Tehlikeli Olmasıyla Ün Yapmış 5 Hapishane

Siyah parmaklıklarında arasındaki yaşamların nasıl olduğunu hiç düşündünüz mü? Çoğumuz bırakın düşünmeyi hayal etmeyi bile istemeyiz ama bu da hayatın bir gerçeği. Dünyada öyle hapishaneler var ki film stüdyolarını aratmıyor. Gitmenize gerek kalmadan fikir sahibi olabileceğiniz bir liste hazırladım.

San Quentin Hapishanesi

Dünyanın En Tehlikeli 5 Hapihanesi

1852 yılında kurulan San Quentin Hapishanesi California’nın en eski hapishanesi. Hapishane gaz odasına sahip olmasına rağmen idamlar ölümcül iğnelerle yapılıyor. Şiddet ise San Quentin’de geniş gardiyan kadrosuna rağmen sürekli olan bir sorun. 2006 Şubat ayında bazı ırkçı saldırılar 100 kişinin yaralanması ile sonuçlandı. Ek olarak ise iki kişi öldürüldü. San Quentin Hapishanesi kötü koşulları ile de tanınmakta.

Alcatraz Ada Hapishanesi 

Dünyanın En Tehlikeli 5 Hapihanesi

Alcatraz Ada hapishanesi California eyaletinin San Francisco sahilinde ve yıllardır kapalı. Tarihte ise birçok tehlikeli olaya ev sahipliği yapmış. En ünlü mahkumlardan biri ise Al “Scarface” Capone. En şiddetli olaylara tanıklık etmiş olan Alcatraz Ada Hapishanesi tarihler 21.03.1963’ü gösterdiğinde ise zorunlu olarak kapatılmış. Kapatılma gerekçesi ise kötü ünü ve hapishanesinin bakım maliyetinin bir hayli yüksek oluşu.

Kara Sahil Hapishanesi 

Tehlikeli Olmasıyla Ün Yapmış 5 Hapishane

En tehlikeli hapishanelerden biri ise Kara Sahil Hapishanesi. Uluslararası Af Örgütü’nün yapmış olduğu değerlendirmeye göre hapishanede yaşam koşulları insanlık dışı. Uluslararası Af Örgütü hapishane koşullarını yavaş ve acı çektiren ölüm olarak nitelendiriyor. Mahkumlara 6 gün boyunca yemek verilmemesi ise son derece sıradan olarak görülüyor.

Maracaibo Hapishanesi

Venezuela’nın Maracaibo şehrinde bulunan bu hapishane sürekli olarak çıkan ayaklanmalar ve cinayetleri ile biliniyor. 2012 yılında ise tam tamına 591 mahkum öldürüldü. 2013 yılında ise eylül ayında yapılan bir baskın sonucunda 16 mahkum öldürüldü. Venezuela hükümetinin güçleri hapishaneye yaptıkları baskınlarda 22.000 mermi, tabanca, tüfek, esrar gibi ekipmanları ele geçirdi. Venezuela Hapishanesi Gözlem Örgütü’ne göre; hapishanede çıkan çatışmalar sonucu bazı mahkumların kafası kesiliyor, bazısının ise paramparça ediliyor. 

Siyah Yunus Hapishanesi

      

Rusya’nın Kazakistan sınırında bulunan Siyah Yunus hapishanesi adını mahkumların yapmış olduğu siyah yunus heykelinden alıyor. Siyah Yunus Hapishanesi 1745 yılından beri seri katillere, kanlı teröristlere ev sahipliği yapıyor.

 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“Durdurulamaz Bir Gidişin Güzel Yolcuları”
Sonraki
Her Dem Kitap…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.