Sabahattin Ali | İçimizdeki Şeytan Kitap Yorumu

İnsana farklı bir bakış açısı kazandıran bir kitap. Bazen haberlerde çok entelektüel bulduğumuz insanların hiç beklemediğimiz vakalarını duyarız ve üzülürüz. Aslında çok iyi işleri var neden böyle yaptı deriz ya işte o konulara çok güzel değinilmiş ve çok da güzel kaleme alınmış. Zaten Sabahattin Ali’yi eleştirmek haddime değil tabii ki. Kitaba dönecek olursak, insanın nasıl bir mahluk olduğu ve aslında içinde nasıl bir mahluk bulunduğu anlatılmış. Çok manalı cümlelerle ve kelimelerle muhteşem paragraflar oluşturulmuş. İnsanın kendini çözmesi ve bazı zavallı alışkanlıklarını fark etmesi, kabullenmesi bir kısımda muhteşem aktarılmış Bazen kimi diyaloglar çok üzmüş, içimi burkmuş olsa dahi bence asıl üzen sanırım bu sözlerin doğruluğuydu. İnsan bu kitabı okurken elbet etrafındaki birilerini görüyor ve zaten kitabın en güzel yanlarından biri bu; güncelliğini koruması.

Değinecek olursak, kitap yüz yıl sonra dahi okunsa mutlaka geçerliliğini koruyan tespitler barındıracaktır. Her şekilde tanıdık ve zihnimizin’ ben de gördüm ‘böylesini’, ben de yaşadım’ gibi anımsamalar yaşayacağı bir kitap.

Umarım herkesin okuyup bazı bakış açıları kazanacağı ve bazı şeyleri göreceği şahsıma göre başyapıt olan bu kitap bir gün elinize düşer ve sizin de kalbinize taht kurar.

Sevgiler…

Bir insanın, bilgisi, düşünceleri, mantığı, ahlakı, hülasa her şeyiyle bir kül olduğunu henüz anlayan yok.

buse-kara
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ya Hayatımız Boyunca Bütün İnsanlar Tarafından İzlendiysek? – Truman Sendromu

Ya Hayatımız Boyunca Bütün İnsanlar Tarafından İzlendiysek? – Truman Sendromu

Sonraki
Dunyanin bu gidisati…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.