NEDEN ÇALIŞMAK?

BEN NEDEN ÇALIŞIYORUM?

            Annem hep bizim okumamızı ister.Eminim bu sadece benim annem için geçerli değildir. Şöyle tanımlayım:Anneler hep’’Keşke ben de okumak için çaba gösterseydim Şuan sizin yerinizde olmayı çok isterdim. Kızım , oğlum gelecekte çok pişman olursun çalışın yavrum çalışın kuzularım.’’ Bizler de tabi ki bu sözü sık sık duymamak için az da olsa kendimizi ders çalışmaya veririz. Yani en azında ben birazcıkta bu sözleri duymamak için çalışıyorum. Ama genellikle hepimizin hedefi hep aynı gelecekte işim olsun geçimi sağlayım.Ama şunu hiç düşündünüz mü? ‘’Ben neden çalışıyorum?

A: Nasıl yani işte söyledin ya gelecekte işim olsun diye.

B: Benimde farklı değil.

Ve birçok kişi bunu söyler…J

Ama bence kendinizi bunlarla kısıtlamayın .Gelin bunun nedenlerini daha geniş düşünelim.

ÇÜNKÜ

         Şimdi seninle biraz düşünelim.’’Sen Aslında Kimsin?’’

‘’15 yıldır ders çalışan yetişkinliğe  3 yaş kalmış ama hala çocuksun diye hitap edilen masum ve sevecen olmaya çalışan bir çocuk.’’

         Bir dakika ya bu kadar mı?Ama niye bu kadar kısa …

         Peki tamam şimdi de şu sorunu cevabını düşünelim:’’Kim Olmak İstiyorsun?

         ‘’Lise ve Üniversiteyi bitirip  doktorluk diplomamı alıp klinik açmak istiyorum.Bunun yanında dublaj sanatçılığı oyunculuk ve ressamlık yapmak aynı zamanda …

         Tamam yeter içim şişti neredeyse diğer cümlenden daha az kelime kullandın ama cümlen dopdolu.Ama niye şimdin bomboş da geleceğin dopdolu? Aslında şunu demek istiyorum yapacaklarını geleceğe bırakma şimdiden başla.

C: Nasıl yani… Liseyi atlayıp üniversiteye geçebileceğimi düşünmüyorum.

         Sanırım tam olarak anlatamadım 

Fark ettiysen gelecekte yapmak istediklerin arasında   sadece mesleğin yok . Gelecekte yapmak istediğin hobilerini yazmışsın.Bunların arasından resim yapmayı ele alalım bakalım şimdiden ne yapabiliyoruz.

         Öncelikle internetten resim tekniklerimizi pekiştirelim.(Sonuçta teknoloji çok gelişti.) Bak bakalım bildiğin ya da bilmediğin neler var. 

       Sonra daha önceki resim yarışmalarını araştır hangi konular üzerine resimler yapılmış .Bulduğun konulardan birini ele al ve sanki o yarışma için yapıyormuşun gibi resmini yap. O resim yarışmasındaki resimlerle karşılaştır beğenmediysen yenisini yapmak için uğraş göster emin ol başaracaksın.

       Resim yeteneğinin iyi olduğun kararına varınca bir resim yarışmasına katıl emin ol kazanacaksın ama bir aksilik olurda kazanamazsan yılma tekrar dene bu sefer garanti kazanırsın.

Gördün mü bak .Şimdiden hayallerinden biri oldu bile.

BİR SORU DAHA 

            Şimdi, gelecek dedik , başla dedik, şimdi bir de ‘’Neden çalışıyoruz?’’ sorusuna tekrar dönelim. Sence neden çalışıyoruz? Bence bize çalış denildiği için. Çünkü fark ettiyseniz 70 yaşında bir teyze bile çalışın diyor. Bana bu çok komik  geliyor. Teyze hayatta kalmakla uğraşmak yerine benim ders çalışıp çalışmadığımı sorguluyor. Birde büyük abla abileri örnek göstermeleri çok canımı sıkıyor.

Teyze : Çalışın yavrum çalışın.

Ben: Teyze çalışıyoruz zaten .

Teyze : Olsun siz yinede çalışın.

         Bu nasıl muhabbet ya…

         Bir de Biriyle sohbet ederken dersler nasıl gidiyor var . Zaten yılın 10 ayını ders çalışmaya vermişim oturup sohbet ediyim kafa dağıtırım diyorum yok. Yine ders yine!

         Geçe yaz denizde kuzenimle sohbet ediyorum.Bilin bakalım konu ne ? Tabi ki yine ders, yine okul.

Kuzenim: E senin okulun nasıl gidiyor?

Ben: İyi seninki

Kuzenim : Geçen okulda noldu biliyormusun?

Benim Kafam: Hayıııııııııııır!!

         Saygımdan dinlemeden geçemiyorum. Herhalde yaşıtım konuşacak başka konu bulamadı . Annemlerin yanına gidiyorum değişik şeyler konuşurlar diye ama;

Annem: Bizim bir ingilizceci vardı çok zor sorardı.

Ablam : Benim matematikçim zor soruyordu.

                                                      (…)

         Yine mi okul !!!

YETEEEEEEEEEEEEEEEER!

Bir Düşünce Bir Yazı
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Karar veremiyorum
Sonraki
Dijital Kaynaklar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.