Matematik Dalında Nobel Alan İlk Kadın Matematikçi: Maryam Mirzakhani

Kaynak belirtilmedi

1.) Maryam Mirzakhani Kimdir ve Neler Yapmıştır ? 

 Maryam Mirzakhani 3 Mayıs 1977 tarihinde Tahran, İran’da dünyaya gelmiştir ve 14 Haziran 2017 tarihinde Palo Alto, Kaliforniya, ABD’de akciğer kanserinden dolayı hayatını kaybetmiştir.  

2.) Maryam Mirzakhani’nin Eğitim Hayatı ?

Maryam Mirzakhani eğitimini üstün yetenekli kızların eğitim görmesi için okullar açan NODET vakfının kurduğu Tehrah Farzanegan okulunda gördü. Bu eğitimi boyunca kendisini matematik ve fizik alanında geliştirdi.  Lise yıllarında İran’da düzenlenen matematik olimpiyatlında Altın Madalya kazanmıştır.  Bu sayede İran’daki üniversite sınavını pas geçmiştir. Bu başarısından sonra Hong Kong’da düzenlenen uluslararası matematik olimpiyatlarında 42 sorudan 41’ini doğru yapmıştır. Aynı Torontodaki uluslararası  matematik olimpiyatlarına katılmıştır iki aşamalı sınavın iki aşamasındaki soruların da hepsini doğru bilmiştir ve bu yarışmada altın madalya alan ilk İranlı ve ilk kadın olmuştur. Bundan üç yıl sonra ise yine olimpiyatlara bu sefer olimpiyat yarışmacılarına konuşma yapmak için gelmiştir. Bir yıl sonra ise Maryam Mirzakhani Schur teoremini basitleştirdiği için Amerikan bilim topluluğuna davet edilmiştir. Aynı yıl çalışmakarı sayesinde Bachelor Bilim belgesini kazanmıştır Sharif Üniversitesinden. Bundan sonra Maryam Mirzakhani Phd belgesini almak için Amerika’ya gitti ve 2004 yılındaysa gittiği Amerika’da Harvard Üniversitesinden mezun oldu ve Harvard Üniversitesi’nden Phd belgesi almıştır. Harvard Üniversitesi’ndeki eğitim boyunca daha önce Fields alanında madalya kazanan Curtis T. McMullen’in çalışmalarında yer almış ve Curtis T. McMullen’in öncülüğünde eğitim almıştır. Aynı yıl Maryam Mirzakhani Clay Matematik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi oldu ve Stanford Üniversitesi’nde profesör oldu. 2009 yılında ise Stanford Üniversitesi’nde profesör oldu. Maryam Mirzakhani Riemann alanlar teorisinin alt dallarından olan modüllü alan teorisine bazı katkılarda bulunmuş. Maryam Mirzakhani profesörlüğünün ilk yıllarında basit Hiperbollerin jeodezik  hacim alanlarını modüllü alan teorisine göre hesaplamıştır. 2014 yılında ise Riemann alan teorisine ve Modüllü alan teorisine yaptığı katkılar sayesinde Fields Matematik ödülü kazanmıştır. 13 Ağustos 2014’te Seul’de gerçekleşen uluslararası matematikçiler kongresinde ödül Maryam Mirzakhani’ye verilmiştir. Aynı yıl Maryam Mirzakhani İran başbakanı Hasan Ruhani tarafından büyük bir törenle ödüllendirilip tebrik edilmiştir. Maryam Mirzakhani’nin Erdös sayısı 3’tür.

3.) Maryam Mirzakhani’nin Ölümü

Maryam Mirzakhani’ye 2013 yılında göğüs kanseri teşhisi kondu. 3 yıl sonra kanser kemiklerine ve ciğerlerine yayıldı sonraki yıl ise hayata veda etti.

Ahmet Ceylan
Ahmet Berke Ceylan tam adıdır. Eylül ayında bir sonbaharda yağışlı bir gece saat 11.00 civarı Diyarbakır'da dünyaya gelmiştir.
Önceki
Zenon’un Dikotomi Teoromi
Sonraki
Türk İşi Feminizm Yazı 1.1

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.