MİZAH YAPMAK

Mizah yapmak, Mizah yapamamak ‘ Mizah yapma!’ Sık duyduğumuz kelimeler öyle şurada burada duymak ta değil, her yerde duyulabilir, rastlanılabilir kelimeler bunlar. 

Duyuyoruz da ne oluyor sanki, kolay mı güldürmek insanları, nereden buluyor komedyenler bu kadar konuyu da anlatıyorlar, diye düşünmelerimiz oluyor gerçekten. güldürmek bu kadar kolay mı? peki ya gülmek, daha mı zordu?

Esasen  geçip de şöyle en kocaman pencereden bakıldığında görüyoruz ki, bir çok şeyin ham maddesi yaşanmışlıklar, tecrübeler iyi veya kötü fark etmez hepsi, yani hayat aslında.

 Bu hayatın koca heybesinden gözlerin görmeyerek elini şöyle bir daldırıp çekince ne çıkar bilinmez, belki iyi, belki kötü, belki de çok komik ve daha birçok belki. Eğlenceli olan yöntem budur aslında ama zordur baş etmek bahtımıza çıkacak olanlarla. 

Bir de diğeri var gözler açık ve ne seçtiğini bilen bir bir ayıklayanlar. Bunlar ne yaptığını ve ne yapması gerektiğini bilenler. Ayıkladıklarını bir bir sunarlar önümüze en süslü, en güzel ve en değişik şekilde ve bizlerde büyük bir zevkle karşılayıp kabul ederiz.

Ben genelde gözlerim kapalı seçerdim, o heybeden  çıkanlar da hep, nahoş şeyler olunca birazda gözlerim açık denedim ve o kadar eğlendim ki, asıl eğlenceli olan yöntemi keşfetmiş oldum. Bırakır mıyım ? bırakmam.

Baktıkça güldüm, güldükçe baktım eğlendim de eğlendim benim öyle pek dillere destan anlatma meziyetim olmadığından kendime anlattım hep, aslında o kadar güldürüyor ki etraf insanı, pek eğlenceli geliyor bizi memnun etmeyen dünyamız. İşte bu, bu hayatın mizahı aslında diyor ki; Ey sen, bak bi şuraya buraya kaldır kafanı topla görebildiklerini yatıyorsan eğer bir de kalkarak bak, yüzüyorsan eğer bir de yürüyerek bak, gülüyorsa eğer bir de ağlayarak bak, hep aşağıdan olmaz bir de yukarıdan bak, şimdi daha farklı daha renkli görüyorsun hiç bozma fikir yarat bu da yetmez bir de anlat.

Bitmez ama daha çok şey var görüp de anlatılacak. Göremeyenlere gösterilecek,bir kuşa gülebiliyorsan eğer, kuş komik olduğu için değil sen gülerek baktığın için. 

Ne görüyorsak görelim yeter ki gülelim.

 

yazar

Yazar: zulal

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.