Sen Değiş, Dünyan Değişsin!

Hepinize merhaba değerli okuyucularım, Bugün sizlere biraz da kendi yaşadığım olaylar doğrultusunda deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Hepimizin başına çeşitli olaylar gelmiştir, bu olaylar sonucunda ise bu insanlar neden beni anlamıyor, neden bana böyle davranıyorlar ? Gibi soruları sormuşuzdur. Ama bu soruların cevabını bir türlü bulamadık, yada çok geç bulduk. Peki neden bu soruların cevabını bulamıyoruz, yada çok geç buluyoruz? Şimdi dilim döndüğünce bunun yanıtı kendimden örnek vererek açıklamaya çalışacağım.

Ortaokul yıllarında derslerim çokta iyi değildi, okula gitmek bile istemiyordum, tek iyi olan dersim ve en sevdiğim ders İngilizceydi , bu durum annemin pek hoşuna gitmiyordu haliyle, öğretmenlerimde anneme herkes okuyacak diye bir şey yok , fazla üstüne gitmeyin gibi şeyler söylüyorlardı, bazı arkadaşlarım beni ciddiye bile almıyorlardı. Bende sürekli olarak ağlıyordum ve neden herkes bana böyle davranıyor ? Diye sorup duruyordum, öğretmenlerim çok ilgisiz onlar yüzünden ben böyle oldum diye kendimi avutmaya çalışıyordum. Ama hiç de bir sonuca ulaşamıyordum. 

Liseye başladığım ilk yıllarda Balıkesir’e Ahmet Şerif İz gören konferansa gelmişti , o konferanstan sonra anladım ki ben hep suçu başkalarında aramışım, bu durumu değiştirmek için hiç bir çaba göstermemişim. O günden sonra değişmeye karar verdim, kendi kendime nasıl bir hayat yaşamak istiyorum? Bu soruyu sordum ve bu doğrultuda hedefler belirledim, hedeflerime ulaşabilmek için var gücümle çalışmaya başladım, notlarım tavan yapmaya başladı. Bir süre sonra annem her yerde beni gururla anlatmaya başladı, öğretmenlerim beni örnek göstermeye başladı. Bu güzel gelişmelerin yanında tabi ki beni kıskanan, gençliğini yaşa, bu kadar da fazla ders çalışılır mı? Diyen çok arkadaşım oldu . Ama ben hiç pes etmedim çünkü; Bir gün annem ve öğretmenlerim gibi arkadaşlarımın da değişeceğini biliyordum, ve öyle de oldu,  lisede okul birincisi oldum, mezuniyet töreninde bütün arkadaşlarım benimle fotoğraf çekilmek için adeta yarışıyorlardı.

Ben Gülnur Sepin şuanda Celal Bayar Üniversitesinde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde 3.sınıfta okuyorum, aynı zamanda da Anadolu Üniversitesi açık öğretim fakültesinde sosyoloji bölümünde okuyorum , çalışmalarımın meyvesini aldım, almaya da devam ediyorum. Herkes bana hayranlıkla bakıyor, beni kıskanan , orta okulda benimle muhatap bile olmayan arkadaşlarımdan ,Gülnur çok güzel şeyler yapıyorsan, azmine hayran kaldım gibi mesajlar alıyorum.  Değerli okuyucularım, bunları kendimi övmek amacıyla yazmadım, bu durumu bizzat kendim yaşadığım için anlatmak istedim. 

Hayatınızda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız, bu durumdan sizde mutsuzluk duyuyorsanız, size tavsiyem; Suçu dışarda aramak yerine bu mutsuzluğumu gidermek için ne yapabilirim? Bu soruyu kendinize sorun, göreceksiniz ki çözümü kolayca bulacaksınız. Sloganımız “Sen Değiş Dünyan Değişsin” Bu sloganı yaşam felsefesi haline getirin derim ben , unutmayın ki değişim sizde başlar, siz değişirseniz çevreniz değişir, çevreniz değişirse dünya bile değişir. Siz yeter ki değişmeye karar verin değişim için çabalayın.

Yazımın sizlere ışık olabilmesi dileğimle… Bir sonraki yazımda buluşmak üzere:)

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 Yorum