NAMAZ KILARKEN NE DEDİĞİNİ BİLMEMEK

Fotoğraf sahibi: cottonbro studio (@cottonbro studio on Pexels)

Kovulmuş Şeytandan Rabbime Sığınırım
Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla
Yâ eyyuhâllezîne âmenû: “Ey iman edenler (ey iman ettiğini iddia edenler)!” Yani eğer mü’minseniz. Lâ takrabûs salâte ve entum sukârâ: “Sarhoşken namaza yaklaşmayın.” Ne zamana kadar? Hattâ ta’lemû mâ tekûlûn: [Nisâ Suresi – 43 . Ayet]  “Ne söylediğinizi bilinceye kadar (namaza yaklaşmayın).”
Peki, biz namaz kılarken ne söylediğimizi biliyor muyuz?
Bilmiyoruz. Allah’ın sarhoşken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın, diye emretmesinin sebebi; sarhoş olan kişinin ne söylediğini bilmemesinden ve söylediğinden haberdar olmamasından dolayıdır.
Allah; “sarhoşken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın” diye emretmiştir. Peki, ne söylediğimizi bilmiyorsak bir de namaz kıldığımızı zannediyorsak acaba halimiz nasıl olur! Fatiha’yı okuyoruz; ama ne söylediğimizi bilmiyoruz. Eğilip “subhane rabbiyel azim” diyoruz; ama ne söylediğimizi ne biliyor ne de tefekkür ediyoruz. Başımızı secdeye koyup; “subhane rabbiyel e’âla” diyoruz; ama ne söylediğimizi bilmeden başımızı kaldırıyoruz.
Allah ayette; “ne söylediğini bilmeden namaza yaklaşma” dedi. Peki, bu durumda; “ne söylediğini bilmesen de namazın olur” fetvasını verenler acaba öyle yapanların günahına girmiş olmaz mı?

Rıdvan Kaya
İlahiyat, elektrik, ziraat mühendisliği, ağız ve diş sağlığı okudum.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
QankaLand Eğitim Uygulaması
Sonraki
NAMAZ VAKİTLERİNDEKİ KOLAYLIK

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.