MUTLULAR DİYARI “AVUSTRALYA”

Avustralya;8.617.930 km karada ve 80.920km suda olmak üzere  toplam 8.698.850 km olan bir alana kurulmuştur ,hiç bir ülkeyle kara bağlantısı yoktur .Ayrıca Avustralya dünyanın en büyük 6. ülkesidir .25.760 km alana sahip sahillere ve plajlara sahiptir tüm bunları gezip görmek için 27 yılınızı ayırmanız gerekebilir.

18.yy. Avrupalıların ,Avustralya  topraklarını keşfederek yerli halk olan Aborjinleri katletmişlerdir  ya da köle olarak kullanmışlardır .Hâlâ günümüzde var olsalar bile sayıları çok azdır.

Ülke 6 farklı zaman dilimi kullanmaktadır .Nüfusun  hemen hemen hepsi kıyı kesiminde yaşamaktadır çünkü ülkesin %60’ı çöllerle kaplıdır .Aynı zamanda  Avustralya ‘nın  başka hiçbir ülkede ve kıta bulunmayan kendinde ôzgu bitki ve hayvanlara  sahiptir .En vahşi ve zehirli  bitki ve hayvanlarada ev sahipliği yapmaktadır . 

Genel bilgi;

Toplam nüfusu 25,36 milyon  ,başkenti Canberra,en büyük şehri sydneydir.Avustralya halkı hümanist ve yardım sever bir halk olarak  bilir .Genel olarak İngilizce konuşulir ama ülkenin yerli halkı olan aborjinler kendilerine özgü geleneksel dilleri konuşurlar bunun dışında İtalyanca ,Yunanca,arapça ve Vietnamca konuşulmaktadır .Konum olarakta Endonezya ,Papua Yeni Gine,Solomon Adaları ,Yeni Zelanda,Yeni kaledonya ve Doğu timora  ile komşuluk yapmaktadır .

Dini inanç:

Ülkenin resmi bir dini yoktur .Genel  çoğunluk  Hıristiyanlık (Katolik) ,geri kalan çeyreklik kısım ise atesit ve yerel halk olan aborjinler ise kendilerine özgü dinlerini sürdürürler .(ilk blogumda ayrıntılı olarak aborjinlerin  dini inançlarını yazmıştın ,okumayanlar bakabilir )

Etnik grup;%37avustralyalı,%31 İngiliz,%9 İrlandalı ,%7 İskoç,%4 italyan ,%4 alman,%3 Çinli ,%1 Yunan .ve kalan kısımda azınlıklar oluşturmaktadır .

İklimi;

 Genel olarak  yıl içinde kuraklık  ve nem hakim olur. Tropikal iklime sahiptir ve güney batısinda Akdeniz iklimi hakimdir . Tropikal iklimden dolayı yıl boyu  uzun süren yağmurlar görülmektedir .iklimi  , güney yarım kürede  bulunduğu için bizim iklimimizin tam  tersidir .

Avustralya mutfağı ; 

Oldukça çeşitli ve zengin bir mutfağa sahiptir .Bir sürü ünlü şefler yetiştirmiştir ve tüm dünyaya becerilerini göstermiştir en meşhur yemeği barbeküdür,Avustralyalılar genellikle açık havada yemek yemeği severler .En temel yiyeceklerde birbirinden acı sosları ve etleridir .Ülke tatlılariylada ün salmıştır anzak bisküvisi çok meşhurdur .

Kültürü ;

İnsanlar çok hoşgörü ve misafir perverdir. Eşitlik kavramına çok değer verirler  ve yardımlaşmak birinci gayeleridir ,mutlu olmak doğalarinda olduğu için mutsuz bir Avustralyalı görmeniz  çok zordur .Çok sakin ve rahattırlar ,şaka yapmayi çok severler ve özel günlerde büyüklerini ziyaret etmekten kaçınmazlar.Temizlik çok önemlidir ve hatta dünysnin en temiz  sokaklar buradadır ,burada çıplak ayakla araba sürmek serbesttir  eğer bir gün giderseniz ,sokakta çıplak ayakla yürüyen insanlarla karşılaşabilirsiniz .!

Özel günler ve festivaller ;

Avustralya günü; 26 ocakta kutlanır bu tarih İngilizlerin Avustralya ilk ayak bastığı tarih olarak geçer ve çok kültür oluşu ve çok uluslu olduğu için kullanır pazar gününe denk geldiği için genelde pazartesilerde tatil olur.

Canberra günü;Her yıl mart ayini 2. haftası kutlanır .Ve kültürün ve Avustralya topraklarını. Güzelliği olarak kutlanır bu günde resim,müzik spor gibi çeşitli alanlarda etkinlikler düzenlenir .

Paskalya  bayramı;

Kutsal Cuma’dan başlayacak Paskalya Pazartesisi biten Hristiyan alemi için çok önemli olan bayramlardan biridir. Paskalya Bayramında İsa Peygamber’in çarmıha gerilişinin ardından 3 gün sonra dirilmesi kutlanmaktadır.Genel olarak rengarenk yumurtalar boyanır bu festivalde . Paskalya’nın kutlandığı gün her yıl değişirken 21 Mart’ta dolunayın görünmesinin ardından ilk Pazar günü kutlanmaktadır.

Anzak günü;

Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki savaştan dolayı yitirilen asker ve sivillerin anısına kutlanan bir bayram olarak karşımıza çıkmaktadır. 25 Nisan günü kutlanan Anzak günü de resmi tatil olarak kutlanmaktadır.

🌟Kraliçe’nin doğum günü;

Kraliçe 2. Elizabeth Avustralya ülkesinin de kraliçesi olduğu için doğum günü resmi tatil olarak kutlanmaktadır. Kraliçe’nin doğum günü her yıl Haziranın 2. Pazartesisi olarak kutlanır.(elizabethle aynı gün dogmuşuzz!).

Turistik yerler;

1-kakadu ulusal parkı; nefes kesici doğal güzelliklere ve dünyanın hiç bir yerinde göremiyceginiz kuşlara ve biraz vahşi timsahlar ev sahipligi yapıyor .

2-Sydney ,NSW;Sydney limanından feribota binmek büyüleyici bir deneyimdir .Sydney Opera house’un  kule yelkenlerini  ve muazzam Harbour  Bridge ,limanın  turkuaz sularını üzerinden yükselir .

3- Uluru (Ayers Rock), NT;Uluru, Kata Tjutu Ulusal Park’ında bulunan büyük kum taşından bir kaya oluşumdur. Kayanın kendisi Anangu halkına aittir ve Avustralya Aborjin mirasının eşsiz bir sembolüdür. Burası büyük bir turizm alanı olduğundan burada sadece siz ve bu kayanın olmasını beklemeyin. Turistik yönü bir yana,  bu kaçırılmaması gereken inanılmaz deneyimdir.

4-Tasmanya;

Tasmanya ya da Ozi’lerin deyişiyle ‘Tassy’ yoğun yeşil vadilerin, çekici, sessiz kasaba ve köylerin ve büyüleyici bakir kıyıların adasıdır. İklim kışın serin, yazın ılık olduğundan bazen kızgın olabilen Avustralya anakara sıcağından kaçış için harika bir yerdir. Ülkenin yapısı çok çeşitli olduğundan göller, yağmur ormanı vadileri ve tablo gibi beyaz kumlu sahillerin hepsini aynı gün içinde görebilirsiniz!

5-Kimberley Bölgesi:Batı Avustralya’daki bu bölge macera severler için ideal ! Kimberley sadece kuru mevsimde (Nisan – Kasım ) ziyaret edilebilmektedir. Burası İngiltere’nin iki katı büyüklüğünde çok büyük bir çalılık alandır. Nehirler tozlu kızıl toprakların arasından kıvrılır ve turistler köpüklü havuzların, büyüleyici vadilerin ve dramatik şelalelerin tadını çıkarabilirler.

6-Whitsunday Adaları;Great Barrier Reef’e yakın konumda olan adalar, şnorkel, tüplü dalış, mercan kayalıklarında balık tutma, su kayağı, deniz kayağı, parasailing, yürüyüş ve diğer sporlar için adeta bir cennettir.Dünyanın en güzel  plajlarından birisidir .

Kısa bilgilerr:

-Ülkede 50 milyondan fazla kanguru yaşamaktadır ,yani avustralyalılardan fazla

-Avustralya Alplerinin İsviçre’den daha fazla kar yağışı alır.

-Gelişmiş bir ülkedeki göçmen yerleşimcilerin en yüksek oranına sahip olan Avustralyalıların, %25’inden fazlası başka bir ülkede doğmuştur.

-Ülkenin güneydoğusunda yer alan bir ada olan Tazmanya’nın, bugün dünyanın en temiz havasına sahip olmasıdır. Avustralya’nın en büyük adası ve eyaletlerinden biri olan Tazmanya, günümüzde barındırdığı ekolojisi ile UNESCO doğa mirası olarak korunmaktadır. Aynı zamanda egzotik florası ve faunasının çoğu dünyanın başka bir yerinde görülmeyen Avustralya, bozulmamış yağmur ormanları, antik kaya oluşumları, güzel plajları ve muhteşem ekosistemi ile büyüleyicidir.

-Dünyanın en yaşanabilir ve en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alan Melbourne, Avustralya ve dünyadaki zengin çeşitliliği ile dikkat çeken kentlerden biridir. Bugün Atina’dan sonra dünya çapında en büyük Yunan diasporası topluluklarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

-Dünyanın yedi harikasından biri avusrtalyadadır.Büyük Bariyer Resifi, uzaydan bakıldığında gözle görülebilen tek canlıdır. Resifin en etkileyici tarafı ise 450’den fazla mercan türü, 1.500’den fazla balık türü ve 100 yıldan fazla yaşam süren devasa istiridyeleridir. 

-Avustralya hakkında ilginç bilgilerden bir diğeri ise ülkede yaşayan insanlardan üç kat daha fazla koyunun olmasıdır. Ortalama insan başına 8 koyun düşüyor. Öyle ki koyunları yabani köpeklerden uzak tutmak için 5.614 km uzunluğunda dünyanın en uzun çiti olan Dingo Çiti, 1885 yılında tamamlanmıştır.

-Kadınlara oy hakkı tanınan ikinci ülkedir. Avustralya, 1902 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan ikinci ülkedir. İlk hakkı tanıyan ülke ise 1893 yılı ile Yeni Zelanda’ya aittir. Finlandiya ise 1906 yılı ile üçüncü ülke olmuştur.

-Dünyanın en mutlu insanları buradadır ve üst üste  3 yıl boyunca dünyanın en mutlu ülkesi seçilmiştir.☺️

 

 

 

...emineakgun...
Okumak ve araştırmak...Sınırsız :)
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
OLMAYAN BAŞARININ OLMAYAN SIRRI: MALCOLM GLADWELL

OLMAYAN BAŞARININ OLMAYAN SIRRI: MALCOLM GLADWELL

Sonraki
Pubg mobile 1.5 güncellemesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.