Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

Servetleri Dudak Uçuklatan 8 Yahudi İş İnsanı

Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

Her yıl yayınlanan dünyanın en zenginleri listesinde çoğunlukla Amerikalılar yer alıyor. Ancak yüzyıllar boyu ticarette çok iyi oldukları bilinen yahudiler aslında günümüzde de dünya ekonomisine yön veriyor. İşte servetleri dudak uçuklatan 8 yahudi iş insanını sizin için derledik…

8. Isaac Perlmutter (5 Milyar Dolar)

Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

Marvel Comics şirketinin sahibidir. ‘Spiderman‘, ‘Daredevil,’ ‘Hulk‘ ve ‘Iron Man’ gibi süper kahraman filmleriyle ünlü Marvel’ı 4 milyar dolara Disney’e satarak servetinin büyük kısmını elde etmiştir. Daha sonra da Marvel’ın yöneticiliğini geri almıştır. Perlmutter, 1967’de İsrail’den Amerika’ya göç ettiğinde yanında sadece 250 dolar vardı. Paraya ihtiyacı olduğu için çocukluğundan kalma oyuncakları Brooklyn caddelerinde satmıştı. Bir gün Marvel gibi bir şirketin sahibi olacağını kim nereden bilebilirdi?

7. Roman Abramovich (12.2 Milyar Dolar)

 

Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

İngiltere’nin Chelsea FC Spor Kulübünün sahibi olan yahudi asıllı Rus iş insanıdır. İngiltere, Fransa, İspanya ve İsrail’de değerli mülkleri olmakla birlikte lüks yat ve uçakları ile de dünya medyasının ilgisini çekmektedir.


6. Sheldon Adelson (33 Milyar Dolar)

 

Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

ABD’nin en büyük kumarhane şirketi Las Vegas Sand’in sahibi. Bugün, 14 milyar dolarlık kumar imparatorluğunun yarısından fazlasına sahiptir. Trump destekçisidir. Dünyanın en zenginlerinden olan Adelson, İsrail’e maddi ve manevi her türlü desteği de vermesiyle bilinir. İsrail’de sahibi olduğu Israel Hayom adlı gazete Netanyahu’nun destekçileri arasında sayılmaktadır.


5. Sergey Brin (49.8 Milyar Dolar)

 

Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

Rus yahudisi bir ailenin çocuğu olan Sergey Brin, 5 yaşındayken Amerika’ya göç etti. Larry Page ile 1998’de Google’ı kurdu. Hala şirketin teknoloji başkanı ve yönetim kurulu üyesidir. Bill Gates, Larry Page ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile birlikte sadece kendi çabasıyla milyarder olan 4 kişiden biridir. Dünyanın en zengin 14. kişisidir.


4. Larry Page (53.2 Milyar Dolar)

 

Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

Google‘ın temel algoritmalarının geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusudur. Büyük annesi ve büyük babası İsrail’in Arad şehrinde yaşamış yahudi bir çift olmasına rağmen Page, yahudi kimliğini fazla ön plana çıkarmaz. Ancak daha önce İsrail’e sosyal sorumluluk projeleri için gitmiştir. Dünyanın en zenginleri listesinde 10. sıradadır.

3. Michael Bloomberg (54.9 Milyar Dolar)

Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

Amerikalı yahudi Michael Bloomberg, finansal haber ve bilgi servis sağlayıcısı Bloomberg Medya’nın sahibidir. 2002-2013 yılları arasında New York’un belediye başkanlığını da yapmıştır. Dünyanın en zenginleri arasında 9. sırada yer alır. Küresel ısınma çalışmalarına, Amerika’da büyük problem olan sivil silah kullanımı konusundaki projelere 5 milyar dolardan fazla bağış yapmıştır.


2. Lawrence Ellison (63 milyar dolar)

Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

Bilgi teknolojisi devi Oracle’ın sahibidir. Veritabanı yazılımı firması Oracle’ın başarı her yıl artarak büyüdü. Sadece 39 yaşındayken 136 binden fazla çalışanı vardı. Oracle şu an dünya devi Microsoft’un en büyük rakiplerinden biri. Bu sayede Ellison, dünyanın en zenginleri listesinde sürekli ilk 10’da yer almayı başarıyor.


1. Mark Zuckerberg (66 milyar dolar)

Dünyanın En Zengin 8 Yahudi İş İnsanı

Sosyal medya devi Facebook’un kurucusu olan Zuckerberg, yahudi asıllı bir Amerikalıdır. Dünyanın şu anki en genç zengini olmasıyla tanınmaktadır. 2010 yılında ise Time dergisince, Yılın Adamı seçilmiştir. Dünyanın en değerli sosyal medya şirketi olan Facebook sayesinde dünyanın en zenginleri listesinde her yıl ilk 10’da yer alır.

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 Yorum

 1. Hiç kendimizi kandırmayalım. Amerika ve Avrupa nın zengin liginin temelinde sömürgecilik ve vahşet vardır. Onların kitabında bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir. Bütün Arap ülkelerin liderleri Batıda eğitim alır ve Batıya uşaklık şartı ile lider olurlar. Suudi Arabistan, Mısır, Irak Cezayir Fas Katar. Evet Katar Kralı yanlış değil İngiltere’de eğitimini tamamlamıştır. Ülkemizin zaten söylemeye gerek yoktur. Dünya Tarihi ve Dünya siyasetini bilmeden yorum yapmak hep cahilcedir. Bizim ülkemizde diplomalı çok cahil var.

 2. Hiç kendimizi kandırmayalım. Batının ve amerikanın zenginliğinin temelinde sömürgecilik vardır. Amerika için bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir.Bütün arap ülkelerinde Liderler İngiltere de eğitim alır sonra da Batıya uşaklık şartı ile o ülkenin lideri olur. Örneğin. Mısır , Irak, Suudi Arabistan ve Katar.Evet yanlış değil Katar Kralı da eğitimini İngiltere de yapmıştır. BİLİM VE İLİM İLE KİM TEKNOLOJİ DE İLERLEME YAPMAYA ÇALIŞIRSA YA DARBE İLE YADA BİR SUİKAST SONUCU ÖLDÜRÜLÜR.
  GERÇEK LERİ BİLMEDEN DÜNYA SİYASETİNİ BİLMEDEN ELEŞTİRİ YAPMAYI BIRAKIN. BATI KÜLTÜRÜ NÜ VE TARİHİNİ İYİCE ARAŞTIRMA YAPALIM. Bu Ülkemizde ne yazık ki diplomalı cahil ne kadar çoktur.

 3. Hiç kendimizi kandırmayalım. Batının ve amerikanın zenginliğinin temelinde sömürgecilik vardır. Amerika için bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir.Bütün arap ülkelerinde Liderler İngiltere de eğitim alır sonra da Batıya uşaklık şartı ile o ülkenin lideri olur. Örneğin. Mısır , Irak, Suudi Arabistan ve Katar.Evet yanlış değil Katar Kralı da eğitimini İngiltere de yapmıştır. BİLİM VE İLİM İLE KİM TEKNOLOJİ DE İLERLEME YAPMAYA ÇALIŞIRSA YA DARBE İLE YADA BİR SUİKAST SONUCU ÖLDÜRÜLÜR.
  GERÇEK LERİ BİLMEDEN DÜNYA SİYASETİNİ BİLMEDEN ELEŞTİRİ YAPMAYI BIRAKIN. BATI KÜLTÜRÜ NÜ VE TARİHİNİ İYİCE ARAŞTIRMA YAPALIM.

  • Arapların açlıktan nefesi kokuyor, O zengin gördüklerin petrol bittiğinde diğerleriyle eşitlenecekler sen hiç merak etme.
   Zenginliğin bilgi olduğunu henüz kavrayamadılar. Temizlik imandan gelir dediler, dünyanın en pis insanları oldular, Oku diye başlayan kitaplarını bile okumadılar.
   Araplara olan sempati sadece Müslüman olduklarından,
   Ne kadar Müslüman oldukları Anlaşılalı beri o sempatiyi de kaybettiklerinin farkında değiller,
   Fakir fukaralarına da Başka Ülkelerin Müslümanlarının yardım ettikleri ortada.

   • araplar petrolün bitişini düşünemeyecek kadarda aptal değiller dünyanın her yerinde yatırımları var Türkiyeden bile satın aldıkları bankalar var havayolları şirketleri futbol kulüpleri var yani bu petrol onlarda kalıcı zenginlik yarattı fakat kendi halklarına pek bir yatırımları yok tabi