Somutlama (Zekamızın Kökeni)

Bir bilgiyi işlemek  malzemenin ne olduğunu bilmekle ilgilidir örneğin elinizdeki malzeme bir metal ise bunu şekillendirmek için ısıya ihtiyaç duyarsınız, elinizdeki malzeme bir ahşap ise Keskin bir şeye ihtiyaç duyarsınız veyahut elinizdeki malzeme organik bir ürünse onu şekillendirmek için bir makina veya insan eline ihtiyaç duyarsınız.

Bu konuda kadınların özellikle organik ürünleri forma dönüştürme konusunda erkeklere nazaran çok daha yetenekli ve yaratıcı olduklarını gözlemleyebiliyoruz en basit haliyle örgü organik ürünlerin en mükemmel haliyle hayata dönüştürülmesi, kadının becerisi ve bu becerisini sabır ile tek tek işlemesi ile mümkün olmuştur. Kadın bu organik ürünü -iplik diyelim biz bu organik ürüne- işlemesi ve günlük hayatta kullanılabilir Bir forma dönüştürmesi sadece zeka ürünü değildir ciddi anlamda zaman ayrılan ilmek ilmek sabır ile örülen bu ürünün günlük hayatta kullanılması aynı zamanda hayal ile de ilişkilidir.

Aslında bu eylemin tamamıyla hayal gücü ile veya bu gücün yönetilmesi ile ilişkili olduğunu söylemek çok daha doğru olur. Kadın bir ipliği örerken kimin için örüyorsa onun hayalini kurar sevdiği, aşık olduğu bir erkek; merhamet ve sevgi ile hayal ettiği bir çocuk veya Özlem ile beklediği bir kardeş, bir arkadaş olabilir.

Erkek ise elindeki kazma ile bir kaya parçasını işlemeye daha yatkındır. Erkeğin biyolojik yapısı ve zorlanmaktan duyduğu haz gereği buna daha yatkındır. Keza tercihe bırakılsa mutlaka erkek fiziki olarak zor olanı daima tercih eder. En ilkel davranış formu olarak erkeğin erkekliği güç ile ispat etme gerekliliği ile pekâlâ açıklanabilir bir durum. Fakat bu eylem türü ne zekâya ne de yaratıcılığa zerrece katkı sağlamaz. Bu işleme yatkın erkekler hayal dünyası ve zeka kapasitesi normal ve bunun altında olanlar için geçerli bir durum…

Pekiyi erkek, şiir yazacak ve felsefenin en üst formuna ulaşacak düzeyde hayal kurmaya ve zekaya nasıl ulaştı?

İlk İhtimal:

Kadın ürün işlemeyi erkekten önce öğrendi ve zekasıyla erkeğin önüne geçti. Daha sonra da erkeğin zekasını beğenmemeye başladı. Erkek temel cinsellik ve duygusal ilhityaclarını karşılayabilmek için kadını ikna etmek için tüm girişimleri onun hayal dünyasını ve zekasını bu düzeye ulaştırdı

İkincisi

Yabani hayvanların evcillestirilmesi, metalin ve kayaların işlenmesi görevi erkeğe kaldı.

Örneğin atların evcilleştirilmesi, metalin, kayaların işlenmesi ve bu uğurda gösterilen çabalar erkeğin zekasının kökeni olabilir.

Kanımca ilk ihtimal çok daha mantıklıdır.

Her ikisinin birbirini tamamladığı bir gerçeklik cinsiyetçi olmamak adına daha sağlıklı bir değerlendirme olur.

Amazon kadınları ve gladyatörlerin aynı bakış açısına ve ilkelliğe sahip olduğunu da bilmek gerekir.

Öncelik açısından bakılırsa:

Kadın yavrusunu soğuktan ve diğer canlılardan korumak için bitkilerden ürün yapmayı öğrendi zekası ve hayal gücü gelişti.

Böyle bir durum ve gerçeklik aslında medeniyetin gerilediği hakikatini ortaya çıkartmakta, kadın gelişimi açısından bakıldığında medeniyetin gerilediği açıkça görülmektedir.

Kadın yaradılışı gereği anneliğinden aldığı bütün meziyetlerini erkeğin hizmetine sunmuş ve erkek bu buna saygı duymak yerine bunu bir kadınlık görevi olarak değerlendirilmiştir.

Somutlama açısından değerlendirme:

Hayal etmek: sevilen arzulanan için bir ürün üretmek

En ilkel haliyle kadın açısından degerlendirilirse çocuk veya eş için birşeyler örmek: Kazak, çorap, hırka…..

Erkek açısından hayal gücü ve zekanın kaynağı kadının nazlanmasından gelir kadın naz yapmazsa erkeğin zekası ve hayal gücü geriler..!

Güçlü kadın tabiri doğru değerlendirmek şartı ile yaradılışına uygun davranırsa zekası tüm medeniyetin ilerlemesi için mutlak bir ölçüdür.

Tüm bunların tersi de doğrudur.

yazar

Yazar: Toprak Yaprak

Bir kamu kurumunda yöneticiyim. Kaliteli sohbet ve yazın arayışı, başlıca iyi özelliklerimdendir. Aslen bir iletişimciyim. Ancak zamanla bu kişiliği ve mesleği unuttuğum da pekâlâ doğrudur. Bekarım (boşanmış) çocuklarım var.

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.