Tek Çocuklarda Dezavantajlık

Bugün okumuş olduğum bir blog yazısı sonucunda kendi düşüncelerimi de sizlerle paylaşmak istedim. Blog da tek çocukların ortalama %80 avantajlı oldukları görünüyordu. Eminim ki sizlerin de her açıdan benimde bir tek çocuk olduğumu öne sürerek bizlerin her yönden avantajlı bireyler olduğumuzu düşünüyorsunuzdur. Fakat durum tam tersi elbette durumu farklı olan özel kategoride bulunanları bu genel bakış açılı düşüncelerime ortak etmiyorum. Örneğin birden fazla çocuğun olduğu maddi açıdan yetersiz olan bir aile gibi… veya günümüzün en büyük sorunu olan sorumsuz anne ve babalar gibi elbette bu gibi durumları daha da derin bir bakış açısıyla tartışabilir ve çoğaltabiliriz. Kendinizi anlatacaklarım dışında buluyorsanız eğer bana karşı bir önyargınızın olmamasını ve kendinizi de bu özel kategoriler içinde bulundurmanızı rica ediyorum.

Biz tek çocukların anne ve babadan gördüğümüz sevginin sadece bizlere ve anne ve babamızın sevgisini paylaşabileceğimiz bizim dışımızda bir kardeşe sahip olmadığımızı ve bunun bir avantaj olduğunu düşünen bir çok insanın olduğunu öne sürüyorum.

Sevgi ölçülemeyen soyut bir varlıktır. Bence anne ve baba sevgisini paylaşmak diye bir şey yoktur. İki kardeşseniz eğer yarı yarıya bölüşemezsiniz. Eğer ki diyelim gerçekten ortada bir ayırım söz konusu ise yukarıda da bahsettiğim gibi özel kategoride bulunanlar adlı başlık olarak oluşturduğum kısımda onlar da yer alıyorlardır. Bence bunlar anne baba sorumsuzluğundan başka hiçbir şey değil.

Bence insan sevgi ile yaşar. Benim bakış açıma göre sevgi şu şekildedir; anne sevgisi, baba sevgisi, evlat sevgisi, eş sevgisi, dost sevgisi, kardeş sevgisi, ağabey sevgisi, abla sevgisi vs. daha da çoğaltabiliriz. Bence her insanın bu sevgilere ihtiyacı vardır. İşte hepsi her türlü olur da, kardeş olmazsa olmaz. Biz tek çocuklar olarak bu dünyaya kaderlerimize göre dezavantajlı olarak gönderilen insanlarız. Günümüzde kardeş katilleri, birbirlerinin yıllarca yüzlerini dahi görmemiş kardeşlerin, bir miras uğruna düşman kesilen kardeşlerin bizleri ne kadar şaşkınlığa uğrattığını ve bir o kadar da üzdüğünü kendim dile getiriyorum. Ben bu gece sarılabileceğim bir kardeş aradım, siz de çok geç kalmadan benim yerime de bol bol sarılın… 

HATALARIM VARSA AFFOLA…

SEVGİLERLE…

okur

Yazar: Yeşim Kaya

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın
  1. Kardeşinin olması güzel şey tabi hele birde arada fazla yaş farkı yoksa kardeşiniz sizin her şeyiniz oluyor. Küçükken,oyun arkadaşın bazen yaramazlık yaptığında suç ortağın, büyüyünce sırdaşın, dostun. Tabiki bazı dezavantajları da olabilir ama bence avantajları daha fazla. Benim kardeşim benden bir yaş küçük olduğu için ben onsuz bir hayat nasıl bilmiyorum bunun için tek çocuk olmak hakkında pek fikrim yok belki arasında kardeşi ile daha fazla yaş farkı olan varsa onlar daha iyi anlayabilir hangisinin daha avantajlı olduğunu tabi bu aile durumlarına göre değişebilir. Tek çocuk yada kardeşinin olması durumunun avantaj yada dezavantaj olması bence birazda içinde bulunduğumuz aileye göre değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.