Mutfak Alışverişinde Tasarruf Etmek İçin 6 Basit Yöntem

markette giden alışveriş arabası

Her geçen gün marketlerdeki ürünlerin fiyatı pahalılaşıyor. Hal böyle olunca mutfak alışverişinde bütçe ister istemez yetersiz kalıyor. Ev ekonomisinin en hayati kısmını oluşturan mutfak alışverişinde bütçenizi korumak için bazı püf noktaları sizin için sıraladım. İşte, mutfak alışverişinde tasarruf etmek için 6 basit yöntem…

markette giden alışveriş arabası

1. Menünüzü planlayın

Bir planla markette alışveriş yaparken tasarruf edersiniz. Çünkü bu plan, çok fazla bozulabilir malın satın alınmasının önlenmesine yardımcı olur ve atıkları azaltır. Sadece ihtiyacınız olanı satın alın böylece dolabınız da daha düzenli kalacaktır.

2. Fiyat-marka ilişkisini gözden geçirin

Genel olarak çok bilinen markalar bazen bazı ürünler için gerçekten de en iyisidir. Pirinç, un, süt, yumurta ve benzeri temel ürünler için en bilinmiş markaları tercih edebilirsiniz. Ancak, tat ve kalite farkının önemsiz olduğu, fiyat farkının ise yüksek olduğu pek çok fazla ürün var. Hangi öğelerin sizin için en uygun olduğunu bulmak için biraz farklı markaları deneyin. Bazı ürünlere sadece markasından dolayı gereğinden fazla para verdiğinizi anlayacaksınız.

3. Sezonda ürün satın alın 

En yüksek kalite ve en iyi lezzete sahip ürünü genellikle mevsiminde bulabilirsiniz. Diğer zamanlarda bu ürünler hem kalitesiz hem de pahalıdır. Pişireceğiniz yemeği mevsiminde satın alabileceğiniz meyve ve sebzelere göre planlayın. Alternatif olarak mevsiminde aldığınız sebze ve meyveleri kendi dondurucunuzda da saklayabilirsiniz.  Bu yöntemle çok fazla tasarruf yapacaksınız.

market alışverişi reyonları

4. Toplu olarak satın alın

Bir mutfağın temelini oluşturan (yağ, un, bakliyat gibi) pek çok ürün, toplu olarak satın alındığında daha ucuzdur. Ancak toplu olarak satın alındığında her şey de daha ucuz değildir. Bir ürünün ünite başı maliyetine, raf ömrüne ve satın almayı planladığınız kadar gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Bu planı doğru şekilde yapıldığında çok fazla tasarruf yapabilirsiniz.

5. Daha büyük öğünler pişirin ve istisnalar haricinde dışarıda yemek yemeyin

Bir öğünü 2 porsiyon yapmak yerine 4 porsiyon olarak yapın. Böylece sonraki güne de yemeğiniz kalmış olur. Ayrıca eğer çalışıyorsanız yemek yapma sürenizden de tasarruf etmiş olursunuz. Öte yandan eğer evde yemek yoksa dışarıda sık sık yemek yemek mutfak bütçenizi sarsabilir.  

6. Marketlerin kampanyalarını takip edin

Bazı marketler haftanın belli günleri indirime girer. Bu indirim meyve-sebze için de olabilir diğer mutfak ürünleri de kapsayabilir. Marketlerin ücretsiz mesajla ya da e-maille bilgilendirme servislerine üye olmak, indirimleri takip etmek için en kolay yoldur. Bu şekilde, aynı ürüne başka bir markette daha fazla para harcamamış olursunuz.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Cumhuriyet Türkiyesi
Sonraki
Elalem Ne Der?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.