öfkenizin kişiliğiyle konuşun!

Bugün öfkemizin kişiliğinden bahsedelim istiyorum.önce öfkeyi tanımlamak lazım geliyo sanırım

Öfke Nedir?

Öfke araştırmalarında uzmanlaşmış bir psikolog olan Charles Spielberger’e göre öfke, “hafif kızgınlıktan, şiddetli öfke ve hiddete kadar değişken yoğunlukta hissedilen, bir duygu durumdur”.

Başkasının öfkesini düzeltmek her zaman daha zordur. Öfkelendiğiniz zaman kendinize ‘Hangi düzenim bozuldu?’ diye sormamız lazım. Öfkeye yangın modeliyle yaklaşmamız lazım. Bir yangın çıktığında önce söndürülür, sonra soğutulur sonra nedeni araştırılır. Öfke de aynı şekilde, öfke anında en güzel ilaç ertelemek duygusudur. Kendi öfkemizi önce söndüreceğiz, sonra soğutacağız sonra da neden diye düşüneceğiz kendimiz için.Öfkeli anlarda karar vermeme duygusunu hepimizin ögrenmesi gereken bir durumdur.

Hiç elinizi kalbinize koyup öfkenizle konuşmayı denediniz mi?

Aslında öfkenizin çığlık çığlığa hali size sesini duyurmak içindir. Hani bilirsiniz ya bazen bardak kırıldı diye öfkeden deliye dönersiniz ama mesele bardak degildir. Belki bir telefon görüşmesinde duydugunuz bir söz, belki iş arkadaşınızın sizi kullanma hali , belki en sevdiginizin kalbinize verdiği ince bi sızının bıraktığı öfkedir. Ama öyle bir duygumuzu bastırma hali yaşarsınız ki kuş uçsa kanadı niye var diye öfkeli hissedersiniz. Kendinize anlam veremez duygu durumunuza sinir olursunuz. 

İşte biz hiç öfkemize kulak vermeyiz! 

neden öfkelisin bu kadar? 

seni katran karası yapan nedir?

Bu kadar yogun duygular hissetmen için ne degişti?

Öfkemizin şöyle bir başını sıvazlamayız. Ah be neler çekiyosun benden igne atsam yere düşmez yüregimde herşeye öfke duyuyorum demeyiz. Tüm yük bildigimiz duygularımızı heybesinde öfke taşır.

Ah dile gelip konuşsa bagıra çağıra…Senin kendine yaptığın gibi…’ 

Nedir benden istediğin her insan çok başarılı olmak zorun da degildir  ‘

” Nedir senden olmayan insanların sorunlarını kalbine yükleyişin”

‘Konundu komşundu altı üstü nedendir iki cümleyi aklına kazıyışın’

‘Nedendir beni bozuk para gibi harcayışın’

ahh bir bilsen daha neler söyler dili olsa                         En çok güneşin ay ile yer degiştirdigi karanlığın gece lambalarına eşlik ettiği gecelerde  aklında belirir. Cevabını veremedigin söze, yolunu kesen şoföre, kalbini kıran sevgiline , canını sıkan abine veremedigin onca cümle… 

Öfkemizi dinleyip düşünce biçiminizi değiştirmek ona en iyi gelen ilaçlardan biridir. Öfkeli insanlar lanet okumaya, küfretmeye ve düşüncelerini ifade etmek için yüksek duygusallık içeren ifadeler kullanmaya meyillidirler. Gerçek şu ki sayıp sövme kısmı kolay olandır. Kızgın olduğunuzda, düşünceleriniz mübalağalı ve aşırı dramatik olabilir. Bu düşünceleri daha basit anlaşılır ve olumlu olanlarla değiştirmeyi deneyin. Kendi kendinize “Çok korkunç, çok kötü, her şey mahvoldu” demek yerine “Bunaltıcı bir durum ve benim bu duruma kızmam anlaşılabilir fakat bu dünyanın sonu değil ve kızmış olmam hiçbir şeyi çözmeyecek” deyin. 

Şimdi bu kız da ne diyor böyle söylemesi kolay öfke öyle kolay durdurulmuyor ki demeyin. 

Kalbimi sürekli sıkan nefes alırken düğüm düğüm olduğum sanki asla affedemicekmişim gibi hissettiğim duygularımla konuşmayı denediğimde tüm kızgınlığımın kendime olduğunu öfkemin benimle konuşmak için daha yüksek sesle konuştuğunu fark ettiğimde içimde birşeyler degişti.

Degişir dostlar , degişim zordur çakıllı yolları ucsuz bucaksız görünen ufuk cizgisi hiç olmayacakmış gibi gelir.Öfkemizin kişiliği sizce nedir?Seninkinin kişiliği ne?Kimisi öfkelendiğinde bile çok naif benimki asla böyle degil deriz.

Her birimizin öfkesinin kişiliği sesini ne kadar duyurduğuna bağlı olarak şekillenir. Duygularımıza isim koymayı bilmeyiz.

Hissetiğin o yogun duygunun adı ne biliyormusun?   Bir çoğumuz yaşadığımız bu yogun duyguya isim bile vermeyiz. Vermeye de korkarız çünkü adı öfkedir hiddeti simgeler yakıştırmayız. 

Kendinle baş başa kal elini kalbine koy gözlerini kapat dinle öfkeni 

evet evet dogru duydun kulak ver dinle öfkeni neler diyecek sana

konuş onunla başını sıvazla , seninle olduğu için gerektiğinde yardımcı olduğu için teşekkür et. 

Seni anlıyorum ve duygularımız için çabalıyorum çığlık atmana gerek yok seni duyabiliyorum ‘ diyerek kalbine telkin ver. Herşey hemen olmak zorunda degil herşey çok güzel olucak seninde yardımın gerek….

 Kalbimize verdigimiz tüm olumlamaların pozitif olarak faydasını görürüz canlarım. Bedenimizin taşıdığı her duygu gibi öfkemizde bir lutuftur. Yeterki dinlemeyi ögrenip derslerimizi güzel alıp öfkemizin kişiliğini güzelce oluşturalım.

Hadi bu gece bi öfkemize el sallayalım.İçinizda bastırılmış duygu kalmasın.Gözyaşı pınarlarınızda biraz sagnak yağış yaşayabilirsiniz.Unutmayın yagmurdan sonra dogan güneş gökuşağının habercisidir.

sevgiylee kal güzel okuyucu

Esma Deren
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
MADAM C.J. WALKER
Sonraki
ALTAY BAYINDIR VS HATAYSPOR

ALTAY BAYINDIR VS HATAYSPOR

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.