Tarihte'ki Salgın Hastalık

Kara Ölüm” veba salgını 

Kara Ölüm’ün Avrupa nüfusu üzerinde büyük bir etkisi olmuş ve Avrupa’nın sosyal temellerini değiştirmiştir. Roma katolik kilisesi için de büyük bir darbe olan Kara Ölüm; Museviler, Müslümanlar, yabancılar ve dilenciler başta olmak üzere azınlıklara zulmedilmesine yol açmıştır.

İnsanlık tarihinde  en ölümcül salgınlarının başında “Kara ölüm”olarak da bilinen veba salgınları geliyor. Tarihteki veba salgınları Atina, Antoninus, Kıbrıs, Justinianus gibi ülkelerin değişik tarihlerde patlak verdigi ve milyonlarca insanın ölümüne yol açtıgı gözüküyor. Veba salgınlarının en büyüklerinden biri 75 ile 100 milyon arasinda insanı öldürdüğü tahmin edilen “Kara Veba” Salgını oldu. 1347-1351 yılları arasında Avrupa’da büyük yıkıma yol açan veba salgını, Asya’nın güney batısında başlayarak 1340’lı yılların sonlarında Avrupa’ya ulaştı. Salgına “Yersina pestis” adlı bakterinin yol açtığı düşünülmüştür. 

İspanyol Nezlesi

1918-1919 kışında yaşanan İspanyol gribi olarak adlandırılan grip salgınında 500 milyon kişi hastalandı ve 40 milyon ila 70 milyon arasında insan öldü1918’den itibaren “İspanyol Nezlesi” sözcük grubu kullanılmıştır. Yıllar sonra açılan bazı toplu mezarlardan alınan örnekler sonucunda domuz gribine sebep olan H1N1 virüsünden (birkaç ufak farklılık haricinde aynı) kaynaklandığı anlaşılan hastalık, İngilizceden tercümeden dolayı “İspanyol Gribi” olarak anılmaya başlanmıştır. Salgın İspanyada ‘da başlamamasına rağmen İspanyol nezlesi olarak adlandırılmasının sebebi ise İspanya’nın, 1. dünya savaşında yer almamış olması ve askerî sansür nedeniyle diğer Avrupa devletlerinde salgından söz edilmezken İspanyol basınının salgın konusunu ilk kez gündeme getirmiş olmasıdır. Ayrıca salgın ABD de ortaya çıkmıştır ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bazı tarihçiler 1.Dünya savaşının sona erme nedenlerinden biri olarak İspanyol gribini vermiştir.

Uzanilamayan kalem
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Akademik Kariyer Süreci
Sonraki
Rabbim Huzur Bizi Bulmuyor.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.