Öz Şefkat

Öz şefkat, başkalarına karşı gösterdiğimiz anlayış ve değeri kendimize karşı da göstermek anlamına geliyor. Aynı zamanda insanların mükemmel olmadıkları ve kusurlu olduğu gerçeğini kabul ederek, herkesin hata yapabileceğini fark etmemizi sağlıyor. Öz şefkatin üç temel bileşeni bulunuyor: öz nezaket, insaniyet ve bilinçli farkındalık. Öz nezaket, kişinin hatalarından dolayı kendisini yargılamak yerine hatalarına anlayışlı bir şekilde yaklaşması olarak görülüyor. İnsaniyet, tüm insanların hata yapabileceğinin farkında olarak birinin acısının tüm insanlık tarafından paylaşılacağını kabul etmesi anlamına geliyor. Bilinçli farkındalık ise kişinin kendi hatalarına ve acısına dengeli ve açık bir zihniyetle yaklaşması olarak tanımlanıyor.

 Bir arkadaşımız bir tanıdığımız ya da tanımadığımız üzülen pişmanlık duyan insanlara teselli cümleleri kurarız onlara sevgiyle şefkatle yaklaşırız. Ama üzülen şefkate ihtiyacı olan biz olduğumuzda ise bunu kendimizden esirgeriz. Farkında değiliz belki de ama kendimize kurduğumuz iyi ya da kötü sözler psikolojimizi çok etkiliyor. Peki ben  öz şefkati nasıl hayatımın bir parçası yaptım? 

Önceki yazımda da bahsettiğim gibi sosyal kaygı yaşayan biriydim. Daha sonrasında psikologla görüşmelerim oldu kaygımın biraz da öz şefkat eksikliğinden kaynaklandığını söyledi ve bir kitap önerdi, (öz şefkatli farkındalık , Christopher Germer) bu kitapla beraber farkındalık kazanmaya başladım. insanlar sessiz olduğum için soğuk nevale dilin yok mu senin vb. cümleler kurarak aslında bir süre sonra bunlar benim kendi iç sesim  haline geldi kendime acımasızca eleştiriler yapıyordum ama bunun bana zarar verdiğinin farkında değildim. Kendini sevmeyen bir insan aslında insanları da sevmiyor ben insanları sevmiyordum bunun  iki sebebi var, bir kendimi sevmiyordum. İnsan öncelikle kendi ihtiyaçlarını, düşüncelerini anlayabilir ve yaptığı hatalara karşı daha anlayışlı bir tutum sergileyebilirse, kendini sevebilmesi daha da kolaylaşıyor. Kendine karşı şefkatle yaklaşabilen kişinin, sevdiklerine yani arkadaşlarına, ailesine ve partnerine karşı da aynı şefkati göstermesi mümkün olabiliyor. Diğer bir sebebi ise karşıma hep acımasız insanlar çıktı ve tüm insanların öyle olduğunu düşündüm. Meditasyonla, öz şefkatle ilgili araştırmalarımla bununla ilgili bir farkındalık kazandım. Peki öz şefkat bana ne kattı?

Üzüldüğüm zaman bir omuza ya da birinin beni dinlemesine ihtiyaç duymuyorum çünkü ben bir kişi değilim içimde en iyi dostum var ruhum. İyi zamanda kötü zamanda yanımda olan en büyük destekçim kendimim .Birinin yalan sevgisine bana zarar verdiği halde sırf ilgisi için hayatımda tutmaya sahte dostuklara ihtiyacım yok. Ve ben kendime çok iyi geliyorum kendimi mutlu etmeye çalışıyorum. Tek başıma dışarı çıktığımda artık yalnız hissetmiyor hatta bundan keyif alıyorum ve en önemlisi artık insanları seviyorum. Öz şefkati hayatınıza adapte ettiğinizde hiç bir şey size aslında o kadar da zor gelmiyor kendinizi daha güçlü daha mutlu hissediyorsunuz.


flamingo
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kuralların Katı Kırbacı…
Sonraki
Odaklanamıyorum sorunu

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
Mart ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.