Ölmek İstemiyorum!..

Ölmek İstemiyorum!..

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ

Yapılan araştırmalara göre her 10 bireyden 1 i kadın olmanın avantajlı olduğunu düşünüyor bana göreyse erkek olmak avantajlı ilerleyen satırlarda nedenini açıklıycam. Araştırmaya türkiyeden katılan bireylerinse %57 si erkek olmanın avantajlı olduğunu söylüyor. %27 si ise bir fark olmadığını söylüyor. Küresel kamuoyunun hemen hemen yarısı ise evde çocuk bakımında eşit haklara sahip olması konusunda yeterli aksiyonun alınmadığını söylüyor.

Türkiyeden katılan bireylerde kadın-erkek eşitliği hakkında yapılması gerekenler konusunda özellikle KADINA ŞİDDETE önleyecek yasalar ve eğitim konusunda vurgu yaptığı görülüyor ama çoğu kişide şuan kadın cinayetleri kadına şiddet bir hayli artmışken bir yol bulup önlerine geçmeliler. İlerleyen satırlarda kadına şiddet konusunda yazılar yazacağım.

Bu gün dünyada ki insanların yarısı erkek olmanın avantajlı olduğunu düşünüyor. Her yıl Dünya Kadınlar Gününde; dünaynın farklı sayısız noktasında küresel ortak bir anlatımla gündeme getirilen sorunların başında; kadına şiddet, cinayetler, adelet konusunda yetersizlikler  geliyor. Araştırmalara verilen yanıt ise; BU KONU HAKKINDA DÜZENLENEN HÜKÜMET POLİTAKALARININ BEKLENTİLERİ KARŞILAMADIĞI SÖYLENİYOR. Türkiyenin dörtte üçü ne kadar kadın erkeğin eşit olmasını gerektiğini söylesede bi umut ışığı görebilmek çok zor maalesf ki.

Biraz konunun derinlerine inmek gerekiyor anlamak için biraz derinlerine inelim.  Kadın erkek eşitsizliği çok eskilere dayanıyor, önceden kız çocuğu olacağını duyan eşler hanımlarını el üstünde tutması gerektiği yerde, dövüp neden erkek değil diyormuş. Bazı duyumlar var kadınlar, kız çocukları diri diri gömülüyormuş şimdi bunları duyunca bazı insanın tüyleri ürperiyor bazıları ise en  mantıklısı diyor diyor ama şunu düşünmüyor; kadın  olmasaydı bütün yük onda olucaktı yemeği kim yapıcak eve geldiğinde hazır sofraya oturuyor, çamaşırları kim yıkayıp ütüleycek kıyafetleri yıkanmış ütülenmiş bir şekilde dolabında oluyor. Çoğu erkeğin gözünde de kadınlara hizmetçi gözüyle bakılıyor. Kadın eve baksın yemek yapsın  çocuk baksın çoğu sorumsuz erkekte gezsin. Bi haber izlemiştim, kadın doğum yaparken eşi de düğün yapıyor hemde evli olduğu halde sebebi ise ev pis oluyormuş, çamaşırlar yıkanmıyormuş işte bu örnekte demek istediğim  şeyler. Bir kadını dul bırakıp başka kadına gidiyor ve yeni evlendiği kişide bunları biliyor bu insanlar neyin kafasında anlamış değilim anlamakta pek istemiyorum işin doğrusu. Şunu düşünemiyor bu adam onu dul bir şekilde bırakıyor benide bırakabilir işte çoğu insanımız bu akıl konusunda kıt. Türkiyenin genel sorunlarından biride empati kuramama çoğu kişi empati kuramıyor. Empati kuramamanın sonucunda da cinayetler, şiddetler artmakta. Ülkemizi türkiyenin gelişmesi gereken o kadar konu çıkıyor ki düşününce.

Ölmek İstemiyorum!..

Gelelim küresel sonuçlarda da %57 erkekleri avantajlı bulmamızın nedenleri; gece sokakta dolaşsan sana sarkıntılık yapan, taciz yada tecavüz eden yok yada böyle bir ihtimal. Cinsel ilişkiye girsen kaybedeceğin hiç bir şey yok, 15 yaşından sonra neredeyse özgürsün, sorumluluğunu taşıyacağın bir ev yok yada her sabah uyanıp okula göndereceğin bir çocuğun sorumluluğu,kızlar okumasın anlayışı var, okuldan gelince onları doyurma, ödevlerini yaptırma derdin de var kadınların taşıdığı o kadar çok sorumluluğu var ki saymakla bitmez. Asıl deyinmek istediğin önemli konulardan biri ise kadın cinayetleri ve kadına şiddet. Bunu tertemiz bir sayfada anlatmak istiyorum o yüzden yeni sayfaya bembeyaz bir sayfaya geçelim her ne kadar onu yaşayanların kayatı kapkaranlık olsada…

2020 MAYIS AYI ÖLDÜRÜLEN KADINLAR, ÖLDÜRÜLDÜKLERİ YERLER, KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜKLERİ, HANGİ BAHANELERLE ÖLDÜRÜLDÜKLERİ

Sadece mayıs ayında 21 kadın öldürüldü ve bu sadece gündeme yansıyanlar. Kadınların kimler tarafından öldürüldükleri, şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça önleyici tedbirler almadıkça cinayetler boyut değiştirirerek durmaksızın devam ediyor edicekte.

Kadınlar Hangi Bahanelerle Öldürüldü

%81 Tespit Edilemeyen

%14 Hayatına Dair Karar Alma

%5 Ekonomik

Nisan ayına göre yardım isteyen kadın sayısı yüzde elli beş arttı. Düşmesi gereken yüzdeler hızla artış gösteriyor ve bunun önüne geçilmedikçe daha da kötü bir dönemde yaşıyacağız. Kadına şiddete tanık olan başvurusu da yüzde altmış arttı. 

 Kadınları Kim Öldürdü

%5 Oğlu

%10 Tanımadığı Biri

%10 Birlikte Olduğu Erkek

%14 Tespit Edilemeyen

%24 Tanıdık/Akraba

%38 Evli Olduğu Erkek 

Öldürülen 21 kadından ikisinin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi. Sekizi evli olduğu erkek, ikisi birlikte olduğu erkek, üçü tanıdık biri, üçü akraba, biri oğlu, ikisi tanımadığı biri tarafından katledildi.

Kadınlar Nerede Öldürüldü 

%5 arazi 

%5 araba

%9 tespit edilemeyen

%33 sokak

Öldürülen Kadın İsimleri

Zekiye Of, Sema Aslan, Zeynep Şenpınar, Seher A., Münevver Albaç, Ceren Kultaş, Fatma Günay, M.Ç., Rukiye Çerman, Hülya Özmen, Canan Nergiz, Selma Tetik, Gülnur Kocabaş, Sevilay Alkaç, Fatemeh Alidadishamsabadi, Fatma Kökoğlu, Selda Geredeli, Selda Başaran, Gül Karadağ, Bahriye Dalyan, Nurcan Polat…

 ÖZGECAN ASLAN CİNAYETİ (11 ŞUBAT 2015)

Çağ üniversitesinde okuyan Özgecan eve gitmek için bindiği minibüs şöforü tarafından tecavüz edilip yakılarak öldürüldü. İşte cinayetin detayları…

Çağ üniversitesi 1. Sınıf öğrencisi olan özgecana ulaşamayan ailesi geçen Çarşamba kayıp olduğu hakkında dilekçe verdi karakola. Üniversiteli özgecan ailesi, arkadaşları, polis tarafından her yerde aranırken daha önce jandarma tarafından  şüphe üzerinde durdurulup bırakılan 33 B 8756 plakalı minibüs Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe ile birlikte ele geçirildi.

Özgecan arkadaşlarıyle Mersinde ki evine gitmek için bir arkadaşıyla halen Tarsus ilçe jandarma komutanlığında sorgulanan cinayet şüphelesi Suphi Altındöken’in minibüsüne bindi. Tarsusta oturan arkadaşı inince Özgecan tek kaldı. Şöfor Suphi Altındöken Mersin’e D-400 karayolundan gitmesi gerekiyorken güzerhah değiştirerek  Mersin-Tarsus otoyoluna saptı. Başına kötü bir şey gelceğini anlayan Özgecan tepki gösterip onunla tartıştı. Yola devam edip tenha bir yerde durdurdu ve tecavüz etmeye kalkıştı Özgecan yanında taşıdığı biber gazını sıkarak karşı koydu. Boğuşma sırasında Özgecan tırnaklarını yüzüne geçirerek direndi. Suphi A. Bıçağı çıkarıp defalarca Özgecan’a sapladı, ardından da araçta bulunan demir sopayla kafasına vurarak öldürdü.

Cesedi ortadan kaldırmak için babası ve babasının arkadaşından yardım istedi. Benzin alıp ormanlık bölgeye götürüp Cinderesinde yakarak cesedini de ortadan kaldırdılar.

EMİNE BULUT CİNAYETİ

18 Ağustosta Kırıkkale de bir lokanta da velayet davası için eski eşiyle buluştu Bulut  bazı şeylerden habersizdi aklına gelmeyecek şeyler…

Bulut bunun normal bir buluşma olacağını zannediyordu fakat eski eşi Fedai Baran (43) için planlar değişikti. 10 yaşında ki kızı ile buluşma yerine gitti, konuşma esnasında tartışma çıktı ve Bulut bi fırına sığındı Baran fırına girip eşini boğazından bıçaklayarak öldürdü Emine Bulut kızının önünde kanlar içinde kaldı. Son sözleri ise BEN ÖLMEK İSTEMİYORUM OLDU.

En temel hakkımız olan yaşama hakkının bile elimizden alındığı bir ülkede yaşıyoruz bu yazdıklarım sadece ikisiydi bunlardan binlerceleri var, bazılarını ise bilmiyoruz. Kadınların eller üstünde tutulması gerekirken ayaklar altında eziliyoruz.

SUSMAYIN, SUSTURMAYIN CAHİL OLMAYIN ŞU DÜŞÜNCEYİ AKLINIZDAN ÇIKARIN “O ONUN KARISI İSTEDİĞİNİ YAPAR ONA” BÖYLE BİR ŞEY YOK BİZ KADINLAR SİZİN TAPULU MALINIZ DEĞİLİZ.

BİZ SİZLERLE ERKEKLERLE EVLENİRKEN YENİ BİR HAYAT BEYAZ BİR SAYFA DİYORUZ BAZI KADINLARIMIZ İÇİN O BEYAZLIK ZİFİRİ KARANLIĞA DÖNÜŞÜYOR, DÖNÜŞTÜRMEYİN. ERKEKLİK; ŞİDDETLE, KÜFÜRLE OLMAZ SAYGI, MERHAMET, SEVGİ İLE OLUR. ACIMASIZ OLMAYIN.

KARARTMAYIN HAYATIMIZI 12-13 YAŞINDA Kİ KIZ ÇOCUKLARIMA TECAVÜZ ETMEYİN GELECEĞİN KADINLARININ HAYATINI KARARTMAYIN, OKUMAMIZA DESTEK OLUN, ENGEL DEĞİL, SARAYLARDA YAŞAYALIM ÇOK PARAMIZ OLSUN DEMİYORUZ AMA EVİMİZDE, YUVAMIZDA HUZUR OLSUN İSTİYORUZ.

ÇOCUĞUMUZ YORGANI KAFASINA ÇEKİP SESLERİ DUYMAMAYA ÇALIŞSIN YADA ANNESİNİN GÖZLERİ ÖNÜNDE ÖLDÜRÜLMESİNİ İSTEMİYORUZ. ONLARIN MESLEK EDİNİŞİNİ DİPLOMA ALMALARINI İSTİYORUZ.

BU GÜNÜN DELİKANLILARI GELECEĞİN EŞLERİ, BABALARI EŞİNİZİ, ÇOCUĞUNUZU ÇOK SEVİN, EL ÜSTÜNDE TUTUN ÇOCUĞUNUZU, ÇOCUKLARINIZI OKUTUN ONA İYİ BİR GELECEK VAAT EDİN BUNLARI YAPMAK ZOR DEĞİL Bİ KİŞİ DEĞİL TOPLUMUMUZUN ZİHNİYETİNİN DEĞİŞMESİ LAZIM, BİR KADIN GECE 12 DIŞARDA DOLAŞIRKEN TECAVÜZ EDİLİNCE TECAVÜZCÜ SAVUNMASINDA O SAATTE DIŞARDA NE İŞİ VARDI DİYEMESİN.

TOPLUMSAL DEĞİŞİM VE KADIN HAKLARININ DAHA ÇOK GÜNDEME GELMESİNİ İSTİYORUZ.

 

SUSMUYORUZ SUSTURMUYORUZ..

sessizliktekiçığlık
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dijital Kaynaklar Nelerdir? Dijital Kaynaklar Nasıl Kullanılır?
dijital kaynaklar nelerdir?

Dijital Kaynaklar Nelerdir? Dijital Kaynaklar Nasıl Kullanılır?

Sonraki
Zor,

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.