Neden varsın?

Dünkü duygusal çöküntünün ardından kendimi varoluşsal problemlerle boğuşurken buldum yine. Herkes hayatının bir bölümünde ben kimin, neden varım, tüm bu olanların amacı ne? Gibi sorular sormuştur. Bu sorular gerçekten de çok uzun bir sürecin başlangıcını oluşturuyor. Yapmamız gereken sadece ardı sıra gelen soruların peşini bırakmamak. Sorgulamak, araştırmak vs. 

Bunları söylemek çok kolay; yapmak da zor değil. Asıl bu süreçte insanı dibe götürecek şey duygusal olarak ne hissettiğiniz. Çünkü soruların cevabını bulmanız belki uzun sürecek,belki tatmin olmayacaksınız ve çevrenize bakacaksınız, aslında çoğunluğun bu tarz problemlerin olmadığını göreceksiniz. Kendinizi yabancılaşmış hissedeceksiniz. Belki inancınız sarsılacak. Kendinize olan,yaşama olan, yarına olan inancınız. Geriye bir bilinmezlikle yapayalnız kalabilirsiniz. Ve kocaman boşluk.. İşte o boşluk başta masum gelebilir ama karadelik gibi sizi ansızın içine çeker. 

Bu süreçte öncelikle bilmeniz gereken şey yalnız olmadığınız. Ve eğer ki bir şeye bağlı olmadan yaşamaya alışık değilseniz muhtemelen size yakın gelen, tatmin olacağınız bir inanç, düşünceye kapılacaksınız. Belki konumunuz değişecek belki fikirleriniz, bakış açısınız. İnsanlar sizin beklediğiniz tepkiyi vermeyebilir. Ki genelde işleri zorlaştırmayı severler. Bilmeniz gereken sizin doğrunuzun size ait olduğunu.

Yani neden varım dediniz ve kendinizce bir amaç belirlediniz. Bu tamamen size ait. +Kendinizi tanımaya yönelik adımlar atıyorsunuz doğruluğu veya yanlışlığı tartışılamaz,bu sizin doğrunuz.  +Hiçbir şeye inanmıyorsunuz veya her şeye inanıyorsunuz; Kendinizi kötü hissetmeyin bu sizin inancınız.

Bunları söylüyorum çünkü bu koskocaman insan kalabalığı içinde o kadar doğrular var ki ve herkes o kadar eminki kendi doğrusunun en doğru olduğuna azınlıkta olan bir doğru görünce onu manipüle etmeye ,kendi doğrusunu kabul ettirmeye çalışıyorlar. Savaşmak, tartışmak gerçekten de çok yorucu ve bu sürecin sonunda pes eden nice insanlar var. Kadın olduğu için yada gay, travesti, hristiyan, ateist, siyahi, müslüman.. Sırf ait hissetmediği ve anlaşılmadığı için ya intihar etmiş yada katledilmiş. Farklı olduğunuz için, buradaki farklılıktan kastım yaşadığınız topluluktan ayrı düşüncenizin, doğrularınızın olduğu için kötü hissetmeyin. Savaşmaktan yorulursanız kendi içinize dönün. Cidden kimseyi değiştiremezsiniz.

yazar

Yazar: Zeynep-99

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.