NASIL YOUTUBER OLUNUR?

                              

   Zaman değişiyor ve bununla birlikte teknoloji de gelişiyor. Bu yüzden insanların iş anlayışı da git gide değişiyor. İnsanlar teknolojinin gelişimini de kullanarak yeni iş alanlarına atılıyorlar. Bunlardan biri de içerik üreticiliği. Binlerce insan belki de milyonlarca insan içerik üreterek para kazanıyorlar. Bende kendi içeriklerimi youtube platformundan üretiyorum ve insanlarla paylaşıyorum. Bu yazımda sizlere youtube’a nasıl içerik üretilir? Ve youtube deneyimlerinden madde madde bahsedicem.

  • BU İŞİ SEVMEK  

   Her işte olması gereken bir özellik bu bana göre. Öncelikle bir işe başlamak ve kendinize ait bir şeyler ortaya koymak istiyorsanız o işinin gerektirdiği özellikler ile sizin sahip olduğunuz becerilerinizin örtüşmesi gerekiyor ki kişisel anlamda zorlanmayın. Tabi ki zorlanacaksınız fakat bu zorlanma hayatın gidişatıyla ilgili zorluklar olacak önünüze çıkan engellerden ötürü olacak. Sizin sahip olmadığınız özelliklerden değil. Bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

  • CESARETLİ OLMAK 

  Youtube’a yeni içerik üretmeye başlayan insanların üzerinde sebebini bilmediğim bir baskı var. Çevresindeki insanlar o insanla sürekli bir dalga geçme eğiliminde oluyorlar ve bu durum yeni içerik üretmeye başlayan arkadaşımızın motivasyonunu düşürmesine ve belki de içerik üretmeyi bırakmasına neden olabiliyor.

   Oysaki ne güzel bir iş yaptığının bilincinde olsa içerik üreten kişi, çevresindekileri insanların alaycı davranışlarını duymazdan gelerek kendi işinin patronu olarak bu yola devam edebilirler. Evet yanlış okumadınız kendi işinizin patronu olabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Açıklayayım demek istediğimi, bir patron ne yapar kendi ürettiği bir ürünü insanlara satar. Şimdi diyebilirsiniz biz youtube da satış yapmıyoruz ki. Bunu da açıklayayım, hayatımız bir pazarlama üzerine kurulmuştur aslında düşünürseniz. Örneğin bir öğretmen saip olduğu bilgileri öğrencilere satarak para kazanır ve derslerinde başarılı olmuş öğrencilerbu bilgileri satın almış kişilerdir bunu bir pazarlama olarak düşünebiliriz. Bunu bu şekilde açıklayabilirim diye düşünüyorum. Siz de üretmeye devam edip kedni işinizin patronu olabilecek kıvama gelebilirsiniz ve kendi ürünlerinizi insanlara pazarlayabilirsiniz. Onların sizden faydalanmasına vesile olabilirsiniz. Tabi bunu yapmanız için en başta çevrenizdeki olumsuzlukları göz ardı etmeniz gerekiyor.

 

  • KONSEPTİNİZİ BELİRLEMEK  

   Bu konuda çok önemli bir konu aslında. Çünkü burda kendi benliğinizi buluyorsunuz. Unutmayın popüler olan şey her zaman doğru değildir. Kabul ediyorum belki popüler şeyleri çekmeye başladığınızda daha kısa sürede para kazanmaya başlayabileceksiniz fakat belirli bir yerden sonra istikrarınız kaybolmaya, motivasyonunuz düşmeye başlayacak. Video çekmeye enerjiniz kalmayacak. Oysa ki kendi konseptini belirleyerek o alanda içerik üretmeye yoğunlaşırsanız hem video çekme istikrarı sürekli olur hem de motivasyonunuz yüksek olan bir insan olarak istediğinizin parayı daha rahat kazanabilme potansiyeline ulaşırsınız. Para kazanma mevzusuna girmiyorum çünkü onunla ilgili bir yazı yayınladım onu da okuyabilirsiniz. Onu da katarsam buraya bu işin içinden çıkamayız.

   Bununla ilgili youtube kanalımda bir video çektim. Linkini bırakıyorum.

  • EKİPMANLAR 

   Eğer youtube’da içerik üretmeye yeni başladıysanız çok iyi kamera almanıza gerek yok. Özellikle maddi durumunuz onu alacak kadar iyi değilse zorlamanın bir manası yok. En başta dediğim gibi teknoloji gelişiyor ve elimizde olan telefonlar bazı kameralara taş çıkaracak özellikte. Başlangıç seviyelerinde iseniz sizin için önemli olan videoyu sunuş şeklinizdir. İnsanlara etkili bir konuşma yaparsanız insanlar zaten etkilenir ve bu yüzden kanalınız büyümeye zaten başlayacaktır.

   Benimde başlama serüvenim telefonla oldu. Geliştikçe daha iyi seviyelere geleceğimi biliyorum. Önemli olan kendinize güvenin.

  • YENİ ŞEYLERE AÇIK OLMAK 

Öğrenmeye açık bir insan olun. İnsanlar sürekli aynı tarz videoları görmekten sıkılırlar. Yeni seriler üretin, yeni montaj tekniklerini öğrenin ve insanların karşılarına öyle çıkın. İnsanlar yenilikten hoşlanırlar ve bunlar onların dikkatini çeker ve en başta da sizin ihtiyacınız olan şey insanların dikkatini çekebilmek. Yeni şeyler öğrenebilmek hem sizin için hem de izleyici için iyi olur. Bunun sebebi siz yeni şeyler öğrenebilirsiniz bu öğrendiğiniz şeyleri başka yerlerde de kullanabilirsiniz. İzleyici deyeni birini keşfeder ve kanala bağlılığı artar.

  • SABIRLI OLUN 

   Youtube’a bir video atıp da milyonlarca izleneceğinizi zannetmeyin. Eğer bu video çok viral bir video değilse eğer. Bir altyapı oluşturmalısınız. Bu altyapı ne kadar sağlam olursa sizin konumunuzda o derece sağlam olur o konuda. Siz sadece sabırlı olmayı öğrenin zaten ip bir yerden kopacak ve gerisi gelecek.

   Evet arkadaşlar youtube’a içerik üretmeye isteyen arkadaşlarımıza  kendi deneyimlediğim maddelerden bahsettim. Umarım sizde kendi işinizin patronu olabilmenin verdiği hazzı yakalayabilirsiniz. 

   Hee bir de unutmadan youtube kanalımı da bırakıyorum. Yorumlarınızı ve desteklerinizi bekliyorum.

 https://www.youtube.com/channel/UC5ztolEYc0SIp_1cUsPrypg

MUHAMMET ALİ KARABAĞ
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ATATÜRK
Sonraki
BUNU EN İYİ BEN YAPARIM

BUNU EN İYİ BEN YAPARIM

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.