Mülakatlarda İşe Almamak İçin Öne Sürülen 7 Sebep

Mülakatlarda İşe Almamak İçin Öne Sürülen 7 Sebep

Pek çok kişi birden fazla mülakata girse bile işe giremiyor. Bunun pek çok sebebi olmakla birlikte bazen kişinin mülakat sırasında yaptığı hatalar da buna neden oluyor. Ben de mülakatlarda işe almamak için öne sürülen 7 sebebi sıraladım…

Mülakatlarda İşe Almamak İçin Öne Sürülen 7 Sebep

1. Mülakata hazırlıksız gelmek 

Kişinin, şirket hakkında ve iş pozisyonu hakkında yeterli bilgi sahibi olmaması ve özensiz CV hazırlaması mülakatlarda işe almamak için öne sürülen en popüler nedenlerden biri. 

2. Soruları ezberden cevaplamak

İş verenler yaratıcı ve özgün cevaplar duymayı istiyor. Ezberden soruları cevaplamak kişiyi sıradanlaştırıyor. Bu nedenle reddediliyorlar.

3. Kıyafet uyumsuzluğu ya da yoğun makyaj

Mülakata gittiğiniz yerle bağlantılı olarak ya klasik ya da spor klasik bir tarzda kıyafet giymelisiniz. Kıyafet, makyaj ve parfümünüz abartılı olmamalı. Göz yoran desen ve renkler seçmemelisiniz. 

4. Gerçek dışı söylemler  

Kendinizden emin olmak demek ukala tavırlar sergilemek anlamına gelmemeli. Mülakatlarda yapılan en büyük hatalardan biri kişinin kendisiyle ilgili abartılı ve gerçek dışı söylemlerde bulunmasıdır. Bu tarz tavırlar iş veren tarafından itici bulunuyor. Kişiyi işe almamak için öne sürülen nedenler arasında yer alıyor.

5. Maaş pazarlığı 

Kişinin talep ettiği maaş aralığının çok geniş olması ya da gerçek dışı maaş talebi, işveren tarafından işe alınmama nedenlerinin başında geliyor.

6. Referans eksikliği

Şirketin işe alacağı kişide baktığı ilk ayrıntı referanslarıdır. Referans eksikliği ya da referans gösterdiğiniz kişilerin güçlü bir iş pozisyonuna sahip olmaması işe alınımı direkt etkileyen unsurlardır.  

 7. Eski işi kötülemek

 Mülakatta eski işi kötülemek, işveren tarafından olumsuz karşılanıyor. Pek çok kişi bu davranışın iyi bir şekilde sonuç vereceğini düşünüyor. Ancak eski patronunu ya da işini kötüleyen kişi karşı tarafta güven vermeyen ve dedikoducu biri olarak algılanıyor. İşverenin işe almamak için öne sürdüğü nedenlerden biri de bu güven vermeyen tavırdır.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Etrafındaki İnsanların Senin Üzerindeki Gizli Gücü
Sonraki
Bitmeyen Zam Sezonu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.