Sadece Kendin Ol

Sadece Kendin Ol

Sadece Kendin Ol

Sen değerli ve özelsin , bunu sana unutturmuş olabilirler, tekrar hatırlamak ister misin?

Bizler toplumun oluşturduğu çerçevede yaşayarak kendimizi her gün tüketiriz. Anne-Baba, öğretmen, akrabalar, arkadaşlarımızı mutlu etmek için yaşarız ve bunun bizi tükettiğinin farkında bile olmayız. Günden güne mutsuzlaşırız çünkü kendi benliğimizden uzaklaşmış, çevremizi mutlu etmeye çalışırken, sönmüş, solmuş durumdayız.

Günler geçer, üzüntümüz derinleşir bu defa sevdiklerimizi kırmaya başlarız. Mutlu olmanın uzaklarda ulaşılamaz bir yerde olduğunu zannetmeye başlarız. Tüm bunların sebebi, kendi benliğini , doğallığını bozmuş olmandan dolayıdır. Çevremizi mutlu etmeye çalışırken kendimiz unutmuşuzdur, farkına bile varmayız öylece yaşarız.

Gittikçe içimize kapanırız ve mutsuzluk bir rutin hale gelmeye başlar, en kötüsü de buna alışmış olmamızdır. Önce kendini düşünmeli, kendi benliğini mutlu edecek şeyler yapmalıyız ama toplum baskısı altında eziliriz.

Tüm bunlara bir son verebilirsin. Kendi özüne dönüp, kendi benliğinin istediği şeyleri yapmaya başladığında, gittikçe daha da güçlenir, öz güven kazanırız fakat bu her zaman kolay olmayabilir çünkü kendi özümüze dönmemiz gerektiğinden haberimiz bile yoktur.

İçindeki çocuğu hatırla, onun hayalleri vardı, sevdiği şeyler vardı, yapmaktan keyif aldığı şeyler vardı ama toplumun oluşturduğu zihin sana bunların yerine başkalarını mutlu etmeni söyledi, sen de dediğini yaptın ve çevreni mutlu kendini mutsuz ettin sonra buna o kadar alıştın ki mutsuzluğunun, huzursuzluğunun sebebini unuttun ve bu huzursuz yaşama kendini bıraktın.

Şimdi içindeki çocuğu hatırlama, hayallerine geri dönme, kendi benliğini koruma zamanı geldi artık. Bu huzursuzluk, mutsuzluk kaderin değil, hiçbir zaman da olmayacak sen özel donanımlara, kabiliyetlere sahip güçlü bir  insansın.

Çevrenin sana bunu tekrar unutturmaması için zihninden geçen eleştirileri aşman gereklidir. Toplum senin aciz kalmanı ister, onlardan iyi olmamanı, onların kalıplarına göre yaşamanı ister ve seni aşağıya çekmeye çalışır.

Yarın yeni bir güne başlarken kendini çok sev ve benliğine güven, seni üzen ama başkalarını mutlu eden ne varsa onları bir kenara bırak, gücünü yeniden unutturmalarına izin verme…

 Sevgiyle Kal,

İlkgül Çaylak

okur

Yazar: İlkgül Çaylak

"Güç fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir."

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.