Ölmek İçin Yaşamak; Tavsiye Kitap "Kanser Koğuşu"

Başından geçenleri tüm çıplaklığı ile yazmak, ancak o raddeye geldiğinizde herkes bilsin diyedir.  Artık korkular saklanmaz, esrarlı cümleler aranmaz, geçiş adımları apaçık dille anlatıcıyı başka bir huzura taşır. O, bir görevi yerine getirmenin şansını bulanlardan sayar kendini. Bir yazar olarak tüm yaşantısı boyunca kendini ifade etme konusunda sıkıntılarla karşılaşan Soljenitsin, yakalandığı hastalığı anlatırkende yanında kimsenin bulunmadığı gerçeğini bir kere daha haykırıyor.

Kanser Koğuşu, yaşanmış bir hayatın, modern Rus edebiyatının usta kalemi Aleksandr Soljenitsin eseri. Ölüme adım adım gitmekte olan yazarın kanserle mücadelesini Sovyetler panoramasında anlatan kitap, duygu ve düşüncenin yanı sıra isyan içeren alt metni ile okuyucuyu sarsıyor.

Ölüme karşı tek silahı bile olmayan insanlığın, amansız hastalık karşısında her türden duruşunu ifade eden Kanser Koğuşu kitabı 1966 yılında Rusya’da basıldıktan bir yıl sonra yasaklandı. Devrimci ideallerin politik gerçeklik karşısında irdelenmesini hastane ortamında ele alan Kanser Koğuşu 466 sayfa boyunca tiranlığın karşısına onuru oturmuştur.

Korku, hastalık, içi yakan acılar, tükenen umut, zorlu bekleyiş, gittikçe soğuyan davranışlar biraz politik, biraz medikal ortam ama çokça insani duygunun egemen olduğu bu kitap,  ortasından sona doğru akıcılığı ile farklı bir boyuta taşıyor insanı.

Son sayfalarında okuyucuyu ters köşeye yatıran, insanın umutsuzluk çemberindeki tutum, davranış ve duygularını harmanlayan, gözleri buğulandıran Kanser Koğuşu, İkinci Dünya Savaşı dönemini kendi diliyle anlatan ve kesinlikle bugünkü gözle baktığımızda kitabı anlamak için vereceğimiz çabaya değer bir eserin elimizde olduğunun kanıtıdır. 

Ömrü hapislerde, kamplarda geçen, vatandaşlıktan çıkarılan ve kansere yakalanan Soljenitsin, “Gulag Takımadaları” kitabında çalışma kampı hayatını da benzer üslupla anlatmaktadır. 11 Aralık 1918 doğumlu yazar, ülkesinden ayrı kaldığı sürgün yılları sonrasında ancak 1994 yılında Rusya’ya dönebildi. 2008 Yılında kalp yetmezliğinden hayata veda eden Soljenitsin, 2007 yılında Putin’den ödül almıştır.

Eğer,eski kitap koleksiyonuna bir kitap daha ekleme düşüncesinde iseniz, Nobel Ödüllü bu kitap önerimizi değerlendirebilirsiniz.

verifone
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayallerinden vazgeçme

Hayallerinden vazgeçme

Sonraki
Yalanı yakalamanın 5 yolu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.