Neden Esneriz? Neden Esneme Bulaşıcıdır?

Neden Esneriz? Neden Esneme Bulaşıcıdır?

Esneme durumu sadece insanlarda değil hayvanlarda da olan doğal bir durum olmaktadır. Neden esneriz? Sorusunun aslında tıbbi olarak bir açıklaması bulunuyor.

Tıbbi açıklamalara göre bu durumun nedeni, nefes alırken aldığımız havanın çok fazla oksijen içermesinden dolayı kanımızda da bulunan oksijen seviyesinin artışına neden olur. Bu durum karşısında ise vücut otomatik olarak uyanma durumuna geçer ve esnemeye neden olur.

Esnemek hakkında günümüz de dahi devam etmekte olan pek çok araştırma bulunuyor. Bu araştırmalardan birisi de beyin ve esneme ilişkisi olmakta. Bilim adamlarının fareler üzerinde devam ettirdiği bu araştırma sonucunda esneme meydana geldikten sonra önce beynin ısısının arttığı ardından ise ısının düşüş gösterdiği kanıtlandı.

Genellikle esnemek uyku öncesinde ve uyku sonrası süreçlerde gerçekleştiği için uyku ile bağdaştırılıyor. Bu durum ise şu şekilde açıklanabiliyor. Uyku ve yorgunluk halinde iken insan beyninin ısısı konusunda değişimler yaşanıyor.

Bu durumdan dolayı ise elde edilen bilgiler sonucunda aslında esnemenin beyinde bulunan ısı değişimi ile meydana geldiği düşünülüyor.

Neden Esneriz? Neden Esneme Bulaşıcıdır?

Peki Neden Esneme Bulaşıcıdır?

Bu durum için yapılan açıklama ise sadece empati olmakta. Elde edilen varsayımlara göre birinin esnediğini gördüğümüzde esnemenin nedeni beynin oyunları olarak karşımıza çıkıyor.

Biri esnediği takdirde empati kurmamızı sağlayan beyin bölümünün aktif bir hale geldiği düşünülüyor. Bundan dolayı da aslında esneme durumu karşısında esneyen kişiye karşı empati duyduğumuz için biz de esniyoruz.

Aslında bu tanımlama için net bir kaynak bulunmuyor ve bu konuda yapılan çalışmalar henüz devam ediyor. Ancak bu durumu destekleyen bazı deliller bulunuyor. Bu delillerden birisi ise şizofren hastaları olmakta.

Şizofren hastaları beynini çoğu zaman mantıklı ve doğru bir şekilde kullanamadığı için empati durumu bu hastalarda çok fazla rastlanmıyor. Empati durumun rastlanmayan hastalarda ise esneme yetisi neredeyse hiç olmuyor. Bu sonuçtan dolayı bilim adamları bu yoruma dayanarak esneme ve empati durumunu kanıtlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapıyor.

Üstelik esneme hakkında yapılan bu yorumların aynı zamanda hayvanlar üzerinde de aynı şekilde olduğu düşünülmektedir.

 

Edip Okrat
Uzman Doktor
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Merhaba, ben

Merhaba, ben

Sonraki
Ayağa kalkın, Gülümseyin. Şimdi Esneyin
Ayağa kalkın, Gülümseyin. Şimdi Esneyin

Ayağa kalkın, Gülümseyin. Şimdi Esneyin

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.