Kişisel Gelişim İçin 10 Kitap Önerisi

Kişisel Gelişim İçin 10 Kitap Önerisi

Kişisel gelişim kitapları bazen çok sıkıcı olabiliyor. Ancak gerçekten iyi bir kişisel gelişim kitabı okursanız, hayatınız ve pek çok şeye bakış açınız kökten değişebiliyor. Bu nedenle ben de kişisel gelişim için mutlaka okunması gereken 10 kitabı sizin için derledim.

1. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen Covey

“Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı”, liderlik konusunda son on yılın başucu kitabı olarak tanımlanıyor. Kitapta kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseniyor. Özellikle iş sektörüne yeni atılmış kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Zamansız ve rasyonel prensipler ile başarılı ve huzurlu bir yaşam için edinmeniz gereken alışkanlıkları bu kitapta göreceksiniz.

2. Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu, kişisel gelişim deyince ilk akla gelen isimlerden biridir. Doğan Cüceloğlu, “Savaşçı” kitabıyla mutsuz insanların mutsuzluğunun kaynağını yanlış yerde aradığına ve kendilerini mutlu etmek için nesnelerden medet umduğuna dikkat çekiyor. Akıcı dili sayesinde okunması kolay bir kişisel gelişim kitabı olan Savaşçı’da, dünyaca ünlü pek çok bilim insanı ve düşünürün sözlerinden alıntılar da yer alıyor. Gerçek yaşamda pek çok kişiye ilham olacak bir kitap. Savaşçı, anlamlı ve coşkulu bir yaşam için okuyucuyu “savaşa” davet ediyor.

3. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı  –  Mark Manson

“Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı”, dünya genelinde en çok satılan kitaplardan biri. New York Times bestseller’da zirveyi görmüş olan bu kitabın en önemli özelliği, yazarın pek çok kişisel gelişim kitabındaki gibi “dikta edici” cümlelere yer vermemesi. Hatta kitap, yaygın olarak bilinen kişisel gelişim görüşlerinden bazılarına eleştiriler bile getiriyor. Yazarın hayatın içinden verdiği örnekler de çok faydalı oluyor. Yazarın her şeye pozitif yaklaşmak yerine hayatta neyi kafaya takıp neyi takmayacağınızı gösteren yaklaşımı çok doğal. Bu nedenle mutlaka okunması gereken kişisel gelişim kitaplarından biri.

4. Kelebekler Ve İnsanlar  – Üstün Dökmen

Kişisel gelişimin usta ismi Üstün Dökmen’in bu kitabı aslında roman türünde. Ancak okuyucuya aktarmak istediği mesajlar, pek çok kişisel gelişim kitabının aktarmak istediğinden daha etkileyici bir yolla sunuluyor. Bir zamanlar renksiz ama ömürleri uzun olan kelebekler, renkli olmayı dileyince gökkuşağındaki tüm renkler üzerlerine silkelenir ve kelebekler rengârenk olur. Ancak bu sefer ömürleri kısalır. Romanda, iki genç doğuştan engellidir, tekerlekli sandalyede hayatlarına devam etmektedirler. Birbirine âşık bu gençlerin aslında evlenmelerinde bir sakınca yokken aileleri evlenmelerini istemez, evlenirlerse düşüp ölebileceklerini söylerler. Romandaki temel soru ve mesaj: “Uzun ve renksiz bir ömür mü istersiniz, yoksa kısa ve renkli bir ömür mü?”

5. Eşitler Evi – Üstün Dökmen

“Eşitler Evi”,  Üstün Dökmen’in “Küçük Şeyler” dizisinin bir kitabı. Kitapta şu çarpıcı sözlerle eşitler evinin ne olduğu ve nasıl köleler evinden eşitler evine geçebileceğimiz anlatılıyor: Evlerimizde, işyerlerimizde, marketlerde sloganlarla, kredi kartlarıyla, taksitlerle yönetilen, yönlendirilen köleleriz. Kölelikten ya da kulluktan kurtuluşa nasıl geçebiliriz? Yaşantılarımızı esirler evinden eşitler evine nasıl çevirebiliriz?”

6. Babil’in En Zengin Adamı – George S. Clason

Bu kitap, paraya karşı bakış açınızı ve ekonomik planlama üzerine önemli hikayelerle hayatınızı değiştirecek. Mali problemlerinizi daha iyi anlayıp çözmenizi sağlayacak olan bu kitap geleceğe yatırım yapmanın kolay yollarını da öğrenmenizi sağlayacak.  

7. Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

“Küçük Prens”, 7’den 70’e herkesin okuduğu çok popüler bir kitap. Kısa bir öykü olarak bilinen Küçük Prens, aslında hayata karşı bakış açınızı kökten değiştirecek bir anlatım gücüne sahip. Her okuduğunuzda Küçük Prens’in farklı bir yönünü keşfedeceksiniz. “Küçük Prens”, okura yaşamdaki en iyi şeylerin en basit şeyler olduğunu, gerçek zenginliğin başkalarına bir şeyler verebilmek olduğunu anımsatan, aslında büyükler için yazılmış bir çocuk romanı. İncil ve Kari Marx’ın yazdığı Kapital’den sonra dünyada en çok satan kitaplardan “Küçük Prens”, 100 dile çevrildi. Mutlaka birden fazla kez okuyun!

8. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

“Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır”, özellikle kişisel gelişim kitaplarını okumaktan keyif alan kişilerin seveceği bir kitap. Başarı, hayat ve insan ilişkileri üzerine mizahi bir dille yazılmış bu kitap 1 günde kolayca okunabilen bir eser.

9. Hayatı Yeniden Keşfedin – Jeffrey E. Young, Janet Klosko

“Hayatı Yeniden Keşfedin”, sizi mutsuz eden alışkanlıklar ve bunalımlardan nasıl kurtulacağınızı anlatıyor. Kitaptaki ana mesaj ise şu: “Tatmin etmeyen ilişkiler, evhamlarla dolu bir hayat, nedensiz yere diğerlerinden aşağı hissetmek… Bütün bunlar fark etmeden kabul ettiğimiz inanışlarımızı değiştirerek çözülebilir.”

10. Sen Ölünce Kim Ağlar – Robin Sharma

“Sen Ölünce Kim Ağlar”,  kişisel gelişim ve liderlik uzmanı Robin Sharma’nın en iyi kitaplarından biri. Robin Sharma, okuyucularına ellerinde sadece bir yaşamları olduğunu ve onu iyi değerlendirmeleri gerektiğini çarpıcı bir dille anlatıyor. Yaşamın gerçekten ne olduğunu irdeleyen kitap, “Yaşamınızda gelecek kuşakları etkileyecek şeyler yapın, iyiliği yayın ve kendiniz olun” mesajlarını veriyor. Kitabın arkasında ise şu etkileyici sözler yer alıyor: “Çocukluk yıllarımda babam, bana asla unutmayacağım bir şey söylemişti: ‘Evlat, doğduğunda tüm dünya gülümserken sen ağlıyordun. Öyle bir yaşam sür ki öldüğünde tüm dünya ağlıyorken, senin yüzünde gülümseme olsun.’”

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Zamane Halleri
Sonraki
Pozitif Şeyler Bunlar…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.