Onlar Sizi Koruyorlar | Huzurunuzdaki Melekler

ışıklar altında çiçek ve doga manzarası

İnternette şöyle şeyler görüyoruz; bir kişi sokakta yürüyor ve bir grup arabanın ya da kocaman bir kamyonun kendine doğru geldiğini görmüyor. Tam çarpmak üzereyken bir anda sanki bir kol o kamyonu çekip uzaklaştırıyormuş gibi araç bambaşka bir istikamete gidiyor. Örneğin 4 araba, bir kişinin yanından geçerek, ona dokunmadan çarpışıyor ve o kişiye hiçbir şey olmuyor. Veya bazı durumlardaki görünmez kazalar bunlara örnek olabilir. Bu noktada sanki ilahi kaderin kesinliğine şahitlik ediyoruz yani Allah’ın mükemmel kaderine. Sonrasında bunu kendimizle ilişkilendirelim. Bazen, otoyolda araba kullandığınız esnada bir kaza olması gerekirken o an dikkatinizi dağıtacak bir şey yapıyorsunuz ve çoktan o kaza olmuş siz ise etrafınızda olanlara bakıyorsunuz ve “ Allah beni korudu.” diyorsunuz.

Hayatımızda şahitlik ettiğimiz tüm bu olaylar tabii ki Allah’ın karşı konulmaz kudretinin kanıtıdır. Ama bunların meleklerle de alakası vardır. Allah diyor ki :

“Kişinin önünde ve arkasında Allah’ın emriyle onu kayıt ve koruma altına alan takipçiler yani melekler vardır.”

Rad | 11

Şimdi, bu kavram fazlasıyla derin düşünce gerektiriyor. Öncelikle, Allah’ın merhameti.  Çoğu zaman “Şeytan şeytan ! ”  diye paranoyakça aranıyoruz ya da “Şeytanlar  her yerde, veya cinler her yerde.” gibi. Başlangıçta her birimiz için atanmış 1 şeytan ve 1 melek vardır. Şimdi, hayatımıza davet edilen bunun dışındaki her şey melekler ve şeytanlar, bizim iyi veya kötü amellerimizin sonucu olarak geliyorlar. Aslında her birimizin yanında orantısal olarak 4 melek ve sadece 1 şeytan var. 2 tane koruyucu melek, 2 tane kayda alan melek. Yani 2 melek korurken diğer iki melek ise kaydediyor. Ama sadece 1 şeytan vesvese verip kışkırtıyor. Tabii ki, ortamlar, ameller daha fazla melek veya şeytan çağırıyor.

Ama bu koruyucu melekler ne yapıyor? Ve bizim hayatımızdaki yerleri ne?

İlk olarak, her zaman bizimle beraberler. Gün içinde yanımızdalar, gece uyurken bizimleler. Hayatımızdaki, ilahi kaderin en değerli ve en önemsiz anlarında beraberimizdeler. Sahabelerden Mücahit (r.a) diyor ki: “Eğer kaderinde zarar görmek yoksa, o melekler seni vahşi hayvandan, binek hayvanından, sana zarar vermek isteyen kimseden, kulağındaki bir karıncadan dahi korur. Sana doğru gelen nesneleri adeta iter ve seni korur.”

Ali bin Ebi Talip (r.a) ise şöyle diyor: Bir kavim var, Murad kavmi ve sana saldırmayı planlıyorlar dendiğinde, dedi ki: Allah buyurmadıkça bana hiçbir şekilde zarar veremezler.” Bir diğer deyişle Allah her bir kimse için koruyucu melekler yerleştirmiştir ve bir kimse yalnızca melekler çekilmeleri söylendiği zaman zarar görür yani onlar yoldan çekilince.Bu nokta da örnek olarak Peygamberimizin hikayesini düşününce, Cebrail’in onu düşmanlarından korumasını, Bedir savaşında Müslümanları korumak için yüzlerce meleğin gönderilmesini düşünebiliriz. Veya Peygamberimiz ’in ahir zamanlardan bahsederken “Deccal Medine’ye girmeye çalışacak ama şehrin girişlerinde Medine’yi koruyan melekleri bulacak.” demesi gibi.

Kendi kişisel hayatımız için bir düşünürsek, bir diğer sahabe olan İbni Abbas diyor ki: “Önünüzde ve arkanızda melekler vardır. Yanınızdan çekildikleri tek zaman, Allah’ın sana zarar gelmesini takdir ettiği zamandır.”  Ve bu zarar, ana rahmindeyken yine bir melek tarafından yazılmıştır. Ölüm tarihimizin, ömrümüzün, gitmemiz gereken yerler ve bunların zamanı ve dahi şimdiki anımız. Yani, o melekler ölüm buyruğu geldiği zaman ruhun başka bir grup meleğe devredilmesi için çekiliyorlar. Ya cennet kefeni ya da cehennem kefeni ile.

Kaynakça 1 | 2

INSTAGRAM

ahsen blog
observations, interviews, and what's more • enjoy! ✌ • 📨blog.ahsen@gmail.com
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Meyve Salataları Üzerine
greyfurt lime portaka

Meyve Salataları Üzerine

Sonraki
Müziğin İçinde Kaybolmak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.