ŞARKILARIN İÇİNDEKİ MAHKUM – ELVIS PRESLEY

Merhaba. Bugün Elvis filmine gittim. Vizyona yakın zamanda girdi. Dün fragmanlara bakarken ilgimi çekti. Bugün de gittim. Ve işin güzel tarafı salonda sadece benim olmamdı. VIP gibi oldu. Tabi Elvis’in yeri de ayrı oldu kalbimde artık.

Burada filmin özetinden ve kendi düşüncelerimden bahsedeceğim.

Film Elvis’in menajeri Tom Parker’ın yaşadıklarını anlatmasına dayanıyor. Çünkü Elvis öldükten sonra Tom suçlanmış. Tom da hastanede vicdan azabı çekerek yapmadığını dile getiriyor ve geçmişe perde aralanıyor.

Elvis’in çocukken babası hapishaneye giriyor. Annesi de maddi yetersizlikten ötürü evini siyahilerin oturduğu mahalleye taşıyor. Elvis orada siyahi müzikleriyle tanışıyor. Tabi bu hayatının vazgeçilmez parçası olmuştur. İlerleyen zamanda kendi çapında küçük bir müzik çıkartıyor. Ama siyahi şarkı söyleyen beyaz genç herkesin ilgisini çekiyor. Onlardan biri de Tom Parker oluyor. Bir gün sahneye çıkıyor Elvis. Elvis’i özel kılan şarkıları değil aynı zamanda içinde durdurulamayan enerjik hareketleri. Ve özellikle kadınlar olmak üzere Elvis ilk çıktığı anda ilgi topluyor.

Tom Parker kim peki? Aslında bir kaçak. Pasaportu bile yok. Aynı zamanda kumarbaz. Ve çok iyi duygu sömürüsü yapabiliyor. Elvis’i çok kullandı. Parker Elvis’i sevdi mi bilmem ama o gerçekten düzenbaz adamın tekiydi.

Tom, Elvis’in menajeri olur ama Elvis’in fedakarlıkta bulunmasını ister. Sevgilisinin olmadığını belirtmeleri gerekirmiş, ailesinin reddi mirası kabul etmeleri lazımmış.

Elvis çok sevilir. Ama bir kesimin hoşuna gitmez yaptığı hareketler. Onu engellemeye çalışırlar. Parker Elvis’in sahibi olmuştur.  Tabi Parker’ın kim olduğunun bilinmezliği de buna vesile olmuştur.

Derken işler çığrından çıkar ve Parker Elvis’in hapse girmesini kurtarmak için 2 yıl askere yollatır. Elvis’in babası hapisten çıkmıştır aynı zamanda. Elvis askere gider ama annesi içki içmekten, kahrından ölür. Çünkü Elvis’i biricik oğlunu kaybetmekten korkar. Elvis aslında ikizdir. Ama ikizi doğumda ölmüştür. Annesi için çok daha önemlidir Elvis.

Askerdeyken aşık olur. Döner film starı olmak için çabalar. Harcamalar artar, ilgi azalır ve batar. Eşinin de desteğiyle hiç beklenmedik anda tekrar hareketlerine ve şarkılarına döner. Dünya turuna çıkmak ister. Tabi Tom’u istemez yanında. Tom durur mu? Borç batağına battığı kumar sahibinin otelinde Elvis için konser ayarlar. Arkasından çevrilen işlerin farkında değildir Elvis. Tom Elvis’i kullanır. 5 yıl hep otelin sahnesinde yer alırsa borcu biter, limitsiz oyun hakkı kazanır.

Bir gün yapılan anlaşmayı öğrenir Elvis. Gitmek ister. Tom ile ayrılacakken Tom Elvis’i batıracak kadar borç listesi çıkarır. O da olmaz. Ve 42 yaşında Elvis kimilerine göre kalp krizinden kimilerine göre uyuşturucudan kimilerine göreyse de Tom yüzünden ölmüştür.

Tom anlatırken kabul etmez bunları. Elvis’i seyirci sevgisi öldürdü, der. Ben onu dünyaya tanıttım benim suçum değil, der.

Elvis’in hayatı müzik olmuştur. Çünkü konuşacak ortamın yoksa şarkı söyle sloganı başucu cümlesi olmuştur.

Ben Elvis’e üzüldüm. Çünkü kullanıldı. Kendine yetebileceğinin farkında değildi. Eşini ve çocuğunu da kaybetti. Çünkü eşi terk etti onu ilgisiz olduğu için. Keşke cesaret gösterebilseydi.

Elvis bana cesur olmamı, başkaları tarafından kullanılmamam gerektiğini fark ettirdi.

Sizce Elvis neden öldü?

Şeker Yumağı
Başkaları için kendinizden vazgeçmeyin:)
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İkinci El Alışverişin İç Dünyası
Sonraki
Durup bir soluklanmaya ne dersin?

Durup bir soluklanmaya ne dersin?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.