Kadın Olmak İçin Baskılanan Samoalı Erkekler: Fa’afafine

Kadın Olmak İçin Baskılanan Samoalı Erkekler: Fa'afafine

Bu yazımızda belki de size bu hayatta en ilgin gelecek bilgilerden birini vereceğiz. Dünyanın bir yerinde erkekler kadın olmaya zorlanıyorlar. Evet, bu gerçek! Bağımsız Samoa Devleti’nde bir grup erkek kadın olmaları için çocuk yaşlarından yetiştiriliyorlar. İşte, Fa’afafine

Bağımsız Samoa Devleti

Samoa veya resmiyetteki adıyla Bağımsız Samoa Devleti’ni herhalde kimseler duymamıştır. Bu devlet, Güney Büyük Okyanusu’ndaki Polinezya’da bulunan bir adalar topluluğundan oluşmaktadır. 1722 yılında Samoa adaları Hollandalı denizci Jacob Roggeveen tarafından keşfedilmiştir. 1830 yıllarından ise Hristiyanlığı yaymak amacıyla Londra Misyonerler Derneği Samoa adalarında şube açmışlardır. Ardından da İngiltere adayı işgal etmiştir. Uzun yıllar işgalde kalan ada; 1899 yılında İngiltere, Almanya ve ABD’nin anlaşmasıyla Almanya’ya kalmıştır. 1914 yılında ise adayla ilgilenmeyen Almanlardan fırsat bularak İngiltere, Yeni Zelanda birliklerini yollayarak adayı ele geçirmiştir. Bu sebeple adanın adı alman Samoa’dan Batı Samoa olarak değişmiştir. 1962 yılında Batı Samoa Devleti, pasifikte bağımsızlığını kazanan ilk ada ulusu olmuştur ve Bağımsız Samoa Devleti adını almıştır.

İşte bu devlette yaşayan insanların ilginç bir geleneği mevcuttur. Fa’adafine adını verdikleri erkekler, çocukluklarından itibaren kadın gibi yetiştirmektedirler. Nedeni ise sizlere kendisi kadar ilginç gelecektir.

 

Kadın Olmak İçin Baskılanan Samoalı Erkekler: Fa'afafine

Üçüncü Bir Cinsiyet Olarak: Fa’afafine

Fa’afafine (fafafini) Samoa adasının kültüründe yaratılan ve oldukça kabul gören üçüncü bir cinsiyettir aslında. Tamamen biyolojik doğan bu erkekler, çocukluk çağlarından itibaren kadın gibi yetiştirmesi ve toplumdaki kadın rolünü yerine getirmesi beklenmektedir. Toplumda kadınların yetersizliğinden ve eksikliğinden dolayı ortaya çıkmıştır. Kadınların yerine getirmesi gerektiği düşünülen işleri yapmaları için bazı erkek çocukları, küçük yaştan bu kadın rolünü üstlenirler. Genellikle evin en küçük erkek çocuğu bu rolü üstlenir. Toplum bunu kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu üçüncü cinsiyeti oluşturmuştur ve fa’afafine de normal bir erkek ve normal bir kadın gibi kabul görmüştür.

Önerilen İçerik: LGBT Hakkında Bilmedikleriniz

Homoseksüel İlişki Kesinlikle Uygun Bulunmaz

Toplumda kimse onları homoseksüel ya da travesti olarak görmez. Tam tersi onları tam olarak kadın olarak görürler. Fa’afafine bir kadın gibi giyinir, konuşur ve hareket eder. Bu yüzdendir ki bir fa’afafine bir başka fa’afafine ile birlikte olamaz. Aynı şekilde bir kadınla da ilişki içinde olması kesinlikle uygun bulunmaz. Çünkü bu iki kadının birlikte olmasıyla aynı görülmektedir.

         

Kısaca fa’afaine geleneğinin yaygın olduğu Samoa Devleti’nde lezbiyenlik ve eşcinsellik gibi homoseksüel ilişkiler kabul görmez. Bir fa’afafine sadece normal bir erkekle birlikte olabilir. Bu da toplum için homoseksüel bir ilişki olarak algılanmaz. Bir diğer ilginç gelenek ise bu toplumda genç erkekler ilk cinsel birlikteliklerini bir fa’afafine ile yapması genel bir durumdur.

Bu ilginç ülke ve gelenekleri ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız size bir önerim olacak. Onları daha yakından tanımak isteyenler için Robert Flaherty’nin çekmiş olduğu Moana adlı belgesel filmi izleyebilirler. 

Dünya ilginç bir yer sevgili okuyucu. Başka ilginç bilgilerde görüşmek üzere!

Önerilen İçerik: Bugün Bile ‘İnsan’ Olarak Görülmüyorlar: Dışlanmış İnsanlar ‘Dokunulmazlar’ Kimlerdir?

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kellik Tarihe Karışıyor: Kök Hücreden Saç Üretildi
Kellik Tarihe Karışıyor: Kök Hücreden Saç Üretildi

Kellik Tarihe Karışıyor: Kök Hücreden Saç Üretildi

Sonraki
Organizasyonel Negatif Öğrenme: 5 Maymun Hikâyesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.