Kellik Tarihe Karışıyor: Kök Hücreden Saç Üretildi

Kellik Tarihe Karışıyor: Kök Hücreden Saç Üretildi

British Association of Dermatologists’e göre 50 yaşının üstündeki erkeklerin yüzde 50’sinde kellik görülüyor. Kellik için günümüzde uygulanan tedavilerde yan etkileri olan ve ömür boyu alınması gereken ilaçlar kullanılıyor. Vücudun diğer kısımlarındaki saç kökleri alınarak gerçekleştirilen saç ektirme işlemi ise maliyetli olması nedeniyle pek çok erkek için zor bir yöntem olarak görülüyor.

Ancak Amerika Kaliforniya’daki Sanford Burnham Prebys Medical Discovery’den Dr. Alexey Terskik, kök hücrelerden saç kökü üretimi yöntemiyle kelliğe çözüm bulma yolunda önemli bir metot geliştirdiklerini açıkladı. Hücrelerin ekilmesi ve geliştirilmesiyle doğal saç üretimini kopyalayacak bir sistem geliştirilebileceğini belirten araştırmacılar, vücudun herhangi bir kısmında dönüşüm geçirebilen hücrelerden saç üretti. Fakat insanlar üzerinde deney henüz yapılmadı.

Kellik Tarihe Karışıyor: Kök Hücreden Saç Üretildi

Kritik Bir İlerleme

Amerika Los Angeles’taki International Society for Stem Cell Research’ün (ISSCR) konferansında çalışmayı sunan araştırmacılar, kesin çözümü olmayan kelliğin giderilmesi için bu başarıyı “kritik bir ilerleme” olarak tanımladı. Araştırmanın detayları ise şöyle: Kan hücreleri kullanılan deneyde hücreler, kök hücrelere dönüşmeleri için yeniden programlandı.

Ekip, hücrelerin fare deneklerle entegre olmasına yardımcı olması için biyolojik olarak parçalanabilen bir yapı iskelesi kullandı. Bu işlemin hem olumlu hem de olumsuz özelliği bulunuyor. Kandan elde edilen kök hücreler “sınırsız” ancak, saç üretmesi için yapılan yeniden programlama işlemi pahalı. Bu olumsuzluğa rağmen büyük umut vaat eden çalışma, ISSCR tarafından ödüllendirildi. Dr. Alexey Terskik, ekibiyle geliştirdiği yöntem hakkında şöyle dedi: “Kök hücrelerinin kullanımıyla doğal görünümlü saç oluşumunda güçlü, yüksek kontrollü bir yönteme sahibiz. Bu yöntemi insan denekler üzerinde de denemek istiyoruz.”

Önerilen İçerik: Saç Dökülmesini Önlemek için 3 Basit ve Etkili Adım

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kansere Sebep Olabilecek 10 Yiyecek
Sonraki
Kadın Olmak İçin Baskılanan Samoalı Erkekler: Fa’afafine
Kadın Olmak İçin Baskılanan Samoalı Erkekler: Fa'afafine

Kadın Olmak İçin Baskılanan Samoalı Erkekler: Fa’afafine

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.