Tanışalım mı? – Bırak Nehri

Tanışalım mı? - Bırak Nehri

Hepinize merhaba!

Ilk blog denemem değil ama ilk kararlı yazmaya başlayışım bu olucak heyecanlıyım :). Daha en yakınımızdakine sesimizi duyuramaz iken bir çok kişinin hayatınızla alakalı bilgi sahibi olması ihtimali garip bir his.

Ben Yaren. İzmir’de okuyan 22 yaşında bir öğrenciyim. Sizlerle deneyimlerim ve tavsiyelerimi paylaşmak istiyorum. Gündem o kadar iç karartıcı ki insan yapacak bir şeyler arıyor.

Bugün ki konuyu “Umursama” olarak belirledim.

Çünkü fazlasıyla umursayan insan topluluğun bir parçasıyım. Hatırı sayılır güzel bir üniversitede okumama rağmen bu umursama belası yüzünden geçen onca zamanda ne kadar kendimi yıprattığımı düşününce oturup düşündüm ve merak ediyorum. Birazcık vurdumduymazlık beni olduğumdan daha çekici veya mutlu yapar mıydı diye.

Okuduğum süre boyunca hep aynı tarz insan ve olayları üstüne çeken bir öğrencilik geçirdim. Bazen gururumu bazen elalemi düşündüğümden bazen ise sırf insanlar sevsin diye hiç istemediğim hareketler yapıyorum. Sırf onları veya icimde beni yapma pişman olursun diye tutan bir şeyi umursadigimdan.

Oysa hastalıklar ruhsal rahatsızlıklar bedensel çöküşler ilk olarak her şeyi çok kafaya takmaktan geçiyor. Gecirdigim onca zorlu sürecin içinde bi terapiye gittim ve sanırım 2 yıl önce hariç hiç uygulamadigim ama o zamanlar ise yaradığını düşündüğüm ve terapiden aklımda kalan tek şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Çok umursuyorsanız, kabullenemediginiz seyler varsa kendiniz veya yasadiklariniz ile ilgili, kafanızdaki düşünceleri dinleyip tartma adına bunun belki faydası olur.

Çok bunaldığınızda,her şeyi haddinden fazla önemsemeye başladığınızda, suçlu hissederken veya olaylara dışardan bakmak isterseniz ya da kendinizi kötü bir durumu zihninizde sürekli yaşarken bulduğunuzda, özellikle panik atağı olanların bilincindeki bazi seylerle yuzlesebilmesi adına rahatlatan bir olay bu. Size anlatmayi bitirdikten sonra ben de yapacağım.

-> Uzanın sakin bir şekilde, önce 3 kez derin nefes alıp verin.

-> Gevşeyin hatta yardımı olacaksa sakin bir müzik de arkada çalabilir.

-> O gün icin veya uzun süredir sizi geren,üzen,enerjinizi aşağı çeken veya yüzleşemediginiz bir olay seçin.

-> Kendinizi bir nehir kıyısında hayal edin bu açıdan su sesi açmanız daha kolay düşleyebilmenizi sağlar. Sonra ise olayla ilgili düşünceleri birer birer çağırın kendinize. Yargılamadan, eleştirmeden dinleyin düşünceleri, savunmasızca cevap aramaksızın dinleyin.

Bakalım neler diyorlar, hangi sesleri bastırıyorsunuz içinizde bir bakın. Sadece dinleyin ve Bırak Nehri adını şuan verdiğim nehirin sizin diğer bir yanınızdan akıp gitmesine izin verin. Siradakini çağırın dinleyin ve yollayın.

Özetle bu sayede dinlemeye korktuğunuz, hep bir savunmaya geçtiğiniz çok taktığınız ama belki de kabullenmeniz gereken ve belki de dinledikten sonra çözüme ulaşacak şeyleri keşfedersiniz içinizde. Yoğun tempoda, negatif ve umutsuz düşüncelerin hakim olduğu böyle bir gündemde hazır evdeyken en iyi şeyin önce kendi ruhumuzu iyileştirmek olduğuna inanıyorum. Sizlerle de bunlari paylaşmak güzel bir duygu.

Sağlıcakla kalın.. 🙂

Yarenden
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Neden Yabancı Dil Öğrenmelisiniz
Sonraki
Türkçe, Gönül Dünyamız

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.