Siyasette Düzey(!)

Siyasette Düzey(!)

Siyasette Düzey(!)

Siyasette üslûp ve düzey çok kere tartışılmıştır…

Siyasetçilerin amiyane tabirle ucuz siyaset güttükleri ve bu yüzden de çokça birbirlerine hakaret ettikleri dillendirilmiştir.

Gerçekten de, siyaset arenasında siyasetçilerin çok nazik ve kibar olduklarını söyleyemeyiz. Özellikle, partilerin meclis toplantılarında, partinin yegâne liderinin nasıl da muarızı partiye verip veriştirdiğini ama yeri geldiğinde ağza alınmayacak laflarla yerdiğini görmüşüzdür.

Tabii ki bazen bu durum, hakaret boyutlarına kadar vardırılmakta. Nedense bizde siyaset, toplumun sorunlarını çözmek amacıyla yapılmaz. Esasında tamam siyasetçiler, siyasete ülkesinin sorunlarını çözmek maksatlı girerler ama siyasetin sıcak gündemine daldıklarında, birden o söz söylemenin şehvetine kapılarak, popülist siyasetin tuzağına düşerek, çoğu kez hakarete varan söylemlerde bulunurlar.

***

Siyaseti gerçekten de düzeyli icra etmek gerekiyor. Neden derseniz? Bizim ülkemizde, siyaset kurumu içinde cereyan eden olaylar şıpından toplum tabanında da karşılık bulabilmekte. Siyasetçilerin nezaketten yoksun söylemleri, siyaset yaptıklarını zannederek birbirlerini aşağılamaları, yaftalamaları, tüm bunlar toplumumuzda da karşılık bulmakta.

Yine ülkemizde şimdilerde moda olan ise, rakibini mahkemeler vasıtasıyla sindirme. Gerçekten de bazen siyasetçilerin, çok ağır hakaretlere maruz kaldıklarını görebiliyoruz.

Öte yandan gazetelerde köşe yazan gazeteciler de bu bağlamda hakaret vakalarını ele alan yazılar nakşetmekteler. Sonuç itibariyle ülkemizde her alanda bir düzeye ihtiyaç duyulmakta. Özellikle, siyasetçilerin göz önünde olmaları hasebiyle daha dikkatli ve özenli sözcük seçimi yapmaları, yine açıklamalarında daha tutarlı ve seviyeli bir üslûp seçmeleri gerekmektedir.

kooplogger

Yazar: Erhan Salman

Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum...

Yıllardır çeşitli mecralarda, dilimiz döndüğü kadar bir şeyler karalamaya çabalayan biriyim...

Yazma sevdasına ilk önce politikadergisi.com sitesinde başladım, sonra sırasıyla radikal blog ve milliyet blog mecralarında sürdürdüm...

Hâlen milliyet blog mecrasında yazmaya devam etmekteyim...

Elimden geldiği ve dilim döndüğü ve kalemim yazmaya devam ettiği sürece, siz kooplog ailesi ile paydaş olmaya devam edeceğim...

Yazma serüvenimde bana paydaş/yaren olmanız dileğiyle,

Esen kalın...

Blog YazarBlog Okurkooplogger

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.