyisini bulma arayışına girmektedir. Bu arayış her ne kadar doğal olarak karşılansa da bunun bir sonu olmadığını düşünüyorum. İhtiyaçtan öte zevklerimiz uğruna kullanılan her teknolojinin hayatımızda hep bir kayıp olarak hanemize yazıldığını görebilmekteyiz.

Şüheda Günaydın
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Akıllı Makineler
Sonraki
GEZGİNSEL HAYALLER

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.