Proje mi Yoksa Organik mi?

Proje mi Yoksa Organik mi?

Proje mi Yoksa Organik mi?

  • Sosyal medya hesaplarımdan öyle güzel şeyler paylaşıyorum ama çok beğeni almıyor. 
  • Binlerce layk alan paylaşımlar kadar güzel şeyler paylaşıyorum ama hiç ilgi görmüyor.
  • Sosyal medyamda beşbin takipçim var ama paylaşımlarımı okuyan üç beş kişi.

Bu tip sendromlara mı kapıldınız? Ya da bu tip düşünceleriniz hezeyanlara mı dönüştü? Eyvah!

Şimdi perde arkasındaki gerçekliği bir düşünelim: Olağan dışı ilgi gören ama çok fazla değeri olmayan paylaşımlar, bir proje dahilinde mi oluşturuluyor acaba? Hiç düşündünüz mü?

Popülerliği yüksek, popüleritesi tavan yapmış, hapşırma videosu koysa bile olağanüstü ilgi gören, nokta koysa bile binlerce layk alan şeylere hayranlığınız mı var? Neden benim olmuyor diye düşünüyor musunuz? Üzülmeyin!

Popülarite zaten bir proje dahilinde. Ve bu projeler de büyük olasılıkla zihin zaptı denilen manipülasyon yöntemleri ile çoğunluğun ilgisini hedefliyor.

İstediğiniz kadar doğal ve organik şeyler üretin.  İyi servis edilmediği yani bir proje dahiline alınmadığı sürece müşterisi az. Doğal ve organik olanlar pek popüler olamıyor. Çünkü etkin ve yetkin güçler tarafından tesiri ve etkisi az. Yani ürettiğiniz şey sanal etkiye uğramamışsa, Şanslısınız.

Popülarite bir proje dahilinde yürüyen, sahte duygular, ezber sözler üzerine. 

İşin aslı şu aslında: Ürettiğiniz bir işin çok kişiye ulaşması için büyük emekler ve ücretler harcamanız gerekiyor. Ve iyi bir organizasyon şart. Aslında beklenen, kendiğilinden doğal yolla olması ve ilgili kişilere ulaşması. Bırakın bir kişi okusun. Bırakın bir kişi “beğen” yapsın. Bırakın bir kişi “görüntülesin”. Ne sakıncası var ki!

Hem popüleritenin sakıncalı tarafları da var: Bir proje  kapsamına girmişse, bazı duygusal hezeyanlar sizin peşinizi bırakmaz. Sürekli gözünüz, kulağınız, tüm benliğiniz o ürettiğiniz işte olur. Kaç layk aldı, kaç kere görüntülendi, kaç kişi okudu, kaç kere tıklandı vs. Robotlaşırsınız yani. Kısaca işin sadece matematik kısmı ile meşgul olur zihniniz. Ne kadar işe yaradığı, faydası, verimliliği çok geri planlarda kalır. Bu da sizi gerçek insan olmaktan uzaklaştırır.

Bu yüzden unutulan bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Bir kişi için. Sadece bir kişinin fayda sağlayabileceği ve tamamen bundan yararlanabileceğine odaklı olarak zihninizi kurgulayın ve öyle paylaşımlar yapın. Bu çok işinize yarayacaktır. Sizi sanal bellek olmaktan kurtarabilir. Unutmayın gerçek bir bir kişi, binlerce kişi demektir.

Bu yazı, kendini sosyal medyanın hipnozundan soyutlamış kişilere yazılmadı.  Onlar zaten şanslılar. Darısı, popülerizm odaklı, sanal dünyaya bodozlama dalmış ve robotlaşmış zihinlerin başına.

Kevser Yeşiltaş
12 Mayis 1971 yilinda İzmir/Türkiye’de doğdu. Kevser Yesiltas, Tasavvuf, Gizemcilik, Ezoterizm, Çocuk ve Gençlik serisi, Popüler Bilim konulu yazılarıyla okuyucuları ile buluşuyor.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Patolojik Yalan Söyleme Durumu: Pseudologia Fantastica Nedir?
Sonraki
Topluluk Önünde Konuşma Becerinizi Geliştirmenin 10 Yolu
Topluluk Önünde Konuşma Becerinizi Geliştirmenin 10 Yolu

Topluluk Önünde Konuşma Becerinizi Geliştirmenin 10 Yolu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.