Manipülatör İnsan

Bu yazıma başlık olarak manipülatör ilişki yazmayı düşündüm ki vazgeçtim çünkü öyle bir oyuna getirmiş olabilirler ki bizi arkadaş veya eş bile olmamış olabiliriz bir kısmıyla. Bu cümlemle onları övmüş mü bulundum yoksa ne kadar sevmediğimi belli ettim bilemedim açıkçası.

Bir insan düşünün ki hayatı kendine oyun alan ama aslında hayatı bir o kadar da karmaşıklaştıran… Bu insanlara bazılarımız hiç denk gelmediğine inansa da aslında günlük hayatta çok rastlanır oldular. Şimdi çok da içimde kin bulundurmuşum gibi yazdığıma bakmayın başımdan yakın süre önce böyle tipler de geçmedi ama ben fazla içi dışı bir insan olarak bu tipte insanları bünyemde pek hazmedemiyorum.

Nedeni ise çok basit aslında… Keşke hayatı bu kadar bencil yaşamasak diyeceğim kadar sinir bozucu ve aklınızı karıştıran birkaç tipleme insandan ibaretler.

Peki, manipüle etmek nedir? Bir yönlendirmedir. Senin algını sağdan alır sola çevirir. Sen haklısındır ama haksız olursun. Söz hakkın olur ama olmaz. Bir bakarsın haklı olduğuna emin olduğun bir tartışmanın içinde kendini mahcup halde bulursun ki bunu ancak konuşma bittikten biraz zaman sonra fark edersin ki çok da bir anlamı kalmaz.

Öncelikle yetenekli olduklarındandır diye düşünerek umursamaz ve vurdumduymaz insanlarımızdır. İyi olmaya çabalamak yerine, diliyle üste çıkmak onların hep daha kolayına geliyorsa demek…

Zaten insanımıza kötü davranışlar ya da bir şeyler için çabalamamak daha kolay gelir. Bu bizim toplumumuzun da değil dünyanın sorunudur. Dini inancımızı seçerken bile kolaya kaçarız. Zor sandıklarımız, kimse yapmadığı için zor gelir aslında bize.

Ne zaman süslü kelimelerle karşımızdakini yönlendirmek yerine, karşılıklı iletişimde bulunup birbirimizi yormayız; ne zaman bir kere de kimse yapmıyorsa ben iyilik yapayım demeyi başarırız, o zaman bir şeyler değişir gibi geliyor. Egomuzdan sıyrılıp, kendimizi eleştirelim ve yeteneklerimizi daha yararlı işlerde kullanalım. İşte, o zaman dünya biraz daha güvenilir hale gelebilir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.