Akıllı Makineler

      Akıllı Makineler, Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Değiştiriyor (Ulrich Eberl)

  Kitap, yapay zekanın günlük hayatımızda kullanımı ile ilgili bir araştırma kitabıdır. Yapay zekanın nasıl eğitildiği, günümüzde ne kadarlık bir güce sahip olduğu ve gelecekte hayatımızda nerede yer alacağını, muazzam kapasitesinin aslında bugün bile ne kadar ileride olduğunu anlatıyor.

 İnsan beyni 20 vat enerji ve almış olduğumuz oksijenin beşte biri kadar bir enerji ile (bir ampulün ihtiyacı kadar) yarım saat çalışabilmektedir. Bugünün süper yapay zekaları neredeyse Almanya’nın bir şehrinin ihtiyacı kadar enerjiye ihtiyaç duymaktadır. 

 Kitabın üzerinde durduğu sorulardan biri de “Makineler belli düzeyde bir zekaya ulaşabilir mi?” Yapay zekanın işlemci gücü ve ilerleyen öğrenme teknikleri ile neredeyse her şeyi yapabileceği ancak ne olursa olsun kavramları tam olarak anlayamayacağı anlatılmaktadır. Yani bir bilgisayar algoritmasında her şeyin belirli bir karşılığı olduğunu ama bu karşılığın hissedilemeyeceği anlatılmaktadır. Ancak bunun yanında empati kurmaya çalışan robotlar üzerinde şu anda çalışmalar yürütülüyor. İlerleyen dönemde hasta/yaşlı bakımı, kişisel asistan gibi birebir insan ile kontak gerektiren konularda robotların insanların yerini alabilmesi için empati yeteneklerinin geliştirilmesi gerekiyor.

 Araştırmacılar, bir robota ne yapması gerektiğini söyleyen yazılımların artık eskide kaldığını söylüyor. Bu nedenle, gelecekte önemli olan sadece son kalan özel alanları korumak değil, gerçekten bağımsız karar verme imkanını güvence altına almak olacak. Antoine de Saint-Exupery’nin ünlü cümlesi yer alıyordu. “İnsanlara gemi yaptırmanın yolu onlara marangozluk öğretip görev ve programlar vermek değil, engin denizlerin özlemini aşılamaktır.”

Şüheda Günaydın
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dijital Ruh
Sonraki
Teknolojinin Hayatımıza ve Çevremize Etkileri Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.