ÖTENAZİ

Bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak.Kısacasi dayanamayacak kadar olan acıları çekmemek için hayatını sonlandırmak .

Ben ,palyatif kliniğinde çalışan bir hemşire olarak ötenazi isteyen hastalara bizzat şahitlik yapmış bir sağlık personeliyim. Hastalar tedavisi olmayan,ağır semptomlar geçiren hastalık durumunda maalesef otenaziye başvurmak zorunda kalabiliyor.Keza otenaziye başvuran hastalarin çoğunu da etrafından yeteri kadar güçlü  destek alamayan ,tedavisi olmayan hastalıklara yakalanmış insanlar oluşturuyor.

Tabi kategoride tedavisi mümkün olmayan hastalıklarla beraber son dönem kanserli hastalar ve uzun dönemli süren tedaviye ihtiyaç duyulan hastalıkların olması durumunda da hastalar aileden veya etrafından psikososyal destek alamayinca da otenaziye başvurabiliyor.

Peki aynı durumda sizler olsanız otenaziye basvururmusunuz ?

Benim fikrim şu ki,o anlık psikososyal durumuma göre değişir.Aile desteğim,kendime olan güvenim ve inancım, hastalığa karşı bakış açım gibi durumları gözönünde bulundurmam  lazım.

Ötenaziye karar veremeyecek olan hastalar için nasıl bir yol izlenmeli?

Burada asıl değineceğim konu şu ki ötenazi yasallastirilmali mi?Ötenazi çok ciddi bir durum olduğundan dolayı bir kişinin başka bir kişinin hayatını sonlandırmasi konusunda ciddi bir düşünce gerektirir.Bu açıdan konuyu değerlendirmeye aldığımızda yasallastirilmamasi daha makul bir durum gibi duruyor.Bu duruma  bir örnek vererek izah etmek istiyorum. Örneğin,palyatif bölümünde yatışı yapılan bir hastanın hiçbir akrabasının olmadığını ,konusamayacak durumda olup çok acı çektiğini farz edelim.Ve ötenazinin yasal halinde de bu durumdaki hastaların hayatının sonlandırılması gerektiğini varsayarsak bu durumda hastaya hiç sormadan direk yasal gereği hasta otenaziye mi tabi tutulacak.Sizce bu makul bir durum mu? Bence değil ne olursa olsun hastanın konusamayacak durumu dahi olsa beden  dili vs bir şekilde hastayla iletişim kurup hastanın kendi kararını bilmek,öğrenmek ve bu kararına saygı duymak gerekiyor.

Ötenazi ,bir kişinin yaşamını yitirdiği hayatın acı gerçeklerinden malesef biri . Bu yüzden lütfen Otenaziye başvurmadan önce hastaların ötenazi ihtiyacını giderebilecek,en ufak bir umut parçasını dahi gözden geçirelim.

ZARYABLUEBİRD
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Türk Sinemasının Gözden Kaçan Cevherleri / 2000ler

Türk Sinemasının Gözden Kaçan Cevherleri / 2000ler

Sonraki
Salgın Üzerine

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.