Sosyal Medyanın Gücü

Selamlar dostlar. Bugün sizlere birçoğumuzun yoğun şekilde kullandığı sosyal medyadan ve sosyal medyanın gücünden bahsedeceğim. Hadi buyurun yazıya geçelim.

Teknolojinin her geçen gün üstüne koyarak ilerlemesiyle sosyal medya kullanımı da oldukça ciddi derecede artmış bulunuyor. Nitekim bu durumu sayılarla açıklamamız gerekirse dünyada 3.8 milyar, Türkiye’de ise 55 milyon kişinin sosyal medya kullandığını söyleyebiliriz. Global Web Index’in hazırlamış olduğu raporda dünya çapında en fazla kullanılan sosyal medya platformunun Facebook olduğunu görüyoruz. Facebook’u Youtube ve Whatsapp takip etmekte. Türkiye’de ise durum biraz daha farklı. Türkiye’de en fazla kullanılan sosyal medya platformu Youtube olurken, onu Instagram, Whatsapp, Facebook ve Twitter takip ediyor.

“Sosyal medyanın yararları ve zararları nelerdir?”

Sosyal medyayı bu kadar güçlü bir etken haline getirenler de bizleriz aslında. Peki sosyal medyayı ne kadar doğru ve yararlı kullanıyoruz, hiç düşündünüz mü?

Kabaca baktığımız zaman sosyal medyanın birçok yararı olduğunu görmekteyiz. Ulaşmak istediğimiz bir bilgiye saniyeler içinde ulaşabiliyoruz. Çevremizdeki insanlarla daha hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyor, kendimizi daha iyi ifade etme özgürlüğüne sahip olabiliyoruz. Her gün onlarca insanla tanışma fırsatı yakalayabiliyoruz. Herhangi bir suç ya da olumsuz bir durum olduğu zaman hızlı bir şekilde örgütlenip yardımlaşma ve dayanışma sağlayabiliyoruz.

Gündem olmasını istediğimiz bir olay hakkında sesimizi gerekli yerlere duyurabiliyoruz. Herhangi bir işle uğraşan birisi (müzik, resim vb.) paylaşmış olduğu bir fotoğraf ya da video ile binlerce etkileşim alarak, daha çok insana dokunabiliyor.

Sosyal medya, hobi olarak kullanılma durumunu da yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Belirli bir kitleye ulaşan sosyal medya kullanıcıları reklam ve işbirliği yaparak para kazanma yoluna başvurdu. Bu yol ile para kazanan kullanıcıların sayısı da her geçen gün hızla artış gösteriyor.

Gelelim sosyal medyanın zararlarına… 

Sosyal medya ile günümüzde birçok sorun ile de karşılaşmaya başladık. Özellikle sosyal medya platformlarındaki sahte hesaplar en büyük sorun olarak görülmekte. Bu sahte hesapların arkasındaki şahıslar “Nasıl olsa sahte bir kimlik kullanıyorum, başıma bir şey gelmez.” düşüncesiyle sağa sola saldırmakta, agresif tutumlar göstermektedirler. Fakat işler düşündükleri şekilde işlemiyor, bunu da bilmeleri lazım.

En büyük sorunlardan bir diğeri de dolandırıcılığın oldukça fazla olması. Özellikle Instagram platformunda ne idüğü belirsiz birçok sayfa var ve bu sayfalar satış yapıyor. Aldığımız bir ürün yerine çok farklı bir şey gelebiliyor ya da doğru gelen ürün defolu çıkabiliyor. Bu nedenle sipariş verdiğimiz sayfaları oldukça titiz bir şekilde seçmemiz gerekiyor.

Son zamanlarda gördüğüm kadarıyla insanlar tek bir kalıba sığmaya da çalışıyor. Özellikle Instagram platformunda bunu yapan birçok kullanıcı var. Kullanılan Photoshop tarzı uygulamalar ile birçok insanın birbirine benzemeye başladığını söyleyebilirim.

Birçok insan tanıma fırsatımız olduğunu söylemiştim. Sosyal medya platformlarından tanışıp yakınlaşarak bir ilişkiye başlayanlar, hatta evlenen insanlar görüyoruz. Bu yakınlığın ne kadar sağlıklı olduğu ise tartışılır. Mutlu bir ilişki içinde olanlar da var, ayrılıp boşananlar da…

Sosyal medya platformlarının insanlar üzerindeki tehlikeli etkilerine dair son zamanlarda izlediğim güzel bir belgeseli de sizlerle paylaşmak istiyorum. Belgeseli izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 🙂

Yüksel Gültekin
23'ist
8 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ahmetcan Kasımının Doğu Türkistanın Bağımsızlık Mücadelesi

Ahmetcan Kasımının Doğu Türkistanın Bağımsızlık Mücadelesi

Sonraki
Sevginizi Gösterin!

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.