İnsanda Kuduz Ölümü Nasıl Gerçekleşir? (18+ Video)

kuduzdan ölen adam

Bitlis’te başıboş köpek tarafından ısırıldığı için kuduz olan 12 yaşındaki M.E. hayatını kaybetti. Ben de farkındalık oluşması açısından kuduz sebebiyle ölen bir hastanın eski bir videosunu sizinle paylaşıyorum.

Aşağıdaki video İran’da kuduza yakalananların tedavi için geldikleri Pasteur Enstitüsü‘nde çekilmiştir. Video sizi rahatsız edebilir fakat bunlar yaşanmış tıbbi olarak kayda geçmiş gerçekler. Kuduz bir köpeğin sizi ısırması durumunda eğer kuduz aşınız yoksa sonucu maalesef aşağıdaki gibi olacak.

Videoda kuduz hastası adam 3. günde huzursuzluk hissetmeye başlıyor. Kuduzun en belirgin özelliği ise yutkunma refleksindeki zorlanma ile devam ediyor. Sıvı boğaza ulaştığında kuduz hastası kişi istemsizce tükürme/çıkarma refleksi gösteriyor. Aynı zamanda buna kas kasılmaları da eşlik ediyor. Hydrophobia olarak bilinen sudan korkma durumu gerçekleşiyor.

Solunum için gerekli kaslar da yutkunma refleksinden etkileniyor. Bu nedenle boğulma ve hava almaya çalışma durumu gerçekleşiyor. Hasta yutkunmadan kaçındığı için birikmiş tükürüğü bir kaba tükürmeye başlıyor.

5.günde tükürük aşırı derecede artıyor ve sürekli devam ediyor. Göz bebekleri genişliyor ve aşırı terleme başlıyor. Kuduz hastalarında gerçekleşen kasılmalara önlem olarak hasta ellerinden ve ayaklarından bağlanıyor.

Sonrasında hasta artık kendini kaybetmeye başlıyor ve felç oluyor. Daha da sessizleşiyor ve komaya giriyor. Kaçınılmaz son olan ölüm ise onu takip ediyor.

Yukarıdaki içeriğin bazı kitleler için uygunsuz veya rahatsız edici olduğu tespit edildi.

Video linki: https://www.youtube.com/watch?v=IX82DVnwxhY

Kuduz Nedir?

Kuduz, kuduz bir hayvanın, genellikle bir köpeğin veya çeşitli vahşi memelilerin ısırmasıyla insanlara bulaşan ciddi bir ensefalittir. Bilinen bir ısırık olmasa bile belirli yarasa türlerine maruz kalmak da kuduza yol açabilir.

İran’da kuduzdan ölen hasta

Kuduz Klinik Özellikler

Virüs, yara bölgesinden periferik sinirler boyunca yükselerek MSS’ye girdiğinden, kuluçka süresi (genellikle 1 ila 3 ay arasında) yara ile beyin arasındaki mesafeye bağlıdır. Hastalık halsizlik, baş ağrısı ve ateş gibi spesifik olmayan semptomlarla başlar, ancak bu semptomların yara çevresindeki lokal parestezilerle birleşmesi tanı koydurucudur. Enfeksiyon ilerledikçe, etkilenen birey olağanüstü MSS uyarılabilirliği sergiler; en ufak bir dokunuş acı verir ve şiddetli motor tepkiler konvülsiyonlara kadar ilerler.

Yutkunma sırasında yutak kaslarının kasılması ağızda köpürmeye neden olur, bu da su bile yutmaktan kaçınma (hidrofobi) yaratabilir. Meningismus ve hastalık ilerledikçe sarkık felç görülür. Değişken mani ve stupor dönemleri komaya ve solunum yetmezliğinden ölüme kadar ilerler.

cringefest
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kış İçin Bot Modelleri
Sonraki
İş Hayatına Adım At; Kariyerine Yardımcı Olacak Uygulamalar

İş Hayatına Adım At; Kariyerine Yardımcı Olacak Uygulamalar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.