PARFÜM MEVSİMİ

Havaların ısınmaya başlaması ile yapraklarını yeni açmış ağaçların, yeni yeşermiş çimlerin taze yeşil kokusunu, Erguvanların, lalelerin ve daha bir çok çiçeğin güzel görüntüleri ve hoş kokuları ile bizlere baharın büyülü kokusunu soluduğumuz günlerdeyiz.

            Geçenlerde sokaklarda ve pazarda dolaşırken kokulara dikkat ettim. Yanımdan ter kokusuyla geçenlerden iğrendim. Kadınlıklarından şüphe ettim. Kadınların temiz olmaları, kişilikleri hakkında bile bilgi verir diye düşünürüm. Kendine özen gösteren, kendini sayan kadın, makyaj yapmasa da, son moda giyinmese de temiz kokusuyla toplumda saygın intiba uyandırır.

            Orta yaşlı teyzelere bakıyorum. Kimisi gerçekten gençlik sevdasında, makyajlarını yapıp, kokularını sürmüşler. Pazara değil, podyumda defileye çıkmaya gelmiş gibi takıp takıştırmışlar. Hoşlar. Bir de süslenmeyenleri var ki, onların da dolaptan yeni çıkmış mis gibi naftalin kokan ya da yeni yıkanmış ama modadan olmayan giysilerindeki yumuşatıcı yada deterjan kokulu giysileri ile yanlarından geçtikleri insanlarda hoş etkiler bırakıyorlar. O insanın evinde de ailesine saygısı olan, temiz, derli toplu, iyi bir aile ferdi olduğunu düşünüyorsunuz.

            Bazı genç kızlar geçiyor yanımdan. Büyükleri kadar olamamışlar. Sentetik giysilerinden midir yoksa sıkıntıyla insanda kokulu terler salgılatan durumlardan mıdır yoksa gerçekten parfümle ya da deodorantla gizleyebileceklerini sandıkları yıkanmamışlıklarından mıdır bilinmez; yanınızdan geçtikleri anda yüzünüzü buruşturup, başınızı aksi yöne çeviriyor olursunuz. Aman Allah’ım. Genç olacaklar, diyor insan. Takıp takıştırıyorsun, güzel giyiniyorsun ama güzel kokmuyorsun! Seni hangi adam beğensin? Bu halinle kime, nasıl sarılacaksın? Aman aman! Çok mu zor duş almak, temiz giyinmek, parfüm sürmek?

            Ama tabi çok güzel kokular saçanları da var gençlerin, hanımların. Hemcinslerimizden olmalarına rağmen, kadınlar bile kadınları kokuları ile etkileyebiliyorlar. Mevsimine uygun çiçek kokuları sürünmüş, temiz bir insan yanımızdan geçerken terin etkisiyle de bozulmamış, güzel esintileri ile başımızı çevirip ona bakarız. Şık giyinmiş olsun ya da olmasın güzel kokan her bayan güzel de görünüyor.

            Tabi ki sözümüz sadece hanımlara değil. Girdiğimiz mağazalarda, dükkanlarda ter kokan esnafı, çalışanları fark edince hemen bulunduğumuz yeri terk etmek istiyoruz. Bir de saça, giysiye, bıyığa sinen sigara kokusu var ki… Aman aman! Otobüslerde yediklerinin de etkisiyle daha beter vücut kokuları salgılayan genç-yaşlı, kadın-erkek tüm insanlar, yanlarındakilerde bir an önce oradan kaçma ve yanından uzaklaşma isteği uyandırır. Halbuki mis gibi, temizlik ve bahar koksak; parfümlerin esasların hafif kokusuyla bahara karışsak, çiçekler gibi güzel ve taze kokular salsak fena mı olur?

            Ne dersiniz? Sizce de bu mevsim parfüm mevsimi değil mi? Çiçeklerin doğal esansları ile insanların çiçek kokulu parfümlerinin karışma mevsimi şimdi. Mis kokulu mekanlarda buluşmak dileğiyle…

Dans Eden Kelimeler
Bale Sanatçısı, eğitmen, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile onun eşi Editör, kitap ve gazete köşe yazarı Ayşegül Toker Odabaşı yaşadıklarını, yaşadıklarınızı, yaşadıklarımızı, hepimizi, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları kendi tecrübeleri ile burada sizinle paylaşmak istiyorlar. Bize katılır mısınız?
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Black Widow Yeni Fragman Geldi! Neler Olacak?

Black Widow Yeni Fragman Geldi! Neler Olacak?

Sonraki
YAZMAK KOLAY İŞ DEĞİLDİR

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.