Medusa'nın Efsanesi

Zorla elde edilen bir kadının, zorla biten bir hikayesi…

Medusa,Phorkus ve Keto’nun 3 kızından en küçük ve ölümlü olanıymış. Medusa’nın aksine diğer kız kardeşleri Euryale ve Sthenno ise ölümsüzlermiş. Bu üç kardeş Atina’daki Athena’nın tapınağında yaşarlarmış. Söylenenlere göre Medusa’nın büyüleyici bir güzelliği varmış. Medusa’nın bu güzelliği yüzünden yeryüzündeki bütün kadınlar onu kıskanırlarmış. Medusa ise zeka ve akıl tanrısı olan Athena’nın tapınağında kimseyle beraber olmayıp bir rahibe gibi yaşamayı seçmiş. Binlerce insan Medusa’nın büyüleyici güzelliğini görebilmek için Athena’nım tapınağını ziyaret edermiş. Athena’da kendi tapınağın yaşayan Medusa’nın güzelliğinden etkilenmiştir ama kendisini daha akıllı ve güzel bulduğu için Medusa’yı önemsemez. Ama denizler tanrısı Poseidon tapınakta yaşayan Medusa’yı ilk gördüğü anda güzelliğinden etkilenir ve ona aşık olur. Poseidon bir ölümlüye aşık olduğu için bundann utanır ve bunu gizler ama Medusa’yı unutamadığı için bu duygularından ona da bahseder. Medusa, Poseiodon’un bu teklifini pek çok kez reddeder çünkü Medusa Athena’nın tapınağında ölene dek el değmemiş bir kadın olarak yaşamak istemiştir. Poseidon bu durumdan sıkılıp bir gün Athena’nın tapınağında Medusa’ya zorla sahip olur. Athena olanları öğrendiğinde sinirden deliye döner ve Medusa’yı cezalandırmak ister. Athena Medusa’yı lanetler ve herkesin hayranlıkla baktığı saçlarının her bir telini zehirli yılanlara dönüştürür. Ayrıca Medusa’nın gözlerine bundan sonra kim bakarsa taşa dönüşecektir. 

Medusa’nın başına gelenler yayılmaya başlar Medusa’nın gözlerinin insanları taşa çevirmesi savaşcıların ilginisini çeker ve pek çok savaşcı Medusa’nın başına sahip olmak için peşine düşerler. Ama hepsinin sonu taşa dönüşmek olur. Zeus’un oğlu Perseus’da Medusa’nın peşine düşer. Athena Medusa’nın ölümü için Perseus iş birliği yapar. Perseus’un Medusa’nın gözlerinden korunması işin Athena ona bronz bir kalkan vermiştir. Perseus Tanrıların da yardımıyla Medusayı öldürüp,başını ele geçirir. Medusa öldüğü sırada Poseidon’dan hamiledir. Ve anlatılanlara göre Medusa’nın boynundan akan kandan kanatlı at Pegasus doğmuştur. Perseus ise Medusa’nın başını kullanarak pek çok savaş kazanmış ve Athena’ya teslim etmiştir. Bazı kaynaklarda Medusa’nın kanından doğan kanatlı atların iki tane olduğu Pegasus ve Khrysaor olarak biliniyor. Bu iki Gorgon’un, Medusa’nın intikamını almak için Perseus’un peşine düştüğü de söyleniyor.

Medusa’nın lanetlenmesi ve ölmesiyle, Tanrılar arasındaki kargaşa ve Atina’da yaşanan bu savaş, mitolojik çağın bittiğini ve onun yerine felsefe çağının başladığına işaret etmiştir. Bu efsane bazı kaynaklarda farklı olsa da sonucunda Medusa lanetlenip vahşi bir şekilde öldürülmüştür. Ben kendi bildiğim hikayesini sizlerle paylaşmak istedim. Medusa bize genellikle bir canavar, şeytani bir varlık olarak gösterildi. Ama aslında Medusa bir lanete kurban gitmiştir. Güzelliği insanları kıskandırdığı gibi ona kötülük yapmaya da itmiştir.

Saçının binlerce teli yılanları acı dili,           

Hem ifritsin hem de peri.                          

 Lanetin gecelerimde yara Medusa.

 

okur

Yazar: Gölge

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.